Komputery nurkowe

nieodzowny element sprętu


Komputery nurkowe stają się coraz bardziej popularne wśród płetwonurków (wypierają tabele dekompresyjne). Związane jest to z dużą ilością informacji, które komputer przekazuje nurkowi, wygodą w użyciu oraz stosunkowo przystępną ceną w porównaniu z pozostałym wyposażeniem nurkowym.

Komputer nurkowy to elektroniczne urządzenie, które nie tylko mierzy parametry nurkowania (czas i głębokość), ale posiada wewnętrzny program symulujący procesy nasycania (odsycania) azotem tkanek płetwonurka. Komputer analizuje te parametry, a następnie wyświetla na ekranie dane i instrukcje dotyczące zalecanego tempa wynurzania oraz ewentualnej dekompresji.

komputer nurkowy
Komputery firmy Suunto: Zoop (stary model) i Zoop Novo (nowy model). Nowy model wyświetla dane po pixelu a stary segmentami.

Obecnie komputery nurkowe możemy podzielić na:

  1. komputery nurkowe - modele wyprodukowane przed kilkoma latami, są w stanie liczyć dekompresje dla nurkowań prowadzonych tylko na powietrzu. Nie ma możliwości przełączenia na inna mieszankę. Tak prostych modeli obecnie się nie produkuje.
  2. komputery nitroksowe - wszystkie obecnie produkowane komputery mają możliwość przełączenia gazu na nitrox ale tylko przed nurkowaniem - nurkowanie od początki u do końca może być prowadzone na jednej mieszance oddechowej. Moż to być powietrze lub nitrox o zawartości tlenu do 40%.
  3. komputery wielogazowe - pozwalają na zmianę mieszanki podczas nurkowania. Najprostsze modele pozwalają na zmianę jednej mieszanki, głównie z większą zawartością frakcji tlenu, modele najlepsze pozwalają na stosowanie powietrza, nitroksu do 99%, czystego tlenu i trimiksu. Tego typu modele są najdroższe więc przed ich zakupem należy się dobrze zastanowić. Dla zainteresowanych powstała strona komputer wielogazowy.

Większość komputerów może pracować w trzech trybach:

  1. Nurkowania - wyświetla parametry niezbędne w trakcie nurkowania, ogólny opis poniżej
  2. Planowania nurkowania - pozwala zaplanować nurkowanie znając takie parametry jak: przerwa powierzchniowa, głębokość nurkowania, czas nurkowania
  3. Historii nurkowania - to przedstawienie głównych parametrów (głębokość nurkowania, czas nurkowania, przerwa powierzchniowa) z wszystkich lub ostatnio przeprowadzonych nurkowań na wyświetlaczu komputera nurkowego. Podłączenie komputera nurkowego do komputera PC pozwala ściągnąć a następnie odczytać dokładny profil nurkowania z uwzględnieniem takich parametrów jak data i godzina wejścia do wody, temperatura wody, zużycie czynnika oddechowego (o ile jest w opcji). Zależnie od modelu komputera zapamiętane profile to 220min do 24godzin.

Do typowych danych wyświetlanych przez komputery w trybie nurkowania należy:

  1. Pod wodą:
  2. Na powierzchni:

Nurek używając komputera dekompresyjnego powinien posiadać odpowiednią wiedzę na temat posługiwania się nim i stosować się dokładnie do zaleceń i instrukcji producenta. Należy pamiętać aby nigdy nie nurkować według profilu typu jo-jo i piłokształtnego, w takim przypadku wszyscy producenci podają zgodnie, że nie gwarantują, poprawności obliczonej dekompresji.

W miarę możliwości strona będzie się rozwijała o nowe modele komputerów. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do współpracy. Masz materiały które można zamieścić na tej stronie napisz do nas.

Komputer na rękę czy w konsoli?

Komputer na rękę czy w konsoli? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących nurków. Odpowiedź jest prosta:

Prędkość wynurzania komputerów nurkowych

Obecnie, ogólnym zaleceniem jest, aby prędkość wynurzania wynosiła 9-10m/min. I taką prędkość zalecają producenci większości komputerów na świecie.

Czas komputerów oledowych

Obecnie rośnie ilość komputerów oledowych wyświetlających dane na kolorowym wyświetlaczu. Taki komputer nie wymaga podświetlenia w nocy czy na nurkowaniach głębokich bo świeci własnym światłem. Wadą na razie jest cena - jednak wysoka oraz potrzeba ładowania co kilka nurkowań. Dodatkowym atutem przynajmniej w modelach firmy Suunto jest kompas, który wyświetla dane na tyle przejrzyście, że można z niego korzystać.

komputer nurkowy
Komputer oledowy firmy Suunto EON Core.

Modele dekompresyjne

Komputery nurkowe korzystają z różnych modeli dekompresyjnych, główne dwa to:

  1. Model dekompresyjny RGBM
  2. Model dekompresyjny Bulhmanna
  3. Model dekompresyjny VPM

Polecam również stronę modele komputerów nurkowych.