Suche rękawice

sprzęt nurkowy


Pełne wykorzystanie komfortu cieplnego jaki daje suchy skafander nastąpi tylko w przypadku stosowania ciepłych rękawic. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem są rękawice zakładane na wcisk i uszczelniane na oringu. Sam przez długie lata stosowałem różne patenty, aż znalazłem rozwiązanie poniżej opisane i stwierdziłem - to jest to co Tygrysy lubią najbardziej. Wszystkim właścicielom skafandrów suchych gorąco polecam, skończyła się udręka zakładania rękawic z uszczelnieniem.

założenie rękawic jest banalnie proste, należy wcisnąć je do kryzy w suchym skafandrze. Występują dwa rodzaje pierścieni:

  1. do rękawic
  2. do skafandra, te mogą być:

montaż rękawic z kryzą

rysunek obok przedstawia jak należy prawidłowo włożyć rękawicę do kryzy. Rękawicę wkładamy tylko raz, nie ma potrzeby ściągania jej miedzy nurkowaniami. Zdjęcie kryzy nie stwarza większych problemów, o ile dysponujemy odpowiednim sprzętem, doskonale sprawdza się płaski śrubokręt z szeroką końcówką (6-8mm). Przy zakładaniu kryzy dobrze jest posmarować rękaw skafandra mydłem, poślizg umożliwi łatwy montaż.

Zależnie od grubości rękawic używamy różnych pierścieni zaciskowych B.

Uwaga: absolutnie nie używać silikonu do uzyskania poślizgu przy montażu kryzy. Mydło szybko się zmywa i poślizg znika, silikon zostaje i może doprowadzić do rozłączenia kryzy od kołnierza.

rysunek obok przedstawia jak należy prawidłowo założyć pierścień na mankiety rękawów skafandra suchego

w przypadku wklejenia kryzy do skafandra, mamy możliwość łatwej wymiany mankietów. Przy montaży mankiet zakładamy na kryzę tak ja pokazano na rysunku obok, zawijamy i zabezpieczamy cienką taśmą klejącą (np. izolacja elektryczna). Taśma klejąca nie jest niezbędna, pomaga tylko w włożeniu mankietu z kryzą do skafandra.

Rysunek obok przedstawia jak działa uszczelnienie

Przykład jak wkleić kryzę w przypadku skafandrów różnego typu.

O pierścienie należy dbać, chodzi tu głównie o smarowanie oringów. Prawidłowe jego smarowanie zapewni nam możliwość łatwego zakładania i ściągania rękawic.

W tym celu należy:

  1. ściągnąć oring z pierścienia (najlepiej kartą kredytową)
  2. nabrać na palec wskazujący i kciuk trochę smaru silikonowego (w postaci stałej)
  3. dokładnie przesmarować cały oring obracając go w palcach (ilość smaru na oringu ma być jak najmniejsza, nie powinno być nigdzie widocznej grubej warstwy smaru silikonowego)
  4. założyć ponownie oring na pierścień.

Uwaga: pod żadnym pozorem nie wolno smarować silikonem samego pierścienia, skończy się to rozłączeniem rękawic od skafandra suchego w czasie nurkowania (zbyt małe opory tarcia). Nastąpi zalanie rękawic wodą, a nie jest to przyjemne. Jeżeli w trakcie przeprowadzanych operacji zostanie posmarowany smarem silikonowym również pierścień, należy go dokładnie wytrzeć.