Nurkowanie Chorwacja - Vis

Galeria fotografii podwodnej


Dziewiąta co do wielkości chorwacka wyspa, oddalona najbardziej, o ok. 45 km, od wybrzeża chorwackiego, położona na południowy zachód od wyspy Hvar, na zachód od Korčuli i na północny zachód od wyspy Lastovo.

Powierzchnia wyspy wynosi 89,72 km2; długość 17 km; szerokość do 8 km, a linia brzegowa 84,91 km. Najwyższe wzniesienie to Hum (587 m n.p.m.). Dwie główne miejscowości to Vis i Komiza, pierwsza jest, miastem portowo-turystycznym, druga kameralną miejscowością kapitalnym klimacie.

Nurkowanie na wyspie Vis

Wyspa słynie z wraków statków i samolotów, są one rozsiane wzdłuż całego wybrzeża. Do najsłynniejszych należy wrak samolotu Boeinga B-17G, oraz greckiego transportowca Vassilios T, inne dostepne wraki to Teti, Fortunal i Lovac.

Brzegi wzdłuż wyspy opadają stromo, znalezienie głębokości 50m i więcej nie jest problemem, stad na Vis tłumnie zjeżdżają nurkowie techniczni, jest to wymarzone miejsce do nurkowania głębokiego, ciepła i przeźroczyste wody znacznie podnoszą komfort nurkowania.

nurkowanie Chorwacja wyspa Vis

wyspa Vis

nurkowanie Chorwacja wyspa Vis

wyspa Vis

Fauna i flora w Chorwacji

Praktycznie każdy nurek a w szczególności podwodny fotograf pod wodą znajdzie coś dla siebie.

Nurkowanie - Atlas fauny i flory Morze ¦ródziemne

nurkowanie w Chorwacji - ślizg trójpłewnik

nurkowanie w Chorwacji - ślizg prążkowany

Ślizg trójpłewnik skoczek (Trypterigion tripteronotus)

Ślizg prążkowany (Parablennius gattorugine)

nurkowanie w Chorwacji

nurkowanie w Chorwacji - racznica

Żółty ukwiał kolonijny

Racznica (Galathea strigosa)

nurkowanie w Chorwacji - ślimak nagoskrzelny

nurkowanie w Chorwacji - wieloszczet osiadły

ślimak nagoskrzelny

Wieloszczet osiadły (Protula tubularia)

LOCJA OBSZARU

Na Adriatyku najczęściej wieją wiatry jugo, bura, maestral i burin.

  1. jugo - ciepły i wilgotny wiatr wschodni lub południowo-wchodni, charakterystyczny dla rejonu południowego Adriatyku, najczęstszy wiosną i jesienią. W lecie wieje do 3 dni, może znacznie utrudnić nurkowanie, ze względu na powstającą falę i prądy wodne.
  2. bura - zimny, suchy, czasami bardzo silny wiatr północny lub północno-wschodni, w lecie wieje 1-2 dni, w zimie nawet do 14 dni na miesiąc, pojawiają się nagle. Po burze z reguły następuje silne ochłodzenie.
  3. maestral - łagodny i przyjemny wiatr północno-zachodni charakterystyczny dla lata.
  4. burin - wieje z kierunku północnego lub północno-wschodniego. Wieje w nocy, najsilniejszy jest przed wschodem słońca, po czym szybko ustaje.