Nauka pływania

nauka pływania


Spis treści

1. Absolutne minimum

Minimum minimorum to przepłyniecie 200m (200m to 200m, a nie 8x25m, czy co 25m 1-2 minut przerwy) po powierzchni wody stylem dowolnym lub bez stylu w dowolnym czasie, oraz przepłyniecie 15m pod wodą. Takie wymogi daje startowo większość federacji nurkowych. Czy to wystarczy, aby zostać płetwonurkiem? Tak ale na kursie nurkowania nie będzie lekko.

Moim zdaniem na kurs nurkowania spokojnie damy sobie radę, kiedy przepływamy minimum 500m i woda nie leje się nam do nosa. Ten nos jest szczególnie ważny, bo to umiejętność, która na kursie sprawia najwięcej problemów. Jeżeli mamy pewne braki dobrze potrenować przed kursem. Poniżej podam co wato potrenować.

2. Po co płetwonurkowi umiejętność pływania?

Płetwonurek powinien umieć pływać. Czym lepiej czujemy się w wodzie, tym nurkowanie sprawia nam więcej przyjemności. Nie ma nic gorszego niż strach, że w przypadku pogorszenia się warunków nurkowania, silny prąd, duża głębokość nie poradzimy sobie. Umiejętność pływania w ABC (masce, fajce i płetwach) jak i bez niego należy doskonalić, trening czyni mistrza. Z własnego doświadczenia wiem, że samemu trudno się zmusić do rzetelnego treningu, najlepiej zrobić to w dowolnym klubie nurkowym, który prowadzi baseny. Pływanie w grupie pod nadzorem instruktora motywuje do zwiększonego wysiłku. Ćwiczenia pływackie w ABC na basenie spowodują, że staniemy się również lepszym płetwonurkiem. Płetwonurkowie do pływania wykorzystują płetwy, więc ucz się pływać w płetwach.

Mam cztery dobre wiadomość dla płetwonurków:

  1. pływanie w płetwach jest znacznie prostsze niż bez płetw (przyjemność jest tym większa, im mamy lepsze płetwy. Przeczytaj więc, jak dobrze wybrać płetwy - nie kupuj więc najtańszych płetw, w pierwszym napotkanym sklepie),
  2. w nurkowaniu do pływania używa się tylko nóg, ręce nie biorą udziału w pływaniu. Musisz więc tylko opanować prace nóg.
  3. zaczynając używany tylko jednego stylu - kraula, więc dokładnie zapoznaj się z tym stylem - z pewnością wystarczy do nurkowania rekreacyjnego. Oczywiście doświadczeni nurkowie używają również delfina, a nurkowie techniczni frog kicka, ale tym na razie nie zaprzątaj sobie głowy.
  4. nie musisz machać cały czas nogami, aby nie utonąć - pod wodą nogi służą tylko do tego, aby się przemieszczać do przodu, jeżeli przestaniesz nimi machać, po prostu się zatrzymasz, jednak twoja pozycja, nie powinna się zmieniać, nie powinieneś ani tonąć ani wynurzać się. Do regulacji pływalności służy kamizelka ratowniczo-wyrównawcza, a pływalności nauczysz się na kursie nurkowania, wykonując takie ćwiczenia jak balansowanie na płetwach, czy zawiśnięcie w toni. Jeżeli chcesz zostać mistrzem pływalności przeczytaj stronę o trymie.

Dla nie płetwonurków, również mam dobą wiadomość, również możecie zaczynać naukę od pływania w płetwach, będzie znacznie łatwiej. Tu ważna uwaga, żabka (styl klasyczny) nie nadaje się pływania w płetwach.

nauka pływania dla płetwonurków
Pływanie w płetwach jest znacznie prostsze, niż bez płetw (przyjemność jest tym większa, im mamy lepsze płetwy.

3. Co to jest ABC?

Pod nazwą ABC w nurkowaniu kryje się maska, fajka i płetwy. To elementy sprzętu nurkowego, które warto mieć własne z kilku powodów. Po pierwsze - dopasowanie, po drugie – higiena. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie maska, fajka, płetwy.

4. Nauka pływania bez ABC

Rozróżniamy kilka styli pływacki, dla płetwonurka najważniejszy jest crawl bo tą metodą pływamy najczęściej w płetwach.

  1. Żabka -jest przydatna, kiedy pływamy bez płetw, ale dla osób zaczynających nurkować nie ma większego znaczenia.
  2. Kraul - na tym stylu skup całą swoją uwagę. Zobaczysz, że pływanie w płetwach kraulem jest proste.
  3. Delfin - jest fajny, ale na razie daruj go sobie. Delfin to wymagający styl, aby go opanować, potrzeba znacznie więcej czasu, niż do kraula.
  4. Grzbietowy - na razie ten styl sobie daruj.

Pływanie pod wodą bez ABC

W pływaniu bez ABC bardzo dobrze sprawdza się: 

nauka pływania dla płetwonurków
Pływanie pod woda bez maski powoduje, że widzimy nieostro, a jak zamkniemy oczy to jest jeszcze gorzej – nic nie widzimy. Nurkuj zawsze z maską.

5. Nauka pływania w ABC

Trening basenowy pomoże każdemu doskonalić swoje umiejętności pływackie i ogólno sprawnościowe. Trening pod okiem trenera spowoduje jeszcze efektywniejszy rozwój. Należy również docenić doping grupy. Wszystko to powoduje, że namawiam do chodzenia na basen, szczególnie na basen gdzie trening nurkowo-pływacki jest że woda będzie naszym drugim żywiołem.

Postaram się poniżej opisać troczę ćwiczeń, które można wykonać na basenie, przedstawię również kilka przykładowych treningów dla grup o różnych poziomach umiejętności.

Umiejętności dla kandydata na płetwonurka

  1. Jak ubrać ABC
  2. Pływanie po powierzchni w ABC - niby nic trudnego.
  3. Pływanie pod wodą w ABC - czyli jak torpeda.
  4. Wejście do wody.
  5. Oczyszczanie maski z wody - to nie jest trudne!
  6. Oczyszczanie fajki z wody - czyli jak wydmuchać tą wodę.

Umiejętności zaawansowane - przed kusem niekonieczne.

  1. Scyzoryk i półscyzoryk - metoda zanurzania.
  2. Zanurzenie komandoskie - mało kto to pamięta, ale tak również można.
  3. Skok na główkę - zabroniona metoda wchodzenia do basenu.
  4. Skok na nogi (w przyg.) - najprostsza metoda wejścia do wody
nauka pływania dla płetwonurków
Trening pod okiem trenera spowoduje jeszcze efektywniejszy rozwój. Należy również docenić doping grupy.

6. Trening basenowy

Jestem gorącym zwolennikiem treningu basenowego. Dobre umiejętności pływackie oraz umiejętności bezdechowe (free diving) przydają się w wielu sytuacjach pod wodą. Postaram się przedstawić poniżej zestawy ćwiczeń jakie mogą być wykonywane w trakcie basenu pływacko-nurkowego. Chcesz przeczytać więcej zobacz stronę trening basenowy dla płetwonurków.

nauka pływania dla płetwonurków
Jestem gorącym zwolennikiem treningu basenowego. Dobre umiejętności pływackie oraz umiejętności bezdechowe przydają się w wielu sytuacjach pod wodą.