Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Obsługa BCD
sprzęt nurkowy
Zawory upustowe - obsługa
Zawory upustowe służą do spuszczania powietrza z kamizelki. Aby się to udało zawór powinien być na mniejszej głębokości niż środek kamizelki, należy zawsze o tym pamiętać. Zaworów spustowych w kamizelce jest zawsze przynajmniej dwa. Stanowią one jednocześnie zawory bezpieczeństwa chroniące kamizelkę przed nadmiernym napełnieniem. Do zaworów upustowych; należy:
inflator
należy podnieść inflator do góry, tak aby był na mniejszej głębokości niż worek BCD i nacisnąć przycisk spustowy.
Osobiście polecam właśnie taki sposób spuszczanie powietrza z kamizelki, dzięki temu mniej wody wlewa się do kamizelki a same sterowanie ilością
powietrza w kamizelce może być bardzo precyzyjne.
Dodam tutaj że jest również duża grupa nurków preferująca tzw. "spłuczki" zaletą "spłuczek" jest szybkość działania, jedno pociągnięcie i nie ma powietrza w połowie jacketu. Osoby nie obyte z ich obsługą powinny bardzo uważać, aby niekontrolowanie nie zwiększyć szybkości zanurzania niewłaściwą obsługą.
"Spłuczki" świetnie zdają egzamin w sytuacjach awaryjnych, kiedy na skutek różnych nieprzewidzianych okoliczności jak np. zgubienie pasa balastowego prędkość naszego wynurzania jest zbyt duża, jedno właściwe pociągnięcie pozwoli opanować sytuację.
zawór spustowy inflatora (spłuczka)
znajduje się bardzo często również na końcu węża karbowanego, przy jego połączeniu z BCD . Można go uruchomić przez pociągnięcie za inflator w sposób pokazany na rysunku. Takie działanie zaworu spustowego jest możliwe dzięki stalowej lince biegnącej w wężu karbowanym i łączącej inflator z zaworem spustowym (rysunek poniżej).
zawór spustowy (spłuczka) znajdujący się na prawym ramieniu
z powodu łatwej dostępności najczęściej używana spłuczka.
zawór spustowy (spłuczka) znajdujący się z tyłu kamizelki
po prawe lub lewej stronie. Używana bardzo rzadko, w zasadzie w dwóch przypadkach:
- przy schodzeniu pod wodę tzw. scyzorykiem (np. z powodu zbyt małej ilości balastu lub gdy nie wiemy że istnieją lepsze sposoby zanurzania [obecnie zanurzanie scyzorykiem nie jest zalecane, gdyż jest dla człowieka nienaturalne]),
- w sytuacji gdy pływamy w pozycji głową do dołu (pływamy z dodatnią pływalnością aby nie zamącić dna, lub go nie uszkodzić) i chcemy zmniejszyć naszą pływalność.
Zawór dodawczy - zwany inflatorem
Inflator służy do napełniania kamizelki. Przedstawiam inflatory kilku firm. Jak widać układ przycisków, dodawczego i upustowego może być bardzo różny. Pamiętajmy, aby zawsze zapoznać się z inflatotem partnera przed nurkowaniem - sprawdzenie bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań.
Inflator firmy Mares, posiada nowoczesny kształt. Przycisk
- niebieski pozwala dopuszczać powietrze do BCD ,
- a czerwony upuszczać
Inflator firmy Scubapro, inne podejście do tematu, dwa przyciski o różnych kształtach w jednej płaszczyźnie -
łatwe operowanie jednym palcem (kciukiem). Przycisk
- okrągły dopuszczanie,
- wydłużony pozwala wypuszczać powietrze z BCD
Inflator firmy Scubapro AIR2, pełniący dwie funkcje:
- inflatora (dostępne wszystkie funkcje inflatora - pompowanie BCD automatycznie przy pomocy okrągłego przycisku oraz ustnie po naciśnięciu przycisku prostokątnego.
- dodatkowego drugiego stopnia automatu oddechowego (octopusa - awaryjny drugi stopień, niestety z powodu niewielkiej długości węża łączącego BCD z inflatorem może być używany tylko przez osobą która ma na sobie BCD )
Przycisk okrągły dopuszczanie, prostokątny upuszczanie. Inflator wyposażony jest dodatkowo w wygodny ustnik.
Uwaga. Ten rodzaj inflatora wyposażony jest w niestandardowe wpinanie węża inflatora (pasuje tylko specjalny inflator firmy Scubapro) . Rozwiązanie tego typu było popularne w latach 90-tych, obecnie powszechnie stosuje sie jako alternatywne źródło czynnika oddechowego octopus.