Open Water Diver PADI

Program tego kursu umożliwia opanowanie podstawowych umiejętności nurkowych, a po jego ukończeniu otrzymuje się uznawany na całym świecie wydany przez PADI certyfikat Open Water Diver uprawniający do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów.

kursu nurkowania dla początkujących


Kurs Open Water Diver PADI (OWD) (stopień podstawowy) jest najpopularniejszym i najbardziej uznanym kursem dla początkujących nurków na świecie. Program tego kursu umożliwia opanowanie podstawowych umiejętności nurkowych, a po jego ukończeniu otrzymuje się uznawany na całym świecie wydany przez PADI certyfikat Open Water Diver PADI uprawniający do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów. Najpopularniejsza forma to kurs weekendowy, w tej formie kurs trwa 4 dni i jest podzielony na dwa moduły po 2dni: moduł Teoria+Basen i moduł Wody Otwarte

Kurs nurkowania OWD PADI

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Jeżeli czytasz ten tekst, pewnie zastanawiasz się nad rozpoczęciem nowej przygody NURKOWANIA. Zastanawiasz się czy to sport dla Ciebie, czy podołasz wymaganiom intelektualnym i sprawnościowym. Materiał teoretyczny nie jest trudny, jest napisany prostym i jasnym językiem, nie ma w nim skomplikowanych wzorów ani trudnych kwestii. Jest do opanowania nawet przez 12-latka. Co do sprawności fizycznej są większe wymagania, musisz umieć pływać, ale nie martw się jest to poziom bardzo podstawowy. Na kursie przejdziesz prosty test, przepłyniesz po powierzchni 200m bez płetw lub 300m w płetwach, sam wybierzesz, który sposób wolisz. Dodatkowo należy utrzymać się na wodzie (leżenie na wodzie) przez 10 minut.

Filozofia PADI " Zacznij nurkowanie już dzisiaj! " oferuje możliwość rozpoczęcia nurkowania ... natychmiast! Kiedy wykonasz pierwszy oddech pod wodą, otworzysz przed sobą drzwi do nowej przygody, hobby i formy spędzania wolnego czasu. Będziesz miał okazję odbycia w bezpiecznych warunkach basenowych swojego pierwszego nurkowania.

Kurs nurkowania Open Water Diver PADI jest najpopularniejszym i najbardziej uznanym kursem dla początkujących nurków na świecie. Program tego kursu umożliwia opanowanie podstawowych umiejętności nurkowych, a po jego ukończeniu otrzymasz uznawany na całym świecie wydany przez PADI certyfikat Open Water Diver uprawniający do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Kurs nurkowania, w systemie PADI, pozwoli Ci zapoznać się ze sprzętem nurkowym, jego obsługą oraz umożliwi w prosty, efektywny i bezpieczny sposób nauczenia się oraz doskonalenia podstawowych umiejętności nurkowania. Założeniem kursu jest nie tylko nauka nurkowania, ale także sprawienie przyjemności jego uczestnikom, którzy w prosty sposób mogą zdobyć odpowiednią wiedzę.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Osoby uczestniczące w zajęciach powinny spełniać podstawowe wymagania stawiane nurkom. Są one do spełnienia przez każdego zdrowego człowieka. Zasadniczym kryterium jest ogólna sprawność fizyczna.

Przebieg kursu Open Water Diver PADI

Kurs składa się z trzech części obejmujących:

  1. Pięć modułów teoretycznych (podręcznik, testy, video i wykład) około 10h
  2. Pięć nurkowań na basenie w całym sprzęcie, gdzie nauczysz się podstawowych umiejętności (5 spotkań po około 3-4h lub 3 spotkania po około 5h)
  3. Cztery nurkowania na wodach otwartych (dwa dni po około 7h - przeważnie jeden weekend).

Zajęcia teoretyczne pozwolą Ci zapoznać się z podstawami niezbędnej wiedzy do bezpiecznego przebywania pod wodą. Pełen sukces osiągniesz jednak wtedy gdy będziesz aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Ćwiczenia praktyczne odbywają się zazwyczaj na pływalni, jednak w niektórych wypadkach możliwe jest wykonanie ich, w pewnym zakresie, również na wodach otwartych wszędzie tam, gdzie warunki akwenu odpowiadają warunkom zastanym na basenie). Zajęcia te umożliwią sprawdzenie w praktyce wiedzy teoretycznej podawanej na wykładzie, będąc jednocześnie sprawdzianem podstawowych umiejętności nurkowych.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Trening na wodach otwartych służy doskonaleniu wiedzy praktycznej w typowych sytuacjach, zdarzających się pod wodą. Pozwala on ocenić zdobyte umiejętności. Struktura kursu umożliwia dopasowanie go do indywidualnych umiejętności uczestnika i wyjście naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Podczas nurkowań treningowych w akwenach otwartych będziesz mógł poznać warunki nurkowania oraz środowisko podwodne okolicznych wód, w których będziesz nurkować po zakończeniu kursu.

kurs nurkowania OWD PADI (Open Water Diver)

Planowane jest Twoje uczestnictwo w czterech nurkowaniach z automatem oddechowym oraz w jednym ze sprzętem ABC (zależnie od potrzeb określanych przez instruktora). W czasie trwania kursu otrzymasz wszelką pomoc od instruktora prowadzącego zajęcia, żebyś mógł w pełni zrozumieć omawianą problematykę. Pamiętaj, że Twój opiekun jest profesjonalnie wykształconym instruktorem, który w każdej chwili służy pomocą i radą. Powinieneś więc stawiać jak najwięcej pytań, otrzymując w zamian osobiste zaangażowanie z jego strony. Celem instruktora jest pomoc w wypełnieniu zadań stojących przed Tobą w czasie trwania kursu.

Po uzyskaniu stopnia Open Water Diver PADI uzyskasz uprawnienia do:

  1. Nurkowania z partnerem o podobnym stopniu wyszkolenia do 18 metrów bez konieczności przebywania pod bezpośrednią lub pośrednia opieką czy nadzorem instruktora, korzystania z wszelkiego rodzaju działalności nurkowych
  2. Uczestnictwo w kursie w zaawansowanym kursie nurkowym PADI Advanced Open Water Diver
  3. Uczestnictwo w części kursów specjalistycznych

Szkolenie kursy

My również szkolimy na stopień Open Water Diver PADI, miło nam będzie, jeżeli wybiorą Państwo takie szkolenie w naszej szkole. Działamy w Krakowie, zajęcia basenowe prowadzone są na basenie "Wisły" przy ulicy Reymonta, a zajęcia na wodach otwartych na Zakrzówku ,który jest jednym z najlepszych akwenów nurkowych w Polsce. Zapraszamy - najtrudniej jest zacząć. Zrób teraz pierwszy krok - zadzwoń do instruktora i zgłoś chęć uczestnictwa w kursie nurkowania Open Water Diver PADI. Zobacz koniecznie zdjęcia z kursów OWD PADI.

Materiał dodatkowy dla kursu OWD

Mam nadzieję, że powyżej znalazłeś odpowiedzi na wszystkie interesujące Cię pytania i podjąłeś decyzję, czy nurkowanie to sport dla Ciebie. Ta część, czyli materiał dodatkowy, to informacje dodatkowe przygotowane specjalnie, abyś mógł od razu zapoznać się z szczegółami kursu. Wszystko to poznasz bezpośrednio na kursie, więc nie musisz tego czytać. Ja ze swej strony oczywiście zachęcam do przeczytania całości.

Jakie umiejętności warto przećwiczyć przed kursem?

Kurs będzie znacznie przyjemniejszy, jeżeli przed przystąpieniem do niego opanujemy dwie proste czynności - obie są bardzo proste i w większości przypadków nie sprawiają większych problemów. Co to za umiejętności? Zobacz więcej

  1. Umiejętność pływania kraulem w płetwach - to podstawowy sposób poruszania się pod wodą w płetwach, do pływania używamy tylko nóg, ręce nie są używane - nie machamy nimi, jest to duży błąd. Praca nogi jest bardzo prosta: ruch wykonujemy tylko z biodra, noga w kolanie jest prosta a stopa maksymalnie odchylona do tyłu, tak aby płetwa tworzyła wraz z nogą linię prostą. Ruchy nóg są powolne a rozchylenie piór płetw wynosi od 0,5m-1m. Więcej znajdziesz na stronie pływanie kraulem w płetwach. Jeżeli pływasz tzw. "rowerkiem" (machając nogą w kolanie) to teraz nadchodzi najwyższy czas, aby się tego oduczyć.
  2. Umiejętność oddychania bez maski - niby to nic takiego, jednak czasami dla niektórych osób jest to prawdziwa droga przez mękę. W nurkowania zdarza się czasami zalanie maski wodą, wodę oczywiście łatwo możemy usunąć z maski wykonując do niej wydech nosem, jednak przez chwilę musimy oddychać mając nos zanurzony w wodzie. Sytuacja taka powinna być dla płetwonurka czymś normalnym, co nie wpływa na przebieg nurkowania - jeżeli w Tobie woda w masce (lub zanurzenie twarzy pod wodę) powoduje lęk i przerażenie a woda leje się do nosa - musisz nad tym popracować. Przeczytaj koniecznie, już teraz stronę: oczyszczenie maski z wody.

Umiejętności nurkowe

Myślę, że jesteś zainteresowany, jakich umiejętności nauczysz się na zajęciach basenowych. Oto niektóre z nich, niekoniecznie ustawione we właściwej kolejności. Nie przejmuj się ich ilością większość jest bardzo prosta.

Na brzegu

Na powierzchni wody

Pod wodą

Ćwiczenie freedivingowe

Z ćwiczeń nadprogramowych warto zerknąć na:

Logbook - pamiętnik naszych nurkowań

Każdy płetwonurek wypełnia logbook - czyli rejestr nurkowań. Logbook zawiera spis naszych nurkowań. Tych szkoleniowych i tych nie szkoleniowych. Świadczy o naszym doświadczeniu. Możemy się z niego dowiedzieć o ilości przeprowadzonych nurkowań oraz czasie spędzonym pod wodą. Pełni rolę pamiętnika nurkowego. Przykładowy wzór oraz opis sposobu wypełniania znajdziesz na stronie logbook.

Jeżeli posiadasz już stopień podstawowy Open Water Diver, warto pomyśleć o kolejnym stopniu - Advanced Open Water Diver PADI, poszerzysz swoje umiejętności do poziomu pozwalającego nurkować do 30m, oraz poprawnie nawigować.

← Intro Następny stopień AOWD → Specjalizacje nurkowe →

Struktura stopni PADI

Struktura stopni PADI

PADI posiada własną ścieżkę szkolenie, warto się z nią zapoznać bardziej szczegółowo.

Advanced Open Water Diver

AOWD

Kurs Advanced Open Water Diver pozwala zwiększyć twoją pewność siebie i budować nowe umiejętności nurkowe.

Enriched Air Diver

Enriched Air Nitrox

Kurs zaznajomi Cię z procedurami, zasadami bezpieczeństwa, korzyściami nurkowania na nitroksie.