Jaworzno-Szczakowa (Koparki) - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jaworzno-Szczakowa (Koparki)

Lokalizacja
Okolice Jaworzna
Głębokość max.
Było 19,5 m - obecnie głębokość obniża się i 2005r wynosi 14,5m
Widoczność
Początkowo 8-10 metrów, ze względu na pielgrzymki nurkowe przeciętnie 3-5m, w zimie nawet ponad 10m
Dojazd
Z autostrady A4 zjazd na Jaworzno, w rynku odbijamy w prawo, po 3-4 km mijamy rozwidlenie dróg /jedziemy za kierunkowskazem na Olkusz/, ok.1000m dalej skręcamy w prawo, po lewej ręce mijamy kościół (!), następnie jedziemy ok. 2,5 kilometra, wjazd na teren zbiornika w prawo, obok zakładu kameniarsko-nagrobkowego (za pozostałością taśmociągu naziemnego, przechodzi nad drogą)
Opis akwenu
Kamieniołom dolomitowy bardzo ciekawy, z zalanymi dwoma koparkami, domkami strzałowymi, połówką poloneza "Caro", samochodem BMW oraz pięknymi pionowymi ścianami (zobacz zdjęcia Jaworzno 2003).
Większość "znalezisk" jest obojkowana, wszystkie są oporęczowane pod wodą. Miejsce godne polecenia. Widoczność bardzo różna, ogólnie bardzo dobra, ale w miejscach o największym nasileniu ruchu 1-3m.
Niebezpieczeństwa
Akwen dość bezpieczny, głównie dzięki czystej wodzie i małej głębokości. Pewne problemy początkującym nurkom może sprawić fakt, że głębokość przy pomostach gdzie wchodzimy do wody jest 12-14m.
Woda w akwenie w 2003-2004r powoli ale systematycznie opadała, aby wejść do wody trzeba było pokonać w pionie ok. 4,5m, mogło to stanowić spory problem dla osób słabszych, po nurkowaniu niestety trzeba było skorzystać z drabinki w celu wyjścia na górę.
Obecnie 2006r. woda powróciła do stanu pierwotnego i wejście nie stanowi problemu.
Właściciel
Formalnym właścicielem jest Syndyk masy upadłościowej kopalni Jaworzno Szczakowa. Jednak teren ten został wydzierżawiony przez centrum nurkowe "Orka" Mirka Kierepki z Bielska Białej. W 2015? nastąpiła zmiana i obecnie akwenem zarządza Via Sport Diving Marina "Koparki".
Inne uwagi
UWAGA! Pod wodą można spotkać sporo grup nurków, należy więc zwrócić uwagę czy w trakcie nurkowania nie doszło do zmiany grupy. W miejscach najczęściej odwiedzanych widoczność w sezonie może spadać nawet do 1m.
Wejście na teren jest płatne - w 2023r. - 50zł.

nurkowanie Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
Przebrać można się pod drewnianą wiatą.
nurkowanie Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
Największą atrakcję stanowią dwie koparki.
nurkowanie Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
Koparki są naprawdę wielka.
nurkowanie Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
Łyżka koparki jest gigantyczna.
nurkowanie Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
Można wpłynąć do środka, przez boczne okna, miejsca jest sporo.
nurkowanie Jaworzno-Szczakowa (Koparki)
W zimie woda potrafi być krystalicznie czysta, widok jest wtedy niesamowity.