Hydrologia i locja

w nurkowaniu


Locja - dział nautyki (wiedzy o uprawianiu żeglugi) zajmujący się opisem akwenów i wybrzeży wraz ze wskazówkami dotyczącymi wybierania drogi dla żeglugi, omijania miejsc niebezpiecznych oraz dostosowania się do wiatrów, prądów morskich i innych warunków żeglugi.

Hydrologia (z gr. hydor, woda) – dział geografii fizycznej, zajmujący się badaniem wody (pod każdą postacią), występującej w środowisku przyrodniczym.

Powyższe informacje znajdują się w różnego rodzaju wydawnictwach, tj. na mapach morskich, w spisach świateł i sygnałów nawigacyjnych, w spisach sygnałów radiowych, w tablicach i atlasach pływów oraz w tzw. księgach locji publikowanych oddzielnie dla różnych obszarów.

Podstawowe pojęcia:

  1. Zasoby wodne
  2. Morza i oceany
  3. Jeziora - w Polsce, nurkuje się głównie w jeziorach, z tego warto zainteresować się budową oraz termiką jezior.
  4. Rzeki - też można w nich nurkować, jednak pod tym względem Polska nas nie rozpieszcza. Znacznie więcej znajdzie tu kajakarz niż płetwonurek. Sam trochę pływam więc postanowiłem założyć prywatną stonkę pod tytułem spływy kajakowe.
  5. Kamieniołomy - ta praktycznie najciekawsze akweny nurkowe w Polsce, czysta woda, pionowe ściany, to największe atuty. Sprawdź najbardziej ciekawe kamieniołomy w Polsce.
  6. Zbiorniki zaporowe - atrakcyjność ich jest bardzo zróżnicowana i bardzo szybko spada w miarę starzenia się zbiornika.
  7. Skala Beuforta czyli podstawowa informacja dla tych co na morzu.
  8. Lód - wszystko co o lodzie należy wiedzieć, aby bezpiecznie spacerować czy nurkować!
  9. Chmury - czytaj pogodę patrząc w niebo.

Jednostki stosowane na morzu

Mila morska (Mm) jednostka odległości 1852m
(równa długości łuku jednej minuty równika na Ziemi).
Kabel (kbl) jednostka odległości równa 0,1Mm czyli 185,2m.
Węzeł jednostka prędkości równa 1Mm/godzinę.
Sążeń jednostka miary głębokości stosowana w starych mapach morskich, równa 1,8288m (6 stóp).
Stopa jednostka miary głębokości stosowana w starych mapach morskich, równa 0,3048m.
Rumb jednostka miary kątowej stosowana do przybliżonego określenia kursu jachtu, równa się 1/32 części skali kompasu czyli 11,25stopni.