Uraz ciśnieniowy ucha środkowego

mieszanki oddechowe


Dochodzi do niego w przypadku nie wyrównania ciśnienia panującego po obydwu stronach błony bębenkowej, co prowadzi do uszkodzenia błony bębenkowej a w dalszej konsekwencji może doprowadzić do utraty orientacji pod woda.

Aby zrozumieć przyczynę urazu należy zapoznać się z budowa ucha:

ucho budowa

Podczas zanurzenia zwiększające się ciśnienie wody wpycha błonę bębenkową do środka ucha, nurek zaczyna odczuwa dyskomfort - określany jako ból głowy albo ból ucha. Przy dalszym zwiększaniu głębokości ból zwiększa się, aż staje się nie do wytrzymania. Jeżeli mimo bólu będziemy kontynuować zanurzanie dojdzie do pęknięcia błony bębenkowej, pęknięcie błony bębenkowej może nastąpić na głębokości 4-5m lub nawet wcześniej .

Metody wyrównywania ciśnienia w uszach

Ciśnienie w uchu środkowym można bardzo łatwo wyrównać. W zasadzie istnieją trzy sposoby:

  1. najpopularniejsza metoda to wdmuchiwanie powietrza do ucha środkowego przez trąbkę Eustachiusza. Po prostu, aby wyrównać ciśnienie w uchu środkowym przy zanurzaniu zatykamy palcami nos (chwytamy za nos) i staramy się dmuchnąć w nos jak przy smarkaniu nosa (próba Valsalvy). Próba Valsalvy jest najczęściej stosowana, bo jest najbardziej skuteczna, ale jednocześnie najbardziej radykalna.
  2. inny sposób, głównie dla osób o bardzo dobrej drożności to: przełykanie śliny oraz poruczanie żuchwą (np. ziewanie). Można oczywiście stosować wszystkie te metody lub ich kombinacje - ale z doświadczenia wiem, że zdecydowana większość nurków 95% wykonuje próbę Valsalvy.
  3. technika Frenzla - to technika stosowna przez freediverów do wyrównywania ciśnienia w uszach, ale co ciekawe jest ona również używana powszechnie przez wielu doświadczonych nurków, którzy nie zdają sobie z tego sprawy – zresztą sam do nich należałem. Kiedy zapoznałem się z techniką Frenzla, zdałem sobie sprawę, że po wielu setkach nurkowań ta technika wykształca się samoistnie. Więcej o technice Frenzla.

Ogólna zasada jest taka, aby wyrównywać ciśnienie zaraz pod powierzchnią wody - 10-30cm, kiedy jeszcze nie odczuwamy bólu a następnie co jeden metr głębokości (w przedziale głębokości 0-5m). Przy większych głębokościach zmiany objętości następują znacznie wolnie, wiec i wyrównywanie ciśnienia wykonujemy rzadziej.

Na koniec dodam, że najtrudniej wyrównać ciśnienie w uchu środkowym, kiedy zanurzamy się głową w dół (scyzoryk), wiec problemy te dotyczą głównie freediverów.

Do urazu dochodzi najczęściej podczas zanurzania, ale może on wystąpić również podczas wynurzania, kiedy zablokowana trąbka Eustachiusza nie może odprowadzić z ucha środkowego nadmiaru rozprężającego się powietrza (blokada wsteczna). Na szczęście blokada wsteczna jest bardzo zadka i występuje głównie w ciepłych wodach.

ucho wyrównanie ciśnienia - przepływ drożny

ucho wyrównanie ciśnienia - przepływ niedrożny

Najczęstsze przyczyny:

Objawy urazu ciśnieniowego ucha w trakcie nurkowania

Po wynurzeniu może wystąpić

Zapobieganie

Leczenie