Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Suunto Vytec - komputer wielogazowy
testy sprzętu
Komputery wielogazowe - pozwalają na zmianę mieszanki podczas nurkowania. Najtańsze modele pozwalają na zmianę jednej mieszanki, głównie z większą zawartością frakcji tlenu, modele najdroższe pozwalają na stosowanie powietrza, nitroksu do 99%, czystego tlenu i trimiksu. Tego typu komputery wielogazowe są najdroższe więc przed ich zakupem należy się dobrze zastanowić.
Podstawowe dane techniczne
Trzygazowy komputer (3 gazy 21-99% tlenu)
Elektroniczny kompas (wskazania graficzne i w stopniach)
Zastosowano algorytm dekompresyjny Suunto Deep Stop RGBM pozwalający na opcjonalne zastosowanie przystanków głębokich (czas 1 lub 2 min. wybierany przez użytkownika)
lub klasycznych przystanków bezpieczeństwa (3 min. na głębokości 3 do 5 m)
Monitorowanie wynurzania wraz z alarmem
Alarm maksymalnej głębokościelektroniczny kompas (wskazania graficzne i w stopniach)
Zastosowano algorytm dekompresyjny Suunto Deep Stop RGBM pozwalający na opcjonalne zastosowanie przystanków głębokich (czas 1 lub 2 min. wybierany przez użytkownika)
lub klasycznych przystanków bezpieczeństwa (3 min. na głębokości 3 do 5 m)
Monitorowanie wynurzania wraz z alarmem
Alarm maksymalnej głębokości
Możliwość pracy w 3 trybach:
"AIR" - wskazania czasu nurkowania, głębokości (do 200m), głębokości
max., czasu bezdekompresyjnego, Pełna informacja dekompresyjna, szybkość wynurzania, przystanek bezpieczeństwa, opcjonalnie informacje o ciśnieniu w butli, itd.)
"NITROX" - kontrola trzech mieszanin w zakresie od 21% do 99% zawartości tlenu, z dokładnością 1% każda. Przełączanie mieszanin pod wodą. Ustawiane przez użytkownika maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu (PO2 max) w granicach od 0,5 do 1,6 bar
"GAUGE" - wskazania głębokości (do 200m), czasu i temperatury. Możliwość rejestracji nurkowań na zatrzymanym oddechu (nurkowanie swobodne).
Opis techniczny
Średnica: 61mm,
Grubość: 28mm'
Waga: 68g,
Maksymalna głębokość pracy 80m,
Zakres wyświetlania głębokości 0-150m,
Bateria: jedna bateria litowa 3V CR2450.
Model obliczania saturacji tkanek:
- algorytm Suunto RGBM (opracowany przez Suunto i prof. Bruce'a R. Wienke)
- 9 rodzajów tkanek,
- przyjęte czasy połowicznego nasycenia w minutach: 2,5; 5; 10; 20; 40; 80; 120; 240; 480. Czasy połowicznego wysycenia są spowolnione.
- wartość zmiennej "M" (zredukowanego gradientu) są oparte na nawykach nurkowych i naruszeniach podczas nurkowania. Wartości "M" są śledzone do 100 godzin po nurkowaniu.
- Obliczenia ekspozycji tlenowej i nitroksowej oparte są na zaleceniach prof. R.W. Hamiltona i powszechnie akceptowalnych zasadach i tabelach dopuszczalnych ciśnień parcjalnych tlenu i czasów ekspozycji
Ustawienia komputera kilka informacji ogólnych
Tryb Nitrox możemy włączyć wybierając MODE-SET-SET-PREF-MODEL
Przed nurkowaniem należy ustawić procentową zawartość tlenu w mieszaninie, komputer nie przyjmuje wartości ułamkowych np. 32,8% należy wprowadzić jako 32%, zaokrąglamy zawsze w dół. Zaokrąglenie w górę spowoduje że wartość procentowa azotu w mieszaninie będzie niedoszacowania co spowoduje błędne obliczenie dekompresji. Jeżeli chcemy zwiększyć margines bezpieczeństwa należy zwiększyć współczynnik bezpieczeństwa. Dodatkowo należy pamiętać, ze komputer przyjmuje do obliczeń zawartość procentową tlenu o 1% większą niż zadeklarowana.