Konfiguracja oświetlenia

Konfiguracja oświetlenia


Piotr dzisiaj wybiera się na nurkowanie nocne, w bazie dostał dwie latarki. Patrzy na nie z zakłopotaniem i zastanawia się, gdzie ja umieścić, jedna jest mała, dobrze leży w dłoni, druga jakaś dziwna, składa się z dwóch części czarnego walca połączonego przewodem z drugim elementem, w którym znajduje się jakaś dziwna żarówka.

Obecnie latarki nurkowe są coraz lepsze, mają coraz większą moc światła i są coraz mniejsze. Nurkowanie nocne przeważnie nie stwarza problemów ,jednak kiedy zmierzamy w stronę nurkowania technicznego lub nurkowania jaskiniowego napotykamy na nie. Zagajamy sobie pytania: Jaką latarkę kupić? Ile latarek potrzebuję? Jak je zabrać pod wodę - skonfigurować z pozostałym sprzętem nurkowym?

Podstawowe informacje o stosowanych latarkach znajdują się na stronie latarka nurkowa - tu zajmiemy się problemem odpowiedniej konfiguracji latarek w różnych typach nurkowań. Większość, rzeczy już została wymyślona, nie trzeba wszystkiego robić samemu, można skorzystać z sprawdzonych rozwiązań.

Kiedy posiadamy jedna latarkę nie ma co specjalnie konfigurować, trzymamy ją w ręce prawej lub lewej. Dobrze jak latarka jest w stanie oświetlać komputer nurkowy bez jej przekładania.

Oświetlenie konfiguracja techniczna

Oświetlenie konfiguracja techniczna - nurek posiada jedno główne źródło światła i dwa zapasowe. Główne źródło światła to palnik z karnistrem, kanister umieszczony jest na pasie biodrowym po prawej stronie, palnik zamocowany na uchwycie Goodman znajduje się na ręce lewej. Latarki zapasowe są przymocowane karabinkami tłokowymi do D-ringów piersiowych i zabezpieczone gumkami znajdującymi się na pasach ramiennych uprzęży.

Zobacz również temat powiązany nurkowanie komunikacja światłem.

Oświetlenie konfiguracja speleo

Oświetlenie konfiguracja speleo - nurkowie umieszczają oświetlenie na kasku, aby mieć obie ręce wolne. Działa to doskonale pod warunkiem, że nurkujemy solo, w grupie razimy pozostałych uczestników nurkowania powodując więcej zamieszania niż pożytku - również komunikacja światłem jest bardzo utrudniona, żeby wręcz nie powiedzieć, że jest niemożliwa. Przeważnie nurek posiada dwa główne światła i dwa zapasowe - wszystkie umieszczone na kasku.

Stosowane są zarówno latarki jednoczęściowe jak również rozwiązania kanister/palnik. Czas świecenia powinien być dwa razy dłuższy od planowanego czasu użycia.

Ponieważ są to nurkowania solo, komunikacja światłem nie jest stosowana.

Poniżej zamieszczam konfigurację oświetlenia stosowaną przez Krzyśka Starnawskiego w czasie nurkowania w jaskini Hranicka Propast

fot. Bartek (Kijowski) strona oryginalna http://speleo.icm.edu.pl/