Polski

fauna i flora polskich jezior


Pragnę wszystkim nurkującym przybliżyć podwodny świat. Jego integralną częścią jest fauna i flora. Nurkując mamy kontakt z rybami, krabami, koralami i różnego rodzaju roślinnością. Mam nadzieję, że atlas fauny i flory tu zamieszczony pozwoli wszystkim zainteresowanym poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.

Jednocześnie apelują do wszystkich pragnących rozwijać atlas o pomoc w jego redagowaniu. Zdjęcia tu zamieszczone pochodzą z wyjazdów moich oraz moich znajomych i przyjaciół, jeżeli masz zdjęcia przedstawicieli podwodnego świata jeszcze nie zamieszczone na stronie koniecznie napisz.

Andrzej Martin Kasiński

Flora i fauna polskich jezior

flora polski

Flora słodkowodna

Świat roślinny polskich jezior jest bardzo bogaty, co prawda rozciaga się tylko w obszarze do kilku metrów głębokości (do głębokości termokliny), ale potrafi zadziwić swoją różnorodnością. Poznaj go, aby twoje nurkowania były jeszcze ciekawsze. Miło znać nazwy roślin.


Ryby słodkowodne

Ryby słodkowodne

Szczupak, sum, czy węgorz, to ryby często spotykane przez płetwonurków. Czy sum może wciągnąć nurka na głębszą wodę a szczupak zaatakować? Tak, ale tylko w bajkach. To nurek jest najniebezpieczniejszym zwierzęciem w polskich wodach słodkowodnych.


Mięczaki

Mięczaki

Wszędzie ich pełno, mogą mieć kilka centymetrów lub kilka milimetrów, dzielą się na dwie rodziny małże i ślimaki. Małże prowadzą osiadły tryb życia, ślimaki przeciwnie potrafią się przemieszczać. Poznaj świat zatoczka rogowego, błotniarki stawowej i szczeżui wielkiej.


raki

Raki

W Polsce występują cztery gatunki raków: Rak szlachetny (Astacus astacus), Rak błotny (Astacus leptodactylus), Rak pręgowaty (amerykański), Rak sygnałowy .


żółwie

Żółwie

W 2011 spotkałem pierwszego żółwia na Zakrzówku, nie był to gatunek rodzimy, a gatunek obcy (żółw żółtolicy), który może zagrozić przedstawicielom rodzimym - żółwiom błotnym


inny zwierz

Inny zwierz

Tu znalazły się zwierzęta, które nie zostały zaliczone do wyżej wymienionych, lub po prostu nie wiem co to jest, licze na pomoc osób lepiej znających temat.