Kurs Ratownik Tlenowy DAN OFA
Kurs DAN Oxygen Provider - kurs Ratownik Tlenowy DAN (Pierwsza Pomoc Tlenowa)
Kurs DAN Ratownika Tlenowego, jest szkoleniem podstawowym mającym na celu przedstawienie urazów nurkowych i nauczenie pierwszej pomocy tlenowej w takich przypadkach. Jak ważna jest szybka pomoc tlenowa w wypadkach nurkowych nikogo już zapewne nie trzeba przekonywać.
KSZTAŁCENIE, SZKOLENIE, ROZPOZNANIE, REAGOWANIE
Celem kursu jest zapoznanie płetwonurków i wyszkolenie ich aby mogli zastosować terapię tlenową wraz z dalszą pomocą. Kurs dostarczy też informacji na temat rozpoznawania i postępowania z urazami nurkowymi. DAN zaleca przeprowadzanie ponownych szkoleń co 2 lata. Osoba kończąca kurs DAN Oxygen Provider zostanie wyszkolona aby udzielić pierwszej pomocy, podczas oczekiwania na jednostki ratownicze.
Oxygen Provider DAN
Terminy
W czasach Covid-19 wszystkie terminy indywidualnie lub w grupach dwu osobowych. W celu zapisania się na kurs należy skontaktować się z instruktorem. Najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, później jest znacznie łatwiej. Pierszy krok to kontakt z instruktorem.
Inne terminy - kontakt z instruktorem.
Czas trwania
Wykład - 1-2 godz. Ćwiczenia praktyczne - 3-4 godz. Wymagane wcześniejsze przeczytanie podręcznika
Wymagania wstępne
Posiadanie kursu pierwszej pomocy - najlepiej DAN BLS.
Uprawnienia
Udzielanie pierwszej pomocy tlenowej w wypadach nurkowych w ramach posiadanych umiejętności.
Zarys kursu DAN Oxygen Provider
Rozwijanie wiedzy
Rozwój umiejętności dostarczania tlenu:
- ćwiczenia oddychania ratowniczego (sztuczne oddychanie),
- rozpoznawanie sprzętu tlenowego,
- rozpoznanie stanu osoby poszkodowanej (oddychający, nie oddychający, 2 poszkodowanych,
- zapoznanie się ze sprzętem,
- składanie i rozkładanie sprzętu,
- egzamin i ocena,
Cele kursu:
Uczestnik powinien umieć rozpoznać oznaki, symptomy i urazy (choroba dekompresyjna i podtopienie). Powinien umieć złożyć i rozłożyć sprzęt tlenowy wraz z regulatorem wielofunkcyjnym, zaworem drugiego stopnia, maską , maską non-rebreather, maską zapasową z dodatkowym tlenem. Uczestnik powinien pozytywnie złożyć egzamin i omówić go z instruktorem. Wymagane tematy kursu:
- Anatomia, fizjologia, fizyka,
- Układ oddechowy,
- Układ krwionośny,
- Rozpoznanie chorób nurkowych,
- Choroba dekompresyjna
- Podtopienie
- Wpływ tlenu na organizm (zalety i wady używania tlenu),
- Sprzęt do używania tlenu w nagłych wypadkach.
Umiejętności:
Aby ukończyć kurs uczestnik powinien umieć:
- ocenić miejsce wypadku i swoje bezpieczeństwo,
- obsługiwać Zestaw Tlenowy DAN,
- wybrać właściwą maskę tlenową,
- zdjąć i zabezpieczyć Zestaw Tlenowy DAN,
- wymienić uszczelki tlenowe,
- złożyć i rozłożyć zestaw tlenowy.
PROGRAM KURSU
Wstęp:
Podręcznik powinien być używany do przeprowadzenia szkoleń pierwszej pomocy tlenowej w określonych przypadkach choroby dekompresyjnej i podtopień. Nauka odpowiedniego użycia tlenu nie jest trudna, wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia i nadzoru.
Celem kursu jest zapoznanie płetwonurków i wyszkolenie ich w zakresie podstawowym do zastosowania terapii tlenowej wraz z dalszą pomocą.
PRZYWRÓCENIE PRACY DRÓG ODDECHOWYCH:
Bardzo ważna jest ocena stanu i zapewnienie pracy dróg oddechowych. Podstawowe wyszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy jest przydatne w kursie DAN Oxygen Provider.
Certyfikaty nurkowe:
Kurs ma na celu nauczenia udzielania pierwszej pomocy w obrażeniach nurkowych. Znajomość sprzętu nurkowego i terminologii ułatwi zrozumienie materiału. Jednakże uczestnik nie musie posiadać jakiegokolwiek wyszkolenia nurkowego.
Terminologia:
Użycie fachowej terminologii medycznej jest minimalne. Jednakże mówienie o pojęciach technicznym związanych z użyciem tlenu wymaga użycia pewnych pojęć technicznych. Te są jednak definiowane i wyjaśniane.
Odpowiedzialność:
Podstawowym celem pierwszej pomocy jest podtrzymanie życia do momentu pojawienie się dalszej, fachowej pomocy. Ważne jest aby pomagający nie zaszkodził poszkodowanemu. Dostarczanie pomocy tlenowej będzie bezpieczne gdy tlen i używany sprzęt będzie użyty właściwie.
Zajęcia prowadzone są na fantomie Little Anne przeznaczonym do nauki masażu serca i sztucznego oddychania. Stanowi odzwierciedlenie fizjologii i anatomii przeciętnego dorosłego człowieka i został tak zaprojektowany, aby umożliwić realistyczny trening podstawowych umiejętności z zakresu resuscytacji oddechowo-krążeniowej.
Naturalna blokada dróg oddechowych, realistyczne rysy twarzy, ruchoma żuchwa, klatka piersiowa unosząca się w trakcie sztucznego oddychania, realistyczne elementy umożliwiające zlokalizowanie miejsca ucisku umożliwiają rzeczywistą symulację reanimowanego pacjenta. Charakterystyczny dźwięk "klik-klak" potwierdza prawidłowość wykonywania ucisku klatki piersiowej. Idealnie nadaje się do zajęć w grupach.
Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Kursy DAN
DAN - Divers Alert Network, co dosłownie oznacza Alarmową Sieć dla Nurków. Sprawdź jakie prowadzimy szkolenia.
Basic Life Support
Szkolenie stworzone w celu nauczenia umiejętności składających się na podstawowe zabiegi resuscytacyjne.
Oxygen Provider OFA
Szkolenie mające na celu przedstawienie urazów nurkowych i nauczenie pierwszej pomocy tlenowej w takich przypadkach.