Jak wybrać fajkę nurkową?

sprzęt nurkowy


Przy wyborze należy brać pod uwagę: wygodę użytkowania i opory oddechowe. Rurka powinna być anatomiczna (dopasowana do kształtu głowy) z ustnikiem anatomicznym (dopasowanym do podniebienia). Jeżeli będzie miała zaworki będzie nam łatwiej opróżnić fajkę z wody. Pamiętajmy że zaworki muszą być naprawdę dobre, inaczej możemy mieć kłopoty z wydmuchaniem wody z fajki.

Polecam szczególnie model firmy Aqualung Air.

fajka nurkowa
Fajka anatomiczna Aqualung Air - różne kolory.

Wśród starej wiary nurkowań spotykany jest pogląd że fajka nie powinna mięć żadnych dodatkowych elementów w tym również zaworków (wywodzi się to z czasów gdy zaworki wydechowe były gumowe, po kilku tatach guma parciała i zaworek przestawał spełniać swoją rolę. Kto napił się wody mając niesprawne zaworki w automacie Kajman może zostać zajadłym wrogiem wszelkich udogodnień w fajce),

Nurkowanie ma być przyjemnością. Należy stosować wszystkie patenty zwiększające komfort nurkowania bez zmniejszenia bezpieczeństwa. Obecnie stosowane zaworki są bardzo bezpieczne, powiem więcej są bardziej bezpieczne niż te które znajdują się w automacie oddechowym.

Zadajmy sobie pytanie jak często są problemy z zaworkiem wydechowym w automacie? Bardzo rzadko. Żywotność zaworków silikonowych jest bardzo duża a jedyna awaria jaka może je spotkać to dostanie się obcych elementów między zaworek a korpus fajki. Te obce elementy mogą dostać się tylko od wewnątrz, czyli muszą wpaść przez fajki albo przez ustnik. Może to nastąpić w wodzie zanieczyszczonej różnymi pływającymi drobiazgami (głównie trawy). Do wydmuchania obcych elementów wystarcza jeden mocniejszy wydech.
Drugie zagrożenie jakie może wystąpić to wywinięcie zaworka w czasie brania bardzo energicznego wdechu. Z moich doświadczeń wynika że taki przypadek praktycznie nie występuje z obecnie produkowanymi zaworkami.

Każdy przyzna że niesprawne zaworki w fajce są mniejszym niebezpieczeństwem niż te w automacie a przypomnę że są one we wszystkich automatach.

Każdy płetwonurek powinien nauczyć się korzystać z fajki, a w szczególności oczyszczać fajkę z wody.