Wyspa Murter - Chorwacja

miejsca nurkowe


Baza nurkowa NAUTILUS

Wszystkich miłośników wielkiego błękitu zapraszamy na wspólne nurkowania w Adriatyku z polską bazą nurkową NAUTILUS. Położona jest w najatrakcyjniejszym rejonie Chorwacji - Dalmacji Środkowej. Pierwsza polska baza nurkowa, dawniej "Moana", obecnie NAUTILUS- działa w Chorwacji od 1999 roku i mieści się w centrum miasteczka Jezera (przy samym porcie jachtowym), przy zatoce, skąd wyrusza łódź. Przygotowana jest do obsługi grup rekreacyjnych oraz  grup nurków  technicznych. Na wyposażeniu bazy nurkowej- zestawy ratownictwa tlenowego, defibrylator, nitrox, zestawy twinset, stageO2, zestawy sidemount, skutery Suex, zaplecze  audiowizualne, WiFi.
Stale tlen i hel. Baza jest centrum testowym xDeep oraz Suex.

Na nurkowania nurkowie wypływają dużą, wygodną łodzią TOMIŚA: 30m dł. , 7m. szer., duża dzielność morska ; sprawna, doświadczona załoga; łódź wygodna dla osób nurkujących oraz towarzyszących, toalety, pokład słoneczny, kabiny, napoje na łodzi, odpłatne lunche.  Centrum nurkowe NAUTILUS jako jedyna polska baza nurkowa w Chorwacji posiada rekomendację Parku Narodowego Kornaty na nurkowania w rejonie archipelagu wysp Kornaty oraz licencje na nurkowania na wrakach: Francesca di Rimini, samolot Junkers JU-87 R2.



Okolice Morza Murterskiego oferują wiele ciekawych miejsc nurkowych zarówno dla wielbicieli fauny i flory, jak i wraków. Miejsca są zróżnicowane, znajdziemy tu ściany (opadające poniżej 100m), groty, półki skalne, bogato porośnięte gąbkami, gorgoniami żółtymi oraz czerwonymi. Łódź najczęściej cumuje na wypłyceniach nad podwodnymi grzbietami lub w spokojnych zatokach.

Jezera to malownicza, kameralna miejscowość na wyspie Murter- północna Dalmacja. Urozmaicony krajobraz, bogactwo kulturowe, kuchnia śródziemnomorska, zapach lawendy  i rozmarynu, piękne plaże, słońce oraz ciepłe, lazurowe morze, dla aktywnych atrakcyjna ścieżka biegowa wzdłuż wybrzeża. W pobliżu znajdują się wielkie parki przyrody oferujące możliwość nurkowania, wspinaczki, obserwacji gatunków zwierząt objętych ochroną, wycieczek rowerowych itp. Ze względu na bardzo wygodny dojazd autostradą oraz wjazd na wyspę przez most, bez opłat, Jezera to doskonała baza wypadowa dla lubiących zwiedzać! Zarówno zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO, jak i największe parki przyrody są w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów- na jednodniowe  wycieczki.
NAUTILUS  oferuje swoim gościom kompleksową ofertę- oprócz nurkowania i rejsów po Adriatyku, również zakwaterowanie w Jezerach w apartamentach, ubezpieczenia, wyżywienie w restauracji, transport. Do bazy można dojechać samochodem - 1000 km od granicy polskiej - trasa prowadzi przez autostrady i drogi szybkiego ruchu, autokarem z wielu miast w Polsce. Można również dolecieć samolotem ( baza zapewnia odpłatne transfert z/na lotniska Zadar i Split).


Murter

Murter

Ciekawe miejsca

Nowy wrak – Bombowiec JUNKERS Ju-87 R2 w pobliżu Jezer
13 września 2014r w Chorwacji w okolicy wyspy Żirje (blisko naszej bazy nurkowej) odkryto na dnie morza wrak niemieckiego bombowca nurkującego z okresu II wojny światowej - Junkers Ju-87 R2 (szczupak). Samolot zachował się w dobrym stanie, leżąc na głębokości 28 m od ponad 70 lat!!!

Ju 87 był jednosilnikowym dolnopłatem wykonanym całkowicie z metalu (duraluminium). Miał stałe podwozie a załogę stanowiły 2 osoby (pilot i tylny strzelec). Budowa modułowa pozwalała na przewożenie samolotu ciężarówkami lub koleją oraz na szybką wymianę części bezpośrednio na polu walki. Oryginalna konstrukcja skrzydeł "złamanych" na kształt litery "W" była pomysłem Junkersa - ten specyficzny profil dawał dużą siłę nośną, pozwalał na start i lądowanie na bardzo krótkim odcinku oraz zwiększał pole widzenia pilota. Procedura lotu nurkującego pozwalała na w miarę precyzyjny zrzut bomb a dopracowany mechanizm wyprowadzał maszynę z lotu nurkującego i pozwalał na płynne odzyskanie sterowności.

Drugą cechą charakterystyczną Ju 87 były montowane w początkowym okresie wojny syreny akustyczne (tzw. „trąby jerychońskie”), uruchamiane podczas wprowadzania samolotu w lot nurkowy. Dźwięk syren wywoływał panikę na ziemi. Oprócz tego do bomb podczepianych do samolotu montowano kartonowe rurki, które wywoływały narastający w trakcie spadania świst. Samolot był w tamtych czasach bardzo nowoczesny, miał jednak też szereg wad – był słabo opancerzony, mało zwrotny i powolny. Ju 87 bez eskorty myśliwców stawał się łatwym celem.

 "Szczupak" używany był do ostatnich dni wojny i wycofany ze służby w 1945r. Według dostępnych danych historycznych, najbardziej prawdopodobna wersja zakłada, że jest to jeden z trzech bombowców eskadry włoskiej biorącej udział w bombardowaniu floty jugosłowiańskiej 12 kwietnia 1941 w pobliżu Szybenika. Dwa z nich wówczas poległy: jednego zestrzelono, drugi z powodu uszkodzeń lądował na powierzchni morza.
Ten znaleziony przy Żirje, poza brakiem silnika, jest w pełni kompletny i w bardzo dobrym stanie - nawet spoczywa na kołach, jakby to było gładkie lądowanie na dnie morza. Wartość odkrycia Ju 87R-2 ma rangę światową - dotychczas odnaleziono zachowane w dobrym stanie tylko 2 sztuki - znajdują się obecnie w muzeach w Chicago i Londynie.

Po "Flying Fortress" B-17 znalezionym przy Visie, jest to drugi samolot wojskowy, który został odkryty w chorwackiej części Adriatyku. Junkers Ju 87 R-2 został uznany za koncesjonowany wrak, Nautilus, jako jedyne polskie centrum nurkowe, posiada koncesję na nurkowania na wraku. Samolot leży na głębokości 28 metrów i jest dostępny w zakresie nurkowań rekreacyjnych.