Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Prądy morskie i oceaniczne
Hydrologia i locja
Prądy morskie i oceaniczne (Cyrkulacja globalna)
Stałe wiatry występujące na określonych szerokościach geograficznych wywołują przesuwanie się mas wód oceanicznych poprzez tarcie o powierzchnię wody. Na kierunek tego ruchu dodatkowy wpływ wywiera siła wynikająca z ruchu obrotowego Ziemi. Prądy powierzchniowe pochodzenia wiatrowego można porównać do olbrzymich oceanicznych rzek o określonych "korytach", przepływające w bezkresie spokojnych wód Wszechoceanu.
System prądów oceanicznych tworzy skomplikowaną cyrkulację, która jednak w pewnym uproszczeniu sprowadza się na każdym z oceanów do dwóch wielkich wirów.
Na półkuli Pn poruszają się one zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na półkuli pd. w kierunku przeciwnym. Powierzchniowe prądy oceaniczne odgrywają olbrzymią rolę w procesach klimatycznych transportując ciepłe masy wód spod równika w kierunku biegunów i chłodne od biegunów w kierunku równika. Są również odpowiedzialne za procesy rozprzestrzeniania fauny morskiej. Prądy oceaniczne nie wpływają istotnie na organizację nurkowania, natomiast ich położenie, kierunek i prędkość są ważnym parametrem uwzględnianym w żegludze morskiej. Dane dotyczące lokalizacji i innych parametrów prądów morskich podawane są na mapach morskich.