Sprzęt do nurkowania

sprzęt nurkowy


Sprzęt nurkowy jest niezbędny do nurkowania podobnie jak odpowiednie umiejętności. Co roku pojawiają sie nowe modele automatów oddechowych, skafandrów suchych i mokrych, komputerów nurkowych oraz wszelkiego rodzaju sprzętu. Te wszystkie nowości trudno jest śledzić na bieżąco, wiec może czasem warto zaglądnąć na następujące strony:

Inne tematy powiązane ze sprzętem nurkowym

Jak wybrać sprzęt nurkowy?

Często słyszę pytanie jaki sprzęt nurkowy kupić, dostaję od kolegów linki z aukcji na allegro z pytaniem czy to warto ten komputer, automat czy piankę kupić. Nikt nie zna się na całym sprzęcie, wiec zawsze warto pytać znajomych na czym nurkują? Czy ten sprzęt jest dobry? Czy kupili by go ponownie? Warto również zapoznać się z opiniami innych i ogólnymi wskazaniami czym sie kierować przy zakupie.

  1. Jak wybrać maskę nurkową?
  2. Jak wybrać płetwy?
  3. Jak wybrać fajkę nurkową?
  4. Jak wybrać skafander suchy?
  5. Jak wybrać skafander mokry?
  6. Jak wybrać automat oddechowy ?
  7. Jak wybrać komputer nurkowy?
  8. Jak wybrać jacket
  9. Jak wybrać skrzydło?
  10. Jak wybrać butlę?

Płetwonurek jest niezależny od zasilania w czynnik oddechowy z powierzchni, ponieważ zabiera go ze sobą. Nie łączy go z powierzchnią żaden przewód. W porównaniu do sprzętu klasycznego waga jego jest nieporównanie mniejsza, dzięki czemu płetwonurek może posiadać pływalność dodatnią (wypływać) lub ujemną (zanurzać się), zależnie od potrzeby w czasie nurkowania.

Maska, płetwy i fajka pozwala na nurkowanie krótkie na tzw. zatrzymanym oddechu, aby przebywać pod wodą dłużej niż kilka minut potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Tym wyposażeniem jest butla służąca do gromadzenia powietrza pod zwiększonym ciśnieniem 150-300at (15-30MPa) i automat oddechowy, którego zadaniem jest obniżenie wartości ciśnienia panującego w butli do ciśnienia otoczenia, zmiennego w czasie nurkowania.
Butle napełnia się (potocznie "ładuje się") powietrzem przy pomocy sprężarki.

maska, fajka, płetwy, nurkowe ABC

Kamizelka ratownicza-wyrównawcza (w skrócie BCD lub ang. BCD) - zwiększa komfort nurkowania, przez umożliwienie odpowiedniego wyważenia się na dowolnej głębokości. Podnosi także w zasadniczym stopniu bezpieczeństwo (obecnie jest wyposażeniem obowiązkowym.)
Przed zimnem chroni płetwonurka skafander, a pas balastowy umożliwia skompensowanie pływalności dodatniej skafandra.

Pod wodę zabieramy także wyposażenie pomocnicze: głębokościomierz, manometr, nóż (zawsze), latarkę, kompas, tabele dekompresyjne, itp..
Elementem często używanym w czasie nurkowania na morzu jest ponton wraz z silnikiem zaburtowym, umożliwia nam szybkie dopłynięcie do atrakcyjnych miejsc nurkowych.

Sprzęt używany przez płetwonurków podzieliłem na trzy grupy:

1.Sprzęt podstawowy tzn: "ABC"

Sprzęt do nurkowania będący prywatną własnością każdego nurka, są to elementy kupowane w pierwszej kolejności. Wliczamy tu:

2. Sprzęt powietrzny:

Do sprzętu powietrznego zaliczamy:

3. Sprzęt pomocniczy

Sprzęt pomocniczy - wchodzą tu elementy, które nie znalazły się w dwóch powyższych grupach sprzętowych. Niektóre z nich są niezbędne na każdym nurkowaniu, inne nie.

Czasy, kiedy nurek zabierał pod wodę tylko butlę i automat oddechowy dawno minęły. Obecnie ilość sprzętu pomocniczego jaką zabieramy na nurkowanie może spowodować zawrót głowy. To znajdziesz informacje o: bojach dekompresyjnych, kołowrotkach, latarkach, kompasie, nożach, sekatorach, kaskach, śrubach do lodu, automatach oddechowych, butlach nurkowych, komputerach do nurkowania i wielu innych. Pełny spis poniżej.

pozostały sprzęt pomocniczy

Jaki sprzęt nurkowy wybrać to pytanie jest prawie tak stare jak samo nurkowanie. Teraz, kiedy wybór jest ogromny decyzja stała się jeszcze trudniejsza. Czy kupować sprzęt tani czy drogi, jednego producenta czy wielu, jacket czy BCD, pojedyncza butla czy twinset, pianka 5 czy 7mm, a może skafander suchy. Jaki komputer nurkowy wybrać to dopiero jest wyzwanie.

Strona jest swego rodzajem atlasem sprzętu nurkowego, szczególnie dla osób początkujących. Mam zamiar rozwijać ten projekt szczególnie w temacie: automat oddechowy, butle, komputery nurkowe, latarki.

Jak wybrać dobry sprzęt nurkowy?

Obecnie wybór jest bardzo duży i decyzja nie jest łatwa. Mogę w tym pomóc opisując sprzęt nurkowy, którego sam używam i uważam, że jest dobry lub bardzo dobry. Wejdź więc na stronę testy sprzętu nurkowego.