Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Strzelanie bojki z użyciem szpulki
sprzęt nurkowy
Szpulka w nurkowaniu
- 1. Szpulka nurkowa
- 2. Strzelanie bojki z użyciem szpulki
- 3. Wynurzenie z użyciem szpulki
W nurkowaniu rekreacyjnym głównie strzelamy bojkę sygnalizacyjną – strzelamy ją przeważnie z małej głębokości, bo jej zadaniem jest wskazanie innym użytkownikom akwenu (motorówki, skutery, surfingowcy itp.) miejsca wynurzenia nurka. Strzelanie bojki jest wymagane wszędzie tam, gdzie może dojść do kolizji ze sprzętem pływającym.
Kiedy strzelamy bojkę sygnalizacyjną?
Bojkę możemy wystrzelić:
- Przed wynurzeniem na powierzchnię,
Jak przygotować boję sygnalizacyjną?
Wielu nurków jeszcze przed nurkowaniem, łączy boję sygnalizacyjną z szpulką i karabinkiem. Tak przygotowany zestaw, jest gotowy do użycia i nie tracimy czasu na jego składanie. To dobre rozwiązanie, szczególnie dla nurków rekreacyjnych.
Zróbmy to jednak prawidłowo. Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć linkę znajdującą się na szpulce przed niekontrolowanym rozwijaniem.
Gdzie zamocować boję sygnalizacyjną?
Bojka powinna być schowana w kieszeni skafandra suchego - to jest najbardziej prawidłowe miejsce.
Jeżeli nie mamy kieszeni to dobrze jest dokupić kieszeń cargo mocowaną na prawym pasie biodrowym. Taka kieszeń da się łatwo zakładać i ściągać, zależnie od potrzeby (prawy pas nie ma klamry).
Ostanim mijscem, gdzie może być zamocowany zestaw bojk-szpulka to lewy D-ring biodrowy.
Jak wystrzelić bojkę
Oczywiście procedura opisana poniżej nie jest jedynym sposobem, jest tylko przykładem. Strzelamy bojkę otwartą na szpulce, przy pomocy octopusa, z małej głębokości.
- Sygnalizacja partnerowi - będę strzelać bojkę. Sygnał składa się z dwóch znaków: "strzel bojkę" i "ja" oczywiście można również wskazać na partnera, wtedy to on ma strzelić bojkę. Znak "strzel bojkę" składa się z dwóch elementów - do płasko rozłożonej dłoni przykładamy drugą, jak byśmy próbowali wziąć jakiś mały przedmiot, następnie rękę tą podnosimy rozszerzając jednocześnie palce, znak powtarzamy kilka razy.
- Odpinamy zestaw szpulka, bojka, karabinek.
- Sprawdzam, czy droga do powierzchni jest wolna - należy zwrócić uwagę czy nie ma nad nami innego nurka lub innych przeszkód. Jeżeli są to należy przepłynąć w miejsce bardzie dogodna do strzelenia bojki.
- Wypinamy z karabinka bojkę i rozwijamy - wypinamy z karabinka tylko bojkę, karabinek ma dalej zabezpieczać linkę na szpulce, przed rozwijaniem. Rozwijamy bojkę.
- Napełniamy wstępnie bojkę - ten krok doświadczeni nurkowie pomijają, ale jeżeli zaczynasz naukę strzelania bojki lub robisz to rzadko, warto go wykonać. Rozwijamy bojkę w taki sposób, aby była w pionie, wlot u dołu. Otwieramy palcem/palcami wlot powietrza do bojki. Odpinamy octopus, wkładamy ustnik do otworu bojki i wpuszczamy dwa małe bąbelki powietrza – tylko tyle, aby bojka ustawiła się w pionie i nie opadała, nie może nas ciągnąć do góry, bo to utrudni dalsze działania. Zadaniem tego kroku, jest tylko i wyłącznie spowodować, aby bojka nie opadała.
- Przygotowanie do wystrzelenia - wypinamy karabinek z szpulki, karabinek wpinamy w prawy D-ring piersiowy, a szpulkę trzymamy kciukiem i palcem wskazującym, linka powinna być maksymalnie zwinięta, aby bojka była blisko szpulki. Jesteśmy gotowi do wystrzelenia bojki.
- Napełniamy bojkę - teraz w jednej ręce trzymam szpulkę, do drugiej bierzemy octopus, wkładamy ustnik do wlotu bojki i wpuszczamy maksymalnie dużo powietrza, naciskając przycisk dodawczy w automacie. W trakcie napełniania bojkę trzymamy, przed sobą, jak najdalej od twarzy.
- Puszczamy bojkę - kiedy czujemy, że bojka nas ciągnie do góry - puszczamy bojkę, zmniejszając siłę z jaką ściskamy szpulkę kciukiem i palcem wskazującym (szpulkę cały czas należy trzymać - puszczenie szpulki możemy stosować tylko w sytuacji awaryjnej – splątanie linki, koniec linki).
- Zablokowanie linki - kiedy boja osiągnie powierzchnię - linka skończy się rozwijać - blokujemy dalsze rozwijanie, zahaczamy karabińczyk o "oczko" w ściance szpulki. Szpulka powinna wisieć w toni na wysokości naszych oczu. Ważne jest aby szpulki nie przypinać do siebie - nie zostać przez przypadek wyciągniętym na powierzchnię.
- Wynurzenie - w trakcie wynurzania zwijamy sukcesywnie linkę na szpulkę.
Doświadczeni nurkowie, są w stanie strzelić bojkę wisząc w toni. Nurkowie mniej doświadczeni, mogą to zrobić balansując na płetwach lub z dna.
Poniżej filmiki z strzelania bojki, nie znalazłem filmiku z dokładnie opisanym przykładem powyżej.