nurek ratownik
Kurs Rescue, to kurs, który powinien zrobić każdy, ale to każdy płetwonurek. Sytuacje awaryjne zawsze się zdarzały i będą się zdarzać, nawet przy najlepszym wyszkoleniu. Umiejętność radzenia sobie, kiedy wystąpi problem, zwiększa nasze szans na unikniecie trwałych następ wypadku. Często wydajemy tysiące złotych na sprzęt a nie jesteśmy w stanie zainwestować kwoty oko tysiąca złotych na własne bezpieczeństwo. Warto przemyśleć czy takie działanie jest roztropne.
Kurs Rescue PADI
Terminy
2024.07.20-21 start sobota 08:30 wymagany wcześniejszy kontakt z instruktorem
Do najbliższego planowanego kursu pozostało: -125 dni
W celu zapisania się na kurs należy się z nami skontaktować. Prowadzimy zajęcia w małych grupach przeważnie 4 osobowych (max 8 osób - w tym kursie grupa 6-8 osób jest idealna, w zbyt małej trudno przećwiczyć pełne akcje). Staramy się organizować kurs Rescue dwa razy w roku - jeżeli masz pytania skontaktuj się z nami.
Inne terminy - kontakt z instruktorem.
Czas trwania
Czas trwania 1 weekend (2dni). Zajęć jest sporo, trzeba zarezerwować całe dwa dni. Przed zajęciami należy przeczytać podręcznik do kursu
Wymagania wstępne
Ukończone 12 lat**, być certyfikowanym nurkiem PADI Advanced Open Water Diver (AOWD) lub posiadać nurkowy stopień równorzędny (zalogowanych 20 nurkowań w tym nurkowania głębokie i nurkowanie nawigacyjne).
Przed kursem należy zrobić kurs Pierwszej Pomocy - zalecany kurs EFR Emergency First Response PADI (1 dzień). W ciągu roku prowadzimy tylko dw kursu Rescue PADI.
Uprawnienia
Kurs nie poszerza uprawnień nurkowych, ale uczy jak postępować w przypadku wypadków nurkowych. Jest wymagany do kursu Divemastera PADI.
Kurs nurkowania Rescue Diver PADI
Byłem zaskoczony, kiedy zobaczyłem, że większość osób popełnia takie podstawowy błąd w ratownictwie nurkowym. Czy możesz to zmienić? Tak. Zapisz się na kurs ratowniczy i poznaj procedury postępowania. Procedury są bardzo proste, ale należy je poznać i przećwiczyć przed wypadkiem, a nie wymyślać je, w trakcie akcji ratowniczej. Lekarze mówią - lepiej zapobiegać niż leczyć, w nurkowaniu jest podobnie, lepiej poznać techniki pozwalające zaplanować bezpieczniejsze nurkowanie.
skok do wody bez płetw maski i fajki nie jest dobrym rozwiązaniem, trudno będzie holować osobę poszkodowaną do brzegu
Nurek Ratownik (Rescue Diver) jest ważnym i podstawowym krokiem, dla każdego płetwonurka, który chce rozwinąć swoje umiejętności poza poziom nurkowania rekreacyjnego. Kurs PADI Nurka Ratownika jest pierwszym wymaganiem stawianym podczas kursów na stopnie zawodowe np. PADI Divemaster, Asystent Instruktora czy Instruktora PADI.
Jednak to wcale nie główne powody, dla czego ten stopień jest bardzo ważny. Mam dwójkę małych dzieci, kupiłem wiec dwa foteliki do samochodu, aby jazda była bezpieczna. Przy zakupie rowerów, zostały zakupione kaski na głowę. Wszystko to dla bezpieczeństwa. Kurs Rescue PADI jest takim fotelikiem czy kaskiem na głowę, dla każdego nurka.
Nieważne czy nurkujesz dużo czy mało, pod wodą mogą się zdarzyć różne sytuacje tobie lub twojemu partnerów - czy zawsze wiesz jak wtedy postąpić? Myślę, że nie. Niedawno widziałem następującą sytuację, wychodzę z wody i widzę dziewczynę w wieku lat dwudziestu kilku leżącą na lewym boku i oddychającą tlenem, oddycha z wyraźną trudnością. Przyjechało pogotowie zabrało poszkodowaną do szpitala, okazało się że ma uraz ciśnieniowy płuc. Powodem wypadku była pośrednio utrata przytomności pod wodą ( przyczyna nieznana - osoba poszkodowana nie pamięta, partner nie wie, na pewno występowały problemy z pływalnością) a bezpośrednio wyciągnięcie na powierzchnię bez udrożnienia dróg oddechowych doprowadziło do urazu płuc. Partner postąpił jak najlepiej potrafił, uratował życie drugiej osobie, postąpił dobrze, lecz można było postąpić lepiej, prawidłowa technika wyciągania mogła by uchronić poszkodowanego nurka przed urazem ciśnieniowym.
Polecam jako lekturę uzupełniająca dział Ratownictwo nurkowe.
holowanie bez jacketu i butli jest znacznie łatwiejsze
najłatwiej wynieść osobę poszkodowaną w cztery osoby
koledzy mogą pomóc zmęczonemu nurkowi dopłynąć do brzegu
Przebieg kursu:
Kurs PADI Rescue Diver uczy postępowania w sytuacjach niebezpiecznych i procedur awaryjnych. Kurs ten składa się z 12 scenariuszy wypadków nurkowych od najprostszych do bardziej skomplikowanych obejmujących prowadzenie akcji poszukiwawczych w warunkach amatorskiego nurkowania. Kurs trwa 2dni i obejmuje ćwiczenia praktyczne oraz zajęcia teoretyczne.
holowanie nieoddychającego nurka musi być połączone z prowadzeniem akcji oddechowej
wdech należy wykonywać co 5 sekund
Program kursu składa się z pięciu modułów:
Moduł I.
- Zajęcia teoretyczne: wprowadzenie oraz opis kursu, samopomoc oraz stres nurkowy.
- Wody otwarte:
- asystowanie płynąc oraz nie płynąc,
- reakcja na spanikowanego nurka oraz problemy pod wodą (wyczerpanie i wynurzanie z alternatywnym źródłem powietrza)
Moduł II.
- Zajęcia teoretyczne: pierwsza pomoc nurkowa (sprzęt i procedury)
- Wody otwarte:
- procedury w przypadku zaginionego nurka,
- wynurzenie się z nieprzytomnym nurkiem.
Moduł III.
- Zajęcia teoretyczne: radzenie sobie z wypadkiem (gotowość i postępowanie podczas wypadku) .
- Wody otwarte:
- sztuczne oddychanie w wodzie oraz zdejmowanie sprzętu podczas sztucznego oddychania
Moduł IV.
- Zajęcia teoretyczne: uwarunkowania sprzętowe (typowe problemy i ich rozwiązywanie).
- Wody otwarte:
- sztuczne oddychanie w wodzie kontynuacja,
- wynurzanie się oraz procedury pierwszej pomocy w wypadkach ciśnieniowych
Moduł V.
- Zajęcia teoretyczne: powtórka i egzamin
Wody otwarte: ćwiczenia wypadków nurkowych
- Zmęczony nurek na powierzchni wody dopłynięcie, ocena, kontakt, uspokajanie, asystowanie i transport, zdejmowanie sprzętu). Więcej na stronie zmęczony nurek na powierzchni wody.
- Nurek w panice na powierzchni (dopłynięcie, ocena, kontakt-pod lub na powierzchni, uwalnianie się). Więcej na stronie nurek w panice na powierzchni wody.
- Reakcja z brzegu lub łodzi (ratowany przytomny) (bez wchodzenia do wody, wejście do wody, techniki wyjścia). Więcej n stronie pomoc z brzegu lub łodzi.
- Problemy pod wodą (wyczerpany nurek, brak powietrza)
- wyczerpany nurek
- brak powietrza - możliwości wynurzenia awaryjnego
- Zaginięcie nurka - procedury-gdzie, kiedy, jak prowadzić poszukiwania. Więcej na stronie metody poszukiwania zaginionego nurka.
- Wydobycie nieprzytomnego nurka - ćwiczenia z wynurzania , wyciąganie nieprzytomnego nurka. Więcej na stronie
- Nieprzytomny nurek na powierzchni - co najpierw, sztuczne oddychanie, ściąganie sprzętu. Więcej na stronie pomoc nie oddychającemu nurkowi na powierzchni wody.
- Wynoszenie nieprzytomnego nurka - oddychający -nie oddychający, techniki wynoszenia na brzeg i pomost. Więcej na stronie metody wynoszenia z wody.
- Wypadki związane z oddychaniem powietrzem pod ciśnieniem - pozycja, tlen, pomoc lekarska. Zobacz pozycje:
Wody otwarte akcje ratownicze.
- Wypadek - poszukiwanie, organizacja poszukiwania zaginionej osoby Wypadek nurkowy.
Procedury
- Nurek (członek ekipy) wynurza się i stwierdza, że stracił kontakt ze swoim partnerem
- "Zaginiony nurek" ma zarówno głębokościomierz, jak i czasomierz, tak że niemożliwe jest dokładne ocenienie czasu i głębokości
- Niewielkie lub raczej żadne wskazówki nie powinny być udzielane, gdyż to ćwiczenie ma sprawdzać gotowość i umiejętność przewidywania. Asystenci nie powinni udzielać żadnych informacji, chyba, że w kwestii bezpieczeństwa.
- "Zagubionym nurkiem" powinien być raczej jakiś przedmiot niż osoba, jako, że bąbelki powietrza mogłyby zdradzić jego pozycję. Upewnij się, że studenci podczas ćwiczenia będą sobie zdawać z tego sprawę.
Kryteria oceny
- Czy zadania i polecenia były rozdysponowane wystarczająco szybko?
- Czy rozdysponowano wszystkie wymagane zadania - role (poszukiwacze bąbli na powierzchni, nurkowie na powierzchni do rozpoczęcia poszukiwania i zaznaczenia punktu startowego poszukiwań, nurkowie ze sprzętem itp.) ?
- Czy sposób / metoda poszukiwawcza była odpowiednia do terenu? Jeżeli nie, to dlaczego?
- Czy poszukiwania były przeprowadzone w efektywny i wystarczający sposób. Jeżeli nie, to dlaczego?
- Czy "ofiara" została odnaleziona? Jeżeli tak, to jak długo od zawiadomienia Divemastera? Jeżeli nie, to jak długo trwały poszukiwania, do momentu aż Divemaster "skontaktował się z przełożonymi"?
- Jaka jest ogólna / końcowa ocena ćwiczenia?
- Wydobycie, sztuczne oddychania, transport i zrzucenie sprzętu, wyjście, pierwsza pomoc
Procedury
- Nurek (członek ekipy) wynurza się, woła lub sygnalizuje wzywanie pomocy, a następnie znika pod wodą
- "Ofiara" wraca na dno i przyjmuje nieruchomą pozycję, udając, że jest nieprzytomny (ciągle oddychając!) Studenci mają przyjąć, że "ofiara" nie oddycha.
- Niewielkie lub raczej żadne wskazówki nie powinny być udzielane, gdyż to ćwiczenie ma sprawdzać gotowość i umiejętność przewidywania. Asystenci nie powinni udzielać żadnych informacji, chyba, że w kwestii bezpieczeństwa.
- Studenci powinni zastosować odpowiednie techniki w celu:
- wynurzenia ofiary na powierzchnię
- zastosować sztuczne oddychanie
- przetransportować i zdjąć sprzęt
- wyjść z wody z ofiarą
- udzielić pierwszej pomocy
- kontrolować otoczenie i wezwać pomoc
rzutka może znacznie przyśpieszyć holowanie do brzegu.
przy wyjściu z wody pomoc drugiej osoby może być niezbędna.
wynoszenie poszkodowanego nurka w dwie osoby.
Kryteria oceny
- Czy problem został odpowiednio rozpoznany i oceniony?
- Czy zadania i role były szybko rozdysponowane?
- Czy rozdysponowano wszystkie wymagane zadania - role?
- Czy techniki wynurzenia się z ofiarą były efektywne? Jeżeli nie, to dlaczego?
- Czy sztuczne oddychanie było rozpoczęte natychmiast i było odpowiednio utrzymywane? Jeżeli nie, to dlaczego?
- Czy zdejmowanie sprzętu przebiegało prawidłowo? Jeżeli nie, to dlaczego?
- Czy technika wychodzenia była prawidłowa oraz efektywna dla danych uwarunkowań? Jeżeli nie, to dlaczego?
- Czy zastosowano poprawne techniki udzielania pierwszej pomocy? Jeżeli nie, jak powinna ona przebiegać?
- Czy otoczenie wypadku (inni nurkowie, gapie) było kontrolowane w wystarczającym stopniu? Jeżeli nie, co można było jeszcze zrobić?
- Czy skontaktowano się z odpowiednimi jednostkami? (pogotowiem itp.)
- Jak długo trwało to ćwiczenie?
- Jaka jest ogólna końcowa ocena przebiegu tego ćwiczenia?
ćwiczenia w większej grupie pozwalają przeprowadzić bardziej skomplikowane akcje
działanie kilku ratowników znacznie skraca czas w jakim jesteśmy w stanie wyciągnąć osobę poszkodowana na brzeg lub łódź.
wyciąganie poszkodowanego na pomost przy pomocy dwóch osób
wyciąganie poszkodowanego po drabince, samemu również można, ale w kilka osób jest znacznie szybciej
Przed uzyskaniem certyfikatu kandydat musi ukończyć kurs resuscytacji i pierwszej pomocy EFR - Emergency First Response PADI lub równoważny kurs Pierwszej pomocy przedmedycznej.
Maska bezzwrotna może być stosowana tylko w przypadku poszkodowanego, który oddycha. Zalecana wielkość przepływu 15l/min. Ważne aby worek rezerwuaru był wstępnie przedmuchany i stale napełniony podczas podawania tlenu.
Zawór oddechowy na żądanie może być stosowany tylko w przypadku osoby przytomnej.
← Kurs AOWD Następny stopień Divemaster PADI → Specjalizacje nurkowe →
Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.Struktura stopni PADI
PADI posiada własną ścieżkę szkolenie, warto się z nią zapoznać bardziej szczegółowo.
AOWD
Kurs Advanced Open Water Diver pozwala zwiększyć twoją pewność siebie i budować nowe umiejętności nurkowe.
Enriched Air Nitrox
Kurs zaznajomi Cię z procedurami, zasadami bezpieczeństwa, korzyściami nurkowania na nitroksie.