Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Nurkowanie Chorwacja - Vis
Galeria fotografii podwodnej
Dziewiąta co do wielkości chorwacka wyspa, oddalona najbardziej, o ok. 45 km, od wybrzeża chorwackiego, położona na południowy zachód od wyspy Hvar, na zachód od Korčuli i na północny zachód od wyspy Lastovo.
Powierzchnia wyspy wynosi 89,72 km2; długość 17 km; szerokość do 8 km, a linia brzegowa 84,91 km. Najwyższe wzniesienie to Hum (587 m n.p.m.). Dwie główne miejscowości to Vis i Komiza, pierwsza jest, miastem portowo-turystycznym, druga kameralną miejscowością kapitalnym klimacie.
Nurkowanie na wyspie Vis
Wyspa słynie z wraków statków i samolotów, są one rozsiane wzdłuż całego wybrzeża. Do najsłynniejszych należy wrak samolotu Boeinga B-17G, oraz greckiego transportowca Vassilios T, inne dostepne wraki to Teti, Fortunal i Lovac.
Brzegi wzdłuż wyspy opadają stromo, znalezienie głębokości 50m i więcej nie jest problemem, stad na Vis tłumnie zjeżdżają nurkowie techniczni, jest to wymarzone miejsce do nurkowania głębokiego, ciepła i przeźroczyste wody znacznie podnoszą komfort nurkowania.
wyspa Vis
wyspa Vis
Fauna i flora w Chorwacji
Praktycznie każdy nurek a w szczególności podwodny fotograf pod wodą znajdzie coś dla siebie.
Ślizg trójpłewnik skoczek (Trypterigion tripteronotus)
Ślizg prążkowany (Parablennius gattorugine)
Żółty ukwiał kolonijny
Racznica (Galathea strigosa)
ślimak nagoskrzelny
Wieloszczet osiadły (Protula tubularia)
LOCJA OBSZARU
Na Adriatyku najczęściej wieją wiatry jugo, bura, maestral i burin.
- jugo - ciepły i wilgotny wiatr wschodni lub południowo-wchodni, charakterystyczny dla rejonu południowego Adriatyku, najczęstszy wiosną i jesienią. W lecie wieje do 3 dni, może znacznie utrudnić nurkowanie, ze względu na powstającą falę i prądy wodne.
- bura - zimny, suchy, czasami bardzo silny wiatr północny lub północno-wschodni, w lecie wieje 1-2 dni, w zimie nawet do 14 dni na miesiąc, pojawiają się nagle. Po burze z reguły następuje silne ochłodzenie.
- maestral - łagodny i przyjemny wiatr północno-zachodni charakterystyczny dla lata.
- burin - wieje z kierunku północnego lub północno-wschodniego. Wieje w nocy, najsilniejszy jest przed wschodem słońca, po czym szybko ustaje.