Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Jak wybrać maskę nurkową?
sprzęt nurkowy
Najważniejsza to, aby maska była dopasowana do naszej twarzy ...
... dlatego przed zakupem, maskę należy dokładnie przymierzyć. W tym celu, będąc w sklepie należy:
- przyłożyć maskę do twarzy,
- nie zakładamy paska,
- wciągamy powietrze przez nos - maska powinna się przyssać,
- twarz pochylamy lekko ku dołowi. Maska powinna pozostać na twarzy przez cały czas wstrzymywania oddechu.
Obowiązkowo należy sprawdzić możliwość złapania palcami za nos, czynność ta powinna być prosta i łatwa. Należy sprawdzić w lustrze czy nasz nos nie przylega zbyt szczelnie do kołnierza, jeżeli tak jest należy poszukać maski z większym nosem. Zbyt szczelne przyleganie nosa utrudnia przedmuchanie maski.
Sprowadzamy również przed lustrem, czy kołnierz na całej długości styka się z twarzą, wszelkie nieszczelności są niedopuszczalne. Do tej czynności należy założyć maskę razem z paskiem, pasek należy tak wyregulować aby lekko docisnąć maskę. Pasek nie powinien być mocno naciągnięty.
Maskę najlepiej sprawdzić na basenie, pożyczając różne maski od kolegów, gdy nie mamy takiej możliwości należy w/w czynności przeprowadzić w sklepie.
Maski charakteryzują się jeszcze dwoma ważnymi parametrami:
kątem widzenia
- zależy on od rodzaju maski, czym jest on większy tym lepiej. Sprawdzić go możemy bardzo prosto. Stajemy twarzą na wprost ściany, zakładamy maskę i nie obracając głowy obracamy oczy w prawo a następnie w lewo, zapamiętując jednocześnie kąt widzenia. Można dla ułatwienia wyciągnąć ręce przed siebie i rozszerzać je na boki do momenty gdy wyjdą z naszego pola widzenia. Należy w ten sposób sprawdzić maski którymi jesteśmy zainteresowani. . Należy sprawdzić kąt widzenia nie tylko w poziomie ale również w pionie.
objętością.
- Mała objętość maski umożliwia łatwiejsze jej przedmuchanie, kiedy nurkujemy na bezdechu. Dla nurka z zestawem powietrznym nie ma to aż takiego znaczenia. Maski z dwoma szybkami, mają najczęściej najmniejszą objętość, a maski panoramiczne z trzema szybkami największą.
Po wybraniu modelu maski, należy podjąć decyzję o rodzaju kołnierza, możemy wybrać kołnierz z silikonem czarnym lub przeźroczystym. Osobiście polecam kołnierz przeźroczysty. Nurkowanie z takim kołnierzem powoduje, że w masce jest dużo jaśniej (ważne dla ludzi z klaustrofobią), dodatkowo poszerza się kąt widzenia dzięki przeźroczystemu kołnierzowi. Widok przez kołnierz nie jest zbyt wyraźny, ale wystarczający do obserwowania partnera nurkowego bez konieczności obracania głowy. Spotkałem się z twierdzeniem, jakoby w masce z przeźroczystym silikonem powstawały refleksy świetlne, nie dostrzegłem nigdy takowego zjawiska, mimo że od dobrych kilku lat używam tylko takich masek.
Wybierając maskę nurkowie można się kierować następującymi kryteriami:
- Czy maska dobrze leży na twarzy? Czyli czy jest szczelna? Nie ma nic bardziej denerwującego niż cieknącą maska. Prawidłowa ocena polega na przyłożeniu maski do twarzy i lekkim zassaniu nosem powietrze. Maska powinna trzymać się twarzy nawet jak pochylimy głowę do przodu. Paska przy próbie szczelności nie zakładamy na głowę. Jeżeli maska będzie zbyt mała lub zbyt duża nie uszczelni się. Patrząc w lustro należy znaleźć przyczynę nieszczelności i jeżeli problem wynika z wielkości maski, należy przymierzyć inny rodzaj. Osoby posiadające wąsy mogą mieć problemy, z uszczelnieniem maski, pomaga smarowanie wąsów kremem.
- Nos nie może przylegać do maski. Właściciele dużych nosów powinni na to zwrócić uwagę. Nosem wdmuchujemy powietrze do maski, jeżeli nie będzie odpowiedniego prześwitu miedzy maską a nosem, całe powietrze w trakcie próby wdmuchiwania, wypłynie na zewnątrz maski, zamiast do jej środka, trudno będzie oczyścić maskę z wody w przypadku zalania.
- Kąt widzenia w poziomie - patrząc gołym okiem nasze pole widzenia sięga prawie 180 stopni, po założeniu maski następuje zawężenia kąta do około 90 stopni. Maska o dużym kacie widzenia pozwala obserwować więcej i z tego powodu jest lepsza. Czasami maski posiadają boczne szybki poprawiające pole widzenia. Jednak lepszym rozwiązaniem jest przeźroczysta ramka.
- Kąt widzenia w pionie - nie jest już tak ważny, ale również warto zwrócić na niego uwagę. Większość masek nie pozwala nurkowi na obserwacje siebie od pasa w górę, a w tym rejonie posiadamy sporo zapięć, mocowanie oktopusa i inflator. Doświadczeni nurkowie, potrafią obsługiwać wszystkie te elementy bez kontaktu wzrokowego i ta niedogodność im nie przeszkadza. Jednak w okresie ostatnich kilku lat pojawiły się maski, w których ten kąt został zwiększony przez pochylenie kąta ustawienia szyby w masce. Pole widzenia zostało znacznie poszerzone. Jako nowość takie maski są droższe. Przedstawicielem takiego rozwiązania jest maska Matrix firmy Cressi sub.
- Czarny czy przeźroczysty silikon? Tu myślę nie powinno być dużego problemu, zdecydowanie biały. Raz tylko spotkałem osobę wolącą czarny, był to zawodowy kamerzysta, wolał widzieć świat wykadrowały. Podam tu pewną ciekawostkę, kiedy na rynek weszły maski silikonowe, te z czarnym silikonem były droższe, tłumaczenie było proste, czarny silikon wymaga drogich dodatków. Obecnie jest odwrotnie, klienci wolą maski z przeźroczystego silikonu i to one są droższe (polityka cenowa części producentów), różnice mogą dochodzić nawet do 50zł. Maska z przeźroczystym silikonem pozwala obserwować znacznie większy obszar, bo sam silikon jest przeźroczysty, co powoduje wrażenie, że pod wodą jest jaśniej, wielu nurków czuje się znacznie pewniej w takich maskach. Maska z czarnym silikonem, może u niektórych osób powodować uczucie zagrożenia - klaustrofobii.
- Ilość szybek - standardowo w masce jest jedna szyba, w modelach z wymiennymi szkłami, szkłami korekcyjnymi są dwie szyby, prawa i lewa (zakres od +5 do -5 z korekcja, co 0,5 dioptrii).
Znane są rozwiązania z dodatkowymi szybkami bocznymi oraz dodatkowymi szybami od dołu, w sumie w masce może być sześć szyb. Dodatkowe szybki, podnoszą koszt maski, wprowadzają niepożądany efekt lustrzanych odbić. Generalnie cena odstrasza od zakupu. - Nie kierujmy się ceną, z maskami jest dziwna sytuacja, nie zawsze maska droższa musi być lepsza. Część producentów zbyt drogo liczy sobie za własne logo umieszczone na masce. Sprawdzoną i tanią firmą jest Technisub, ich wyroby można polecić. Na polskim rynku bardzo szeroką ofertę maja następujące firmy Cressi-sub , Mares i Scubapro.
Kryteriów wyboru jest sporo, najważniejsze, aby maska była szczelna i dobrze leżała na twarzy. Dobrze, kiedy ma mała objętość wewnętrzną, właściwość szczególnie przydatne do free divingu. Osoby z wadą wzroku, powinny rozejrzeć się za maską wyposażoną w szkła korekcyjne, najlepiej już przy zakupie maski kupić odpowiednie soczewki. Znam przypadki, oczekiwania na szkła korekcyjne ponad pół roku, oraz sytuację, kiedy dokupienie szkieł było niemożliwe, model został wycofany z produkcji.
Maskę po zakupie należy umyć, chodzi tu o umycie wewnętrznej strony szybek, jeżeli tego nie zrobimy w trakcie nurkowania będzie problem z parowaniem maski. Należy usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia, najprościej posmarować szkło maski pasta do zębów i zalać Coca Colą. Wszystko pozostawić na kilka godzin. Następnie wszystko dokładnie wypłukać słodką wodą. Operację wypada powtarzać za każdym razem, kiedy mamy problemy z parowaniem maski.
Oczywiście mycie to nie jedyna czynność niezbędna, aby maska nie parowała. Przed każdym nurkowanie należy maskę pokryć od środka specjalnym płynem (Anti Fog) zabezpieczającym przed parowaniem, lub w przypadku braku takowego, użyć śliny. Ślina jest środkiem najpowszechniej stosowanym wśród braci nurkowej. Ślinę należy rozetrzeć na całej powierzchni szybki, po czym wszystko dokładnie wypłukać wodą. Czynność należy wykonać bezpośrednio przed nurkowaniem (ślinimy suchą maskę).
Kiedy pierwszy raz zakładasz maskę, musisz wyregulować pasek. Najlepiej poluzować go maksymalnie, tę czynność będziesz musiał wykonać dwoma rękami. Następnie załóż maskę na głowę, pasek powinien znajdować się nad uszami (nie na uszach) i równomiernie dociągnij paski z obu stron. Pasek powinien lekko dociskać maskę do twarzy. Zbyt mocne zaciągniecie paska będzie powodować, powstawanie odcisków na twarzy od kołnierza, jak również utrudni oczyszczanie maski z wody. Poprawnie założona maska powinna na całym obwodzie przylegać do twarzy, nie może być włosów pod maską, jeżeli tak się zdarzy należy je wyciągnąć. Inny powód nieszczelności to podgięcie się kołnierza lub założenie maski na kaptur skafandra.
Po nurkowaniu, maskę należy wysuszyć, jeżeli nurkowanie prowadzone było w słonej wodzie, maskę należy przepłukać woda słodką. Maskę najlepiej trzymać w pudełku, które otrzymujemy razem z maska. Pudełko zabezpiecza maskę przed zdeformowaniem oraz uszkodzeniem w czasie transportu. Alternatywnym miejscem do trzymania maski może być stopa płetwy paskowej (rys obok). Maska nie powinna być przetrzymywana bezpośrednio na słońcu, ani za szybą samochodu. Zaleca się, aby maskę przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.
Maska może nam służyć przez wiele lat, dbajmy więc o nią.