Sprawdzenie sprzętu

podstawowe umiejętności


Sprawdzenie sprzętu partnera należy wykonywać przed każdym nurkowaniem. Ma ono dwa bardzo ważne cele:

  1. sprawdzenie czy nasz partner właściwie zmontował sprzęt (wiem, powiecie, że każdy umie prawidłowo zmontować sprzęt. Ja jednak twierdzę, że to nieprawda. Wielokrotnie spotkałem się z tym, że nie wszystko było OK. Podstawowe błędy to:
  2. zapoznanie się z jego sprzętem. Sprzęt partnera może być "nietypowy" (tak naprawdę trudno powiedzieć co to znaczy sprzęt typowy) np:

podstawowe umiejętności w nurkowaniu

Pamiętajmy, że sprawdzenie bezpieczeństwa nie powinno być wykonywane chaotycznie i w sposób przypadkowy, może to powodować, że pominiemy pewne elementy. Jeżeli będziemy wykonywać je według zamieszczonego schematu i nabierzemy wprawy, zajmie nam ono mniej niż 1minuta. Myślę, że warto poświęcić tyle czasu na zwiększenie własnego bezpieczeństwa.

Sprawdzanie zaczynamy od sprawdzenia inflatora a kończymy na znaku OK, wszystkie czynności powinny zostać wykonane w przedstawionej poniżej kolejności, skraca to znacznie czas czynności, oraz przekona partnera że wiemy co robimy. Sprawdzenie partnera według zasady 5xP:

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

1. Pierwsze inflator - sprawdzenie czy wąż średnio ciśnieniowy jest podłączony prawidłowo do inflatora, sprawdzamy czy nie spadnie w trakcie nurkowania. Sprawdzamy czy działa przycisk dodawczy oraz przycisk spustowy. Tu zaznaczę że jest stosowane przez producentów kilka odmiennych rozwiązań, z którymi warto się zapoznać.

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

2. Pas balastowy - powinien być zapięty w taki sposób, aby można go było odpiąć jedną ręką i po odpięciu, przy spadaniu o nic się nie zahaczył. Pas balastowy powinien odpinać się w prawą stronę.

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

3. Paski-zapięcia - sprawdzamy poprawność wszystkich zapięć w BCD włącznie z zamocowaniem butli (odwraca się osoba sprawdzana a nie sprawdzający). Sprawdzenie pasków nie polega na szarpaniu osoby sprawdzanej a na dokładnym obejrzeniu poprawności zapięcia wszystkich zapięć. Oczywiście kontrola manualna jest jak najbardziej wskazana.

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

4. Powietrze

A. Sprawdzamy czy butla jest odkręcona, powinna być odkręcona do końca, aby zawór butli nie ograniczał wypływu powietrza (zobacz: konsekwencje nurkowania z niewłaściwie odkręconą butlą). Dawniej zawór butli był po całkowitym odkręceniu cofany o 1/4 obrotu. Teraz tego nie robimy, zawór ma być albo całkowicie zakręcony, albo w pełni otwarty. Eliminuje to problemy z niepełnym odkręceniem zaworu i pozwala łatwo skontrolować czy jest w pozycji otwartej czy zamkniętej.

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

B. Sprawdzamy jakie jest ciśnienie w butli, powinno być około 200at

C. Sprawdzamy sami lub prosimy osobę sprawdzaną o skontrolowanie poprawności działaniaoctopusa. Musimy upewnić się czy podaje czynnik oddechowy w sposób właściwy. To bardzo ważne, musimy mieć pewność, że wszystko jest OK, bo to my będziemy korzystali z tego automatu w sytuacji braku powietrza. Może dojść do bardzo niebezpiecznej sytuacji pod wodą jeżeli o jego niesprawności dowiemy się dopiero w czasie potrzeby użycia.

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

D. Sprawdzamy sami lub prosimy osobę sprawdzaną o skontrolowanie poprawności działania drugiego stopnia automatu. Automat powinien podawać czynnik oddechowy w sposób łatwy, bez nadmiernych oporów, wydech powinien być jeszcze prostszy.

nurkowanie sprawdzenie sprzętu partnera

5. Powiedz OK - ostatni rzut oka na całość sprzętu, patrzymy czy wszystko jest w porządku. Jeżeli tak jest, wymienienie się znakami OK. Jeżeli są niedociągnięcia należy je poprawić (np: octopus lub manometr luźno zwisa).

Po sprawdzeniu sprzętu partnera role się odwracają, osoba sprawdzana staje się osobą sprawdzającą i teraz ona sprawdza partnera. Pamiętajmy. że sprawdzenie sprzętu pozwala uniknąć szeregu niebezpiecznych sytuacji pod wodą, czyli wpływa na bezpieczeństwo nurkowania.

Sprawdzenie sprzętu można wykonać na brzegu lub w wodzie w przypadku łagodnego zejścia, wszystko zależy od warunków. Kiedy skaczemy na głęboka wodę z brzegu lub łodzi sprawdzenie sprzętu powinno odbyć się przed skokiem.

W PADI sprawdzenie sprzętu obecnie kryje się pod skrótem "KOKOS"

Uwagi:

Odkręcenie butli - kiedyś gałka butli po całkowitym odkręceniu, była cofana o 1/4 obrotu, chodziło o to, żeby przy ciężko kręcących się zaworach nie siłować się z zaworem zablokowanym w pozycji skrajnej, szczególnie kiedy zaworem operowała osoba mniej doświadczona (to ciekawe ale nie wszyscy wiedzą w która stronę zawór się zakręca a w która odkręca). Teraz jeżeli zawór chodzi ciężko powinien być naprawiony, naprawiony powinien być również jeżeli nie zapewnia szczelności przy lekkim dokręceniu. Zawór, który wymaga bardzo mocnego dokręcenia aby był szczelny, jest zepsuty i wymaga natychmiastowej naprawy.

W czasie odkręcania zaworu butli, manometr należy trzymać tarczą do ziemi, aby w przypadku uszkodzenia manometru nie zostać zranionym odłamkami szkła z obudowy manometru.

Nurkowie techniczni nie życzą sobie aby ktoś "majstrował" przy ich zaworach, przy nurkach technicznych zaworów nie dotykamy, pozostałe elementy możemy sprawdzić zgodnie z opisem powyżej.

Na zdjęciach powyżej nie wszystkie elementy sprzętu są zamocowane prawidłowo, mam nadzieję że zostało to dostrzeżone. Manometr osoby sprawdzającej jest włożony w kieszeń, to nie jest dobre rozwiązanie, może łatwo wypaść i jego odnalezienie będzie utrudnione.