Sposoby izolowana komory wodnej

automat oddechowy


Zamarzanie zewnętrzne I stopnia automatu oddechowego
Sposoby izolowana komory wodnej

Zabezpieczenia w tym względzie są bardo różne. Przedstawiam w skrócie rozwiązania dla pierwszych stopni automatów membranowych i tłokowych. Na drugich stopniach tego rodzaju zabezpieczenia nie są wymagane. Uważam że do najlepszych rozwiązań należy rozwiązanie:

Rozwiązanie A

... rozwiązanie najprostsze, na górną cześć automatu nakłada się gumowy kapturek a komorę wodną wypełnia niezamarzającą cieczą np

Wadą rozwiązania jest mała odporność mechaniczna zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanicznym. Rozwiązanie stosowane w:

Rozwiązanie B

... gumowy kapturek w metalowej osłonie, działanie jak w rozwiązaniu w/w ale kapturek jest zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym.

Ponieważ kapturek ma kształt pierścienia, przez jego środek wyprowadzono pokrętło do regulacji średniego ciśnienia w automacie. Rozwiązanie stosowane w Arctice Suprze.

Rozwiązanie C

... bardzo dobre rozwiązanie techniczne, zastosowano suchą komorę wodną. Zmiany ciśnienia zewnętrznego przekazywane są na membranę przy pomocy tłoczka pośredniczącego (element niebieski na rys.) a nie cieczy.

Umożliwiło to wypełnienie komory wodnej powietrzem, a co za tym idzie zmniejszyło opory związane z ruchem membrany. Układ stosowany w automatach firmy:

Rozwiązanie D

... rozwiązanie jak w punkcie A z tą różnicą że dla automatu tłokowego. Zastosowano w MK2 (Scubapro)

Rozwiązanie E

... gumowy pierścień zasłaniający otworki łączące komorę wodną z otoczeniem. Wypełnienie komory wodnej specjalnym silikonem. Wadą rozwiązania jest to że w czasie pracy automatu następują zmiany objętości komory wodnej, silikon jest na przemian wypychany i wciągany do tej komory. Wszystko to powoduje, że po pewnym czasie silikon wychodzi z pod gumowego pierścienia, a na jego miejsce dostaje się woda. Zaznaczę tutaj, że wszystko to dzieje w miarę upływu czasu i coroczne serwisowanie automatu może tą niedogodność zniwelować. Rozwiązanie stosowane często w automatach z tłokiem przepływowym np:

Rozwiązanie F

... zupełnie nowe podejście do problemu. Zastosowano suchą komorę wodną dzięki tzw. stałemu systemowi upuszczania.

Czynnik oddechowy, przez zaworek w tłoku dostaje się do komory wodnej, nadmiar czynnika oddechowego opuszcza komorę wodną przez zaworek nadmiarowy w korpusie automatu.
Straty powietrza są bardzo małe ok. 15-20l na całe nurkowanie. Stosowane w automacie Blizzard Firmy - SHERWOOD.

Rozwiązanie G

... rozwiązanie jak w przykładzie E ale z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem. Zastosowane w automacie Pionieer firmy Spiro

« Wstecz Dalej »