Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Snorkeling
nurkowanie z fajką
Snorkeling - najprostsza forma aktywnej obserwacji życia podwodnego. Płetwonurek wyposażony w maskę, fajkę (ang. snorkel) i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim. Snorkeling uprawia tysiące osób, nawet o minimalnych umiejętnościach pływackich. Oczywiście, czym większe umiejętności, tym większa przyjemność. Najbardziej zaawansowana forma nurkowania w płetwach to nurkowanie swobodne - free diving - tutaj umiejętności pływackie muszą być bardzo dobre.
Maska nurkowa umożliwia wyraźne widzenie pod wodą. Nieuzbrojone oko ludzkie przygotowane do widzenia w atmosferze powietrza, pod wodą, wskutek zmniejszonej różnicy w gęstości ośrodków (oko-woda) widzi obraz nieostry (zobacz: jak widzimy pod wodą). Fajka umożliwia oddychanie bez unoszenia głowy ponad powierzchnię wody. Dzięki temu na powierzchni wody może się swobodnie unosić obserwując cały czas co dzieje się pod wodą. Płetwy ułatwiają poruszanie się w wodzie.
Popularne miejsca uprawiania snorkelingu to ciepłe wody morskie, charakteryzujące się dużą przezroczystością i bogactwem form życia. Znakomitym miejscem uprawiania snorkelingu jest wybrzeże Morza Czerwonego czy Morza Śródziemnego.
Morza słone dają jeszcze jeden atut, a mianowicie nasza pływalność rośnie, znacznie łatwiej utrzymać się na powierzchni wody, zdecydowanie gorzej jest z zanurzeniem, tu będzie przydatna umiejętność wykonania scyzoryka czy półscyzoryka.
Podstawowy sprzęt nie jest drogi, w jego skład wchodzi głównie maska, fajka i płetwy. Warto kupić dobry sparzę, będziemy z niego zadowoleni przez wiele lat. Najdroższe są płetwy i to właśnie od nich należy najwięcej, kiedy są zbyt duże, będą obcierać nogi, kiedy są zbyt małe, nieprzyjemnie uciskają. Dobre płetwy pozwolą pływać przy minimalnym wysiłku, kiedy nurkujemy z łodzi najlepsze będą płetwy kaloszowe. Maska to równie ważny element, dobra maska zapewni nam duży kąt widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie, mała objętość pozwoli łatwo ja przedmuchać.
Polecam kilka wątków:
- Kilka słów o masce nurkowej
- Jak wybrać maskę nurkową
- Klika słów o fajce
- Jak wybrać fajkę nurkową
- Kilka słów o płetwach
- Jak wybrać płetwy nurkowe
Pamiętajmy aby przy zanurzaniu wyrównywać ciśnienie w uszach, jeżeli czujmy ból nie nurkujmy głębiej, możemy doprowadzić do urazu ciśnieniowego ucha. Wyrównywać ciśnienie należy zaraz pod powierzchnią wody a potem co metr głębokości zanim poczujemy ucisk w uchu.
Wszelkie stany zapalne dróg oddechowych jak np. katar, czy alergia może powodować problemy z wyrównywaniem ciśnienia.
Inny temat to fauna i flora danego obszaru, istnieje cała grupa zwierzą potencjalnie niebezpiecznych, cześć z nich może parzyć lub gryźć. Warto więc zainteresować się jakich zwierząt należy unikać. polecam więc dział niebezpieczne zwierzęta morskie. Generalna zasada jest taka, ze jeżeli nie znamy danego gatunku nie próbujemy do niego popływać a tym bardziej go dotykać. Przeważnie zwierzęta, które nie uciekają, posiadają kolce jadowe w płetwach na tyle niebezpieczne, że nie maja naturalnych wrogów.
Pływanie w płetwach
Trening nurkowo-pływacki
Trening basenowy pomoże każdemu doskonalić swoje umiejętności pływackie i ogólno sprawnościowe. Trening pod okiem trenera spowoduje jeszcze efektywniejszy rozwój. Należy również docenić doping grupy. Wszystko to powoduje, że namawiam do chodzenia na basen, szczególnie na basen gdzie trening nurkowo-pływacki jest zorganizowany. Pływanie na basenie przez 3-5 lat dwa razy w tygodniu spowoduje że woda będzie naszym drugim żywiołem.
Postaram się poniżej opisać troczę ćwiczeń, które można wykonać na basenie, przedstawię również kilka przykładowych treningów dla grup o różnych poziomach umiejętności.
Nauka pływania z ABC
- Jak ubrać ABC
- Oczyszczanie maski z wody - to nie jest trudne!
- Oczyszczanie fajki z wody - czyli jak wydmuchać tą wodę.
- Scyzoryk i półscyzoryk - metoda zanurzania.
- Zanurzenie komandoskie - mało kto to pamięta, ale tak również można.
- Skok na główkę - zabroniona metoda wchodzenia do basenu.
- Skok na nogi (w przyg.) - najprostsza metoda wejścia do wody
- Pływanie po powierzchni - niby nic trudnego.
- Pływanie pod wodą w ABC - czyli jak torpeda.
- Żabko-crawl
Pływanie w sprzęcie nurkowym
To może się wydawać nieprawdopodobne, ale kilka technik mamy do dyspozycji, to jakiej zastosujemy zależy od naszych preferencji i sytuacji.
- żabka - frog kicka
- pływanie do tyłu - back kick
- kraul (flutter kick)
- zmodyfikowany kraul (flutter kick)
- zmodyfikowana żabka
- helikopter
Inne ćwiczenia