System balastowy

system balastowy


System balastowy jest równie ważny jak system wypornościowy. Bez dodatkowego balastu zanurzenie nie jest możliwe. Samo rozłożenie balastu jest także ważne bo wpływa na komfort nurkowania. Niezależnie jaki system balastowy zastosujemy musimy pamiętać aby prawidłowo rozłożyć balast.

Prawidłowe rozłożenie balastu

  1. Balast musi był rozłożony symetrycznie do osi ciała. Nierównomierne rozłożenie balastu będzie powodowało obracanie płetwonurka w trakcie nurkowania na tą stronę, która jest mocniej obciążona. Generalnie stosuje się obciążniki o tej samej wadze z obu stron ciała.
  2. Czym środek ciężkości systemu balastowego będzie niżej, tym łatwiej utrzymać prawidłową pozycję ciał pod wodą (prawidłowy trym). Mówiąc najprościej, balast mocujemy jak najbardziej z przodu (tzn. na brzuchu), łatwiej utrzymać stabilną pozycję.
  3. Płetwonurek powinien mieć możliwość odrzucenia części lub całości systemu balastowego w trakcie nurkowania. Oczywiście stosuje się systemy, które nie mają takiej możliwości, np. w nurkowaniach jaskiniowych nie ma takiej potrzeby. W jaskiniach sytuacja uderzenia (wypłynięcia) do stropu jest bardziej niebezpieczna niż opadnięcie do dna. Wynika to z budowy jaskini, która bardzo często posiada w miarę płaskie dno i bardzo pofałdowany strop (jaskinie krasowe).

Takie ustawienie bardzo pomaga w uzyskaniu idealnej pływalności zerowej.

Podstawą systemu balastowego są obciążniki wykonane z ołowiu. Ołów może być w różnej postaci, jako odlew różnego kształtu lub jako śrut. W przypadku stosowania śrutu mamy możliwość lepszego dopasowania obciążników do ciała nurka. Śrut jest umieszczany w woreczkach. Odlewy powinny mieć kształt umożliwiający zamocowanie ich na pasie balastowym, najlepiej aby ich konstrukcja uniemożliwiała samoistne przesuwanie się obciążników po pasie. Czasami odlewy mają kształt umożliwiający wkładanie balastu do kieszeni lub wieszania na D-ringach. Temat jest rozwinięty na stronie balast.

Rozwiązania systemów balastowych

Nurkowanie w cienkich piankach 3mm nie wymaga dużych ilości balastu, w zasadzie 4kg powinny wystarczyć. Stosowanie pianek o grubości 5mm, 7mm, czy suchych skafandrów powoduje zwiększenie ilości balastu nawet do 12-16kg. Rozłożenie tak dużego ciężaru na pasie balastowym, często powoduje dotkliwe bóle kręgosłupa, co znacznie obniża przyjemność nurkowania. Obecnie balast można rozmieścić w innych miejscach. Praktyką powszechnie stosowaną jest przenoszenie części, a nawet całości obciążenia z pasa balastowego na inne elementy wyposażenia. Poniżej postaram się przedstawić różne warianty systemów balastowych, zaznaczę jeszcze, że można je z sobą mieszać.

Wyróżniamy kilka rozwiązań:

Pas balastowy

Podstawowe rozwiązanie to pas balastowy. Pewnie każdy płetwonurek od tego zaczyna. Pas balastowy jest rozwiązaniem nie tylko najprostszym ale i najtańszym. Pas balastowy mocuje się na ciele płetwonurka na wysokości pasa przy pomocy odpowiedniej klamry. Sam pas to taśma o szerokości 5cm. Szczegóły na stronie pas balastowy.

system balastowy

Jeżeli ilość balastu przekracza 6-10kg, a nurkujemy często (2-3 razy dziennie) zaczynają się problemy z kręgosłupem. Dodatkowo same kafle mogą nieprzyjemnie nas ugniatać. Rozwiązanie niezbyt dobre dla osób "kościstych".

Pas balastowy na woreczki z śrutem ołowianym

Rozwiązanie podobne do przedstawionego powyżej, jednak o dużo większym komforcie. Balast dostosowuje się do naszego ciała.

Jacket z balastem zintegrowanym

Balast zintegrowany to system mocowania balastu w BCD . Taka koncepcja wynika z faktu, że balast umieszczony bezpośrednio na ciele nurka w postaci pasa balastowego wywołuje bóle kręgosłupa, szczególnie w przypadku, kiedy ciężar pasa przekracza 6kg, a nurkowanie prowadzimy dzień po dniu z dużą intensywnością. Niektóre jackety posiadają specjalne kieszenie umożliwiające mocowanie balastu w jackecie, a dzięki odpowiednim zapięciom kieszenie można bardzo łatwo odrzucić. Rozwiązanie nie jest idealne, ponieważ:

Rozwiązanie tego typu jest coraz powszechniejsze, bo jest bardzo wygodne, odciąża nasze ciało od bezpośredniego kontaktu z balastem. Więcej na ten temat na stronie jackety z balastem zintegrowanym.