Węzeł DIR

patenty i patenciki


Często stajemy przed dylematem jak połączyć:

Jednym z najlepszych rozwiązań jest użycie węzła DIR. Węzeł nie jest trudny, aby go zawiązać potrzebna jest linka o średnicy 1-2mm tzw "repik". Lina nie powinna być ani zbyt gruba ani z oplotem, bo węzeł będzie miał tendencję do samoistnego rozwiązywania się. Czym bardziej zwyczajna linka tym lepiej, nawet zlecam, aby to była linka plecionka a nie rdzeniowa.

Węzeł DIR może być zawiązany w dwóch wersjach: przesuwalnej, kiedy może się przesuwać po wężu i nieprzesuwalnej, kiedy jego przesunięcie jest bardzo trudne.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć opisujących sposób wiązania:

1. Przykładamy karabinek do elementu łączonego i przekładamy przez oba elementy linkę.

wezęł DIR

2. Linkę przekładamy trzykrotnie w taki sposób, aby poszczególne kluczki były równolegle obok siebie - linka nie powinna być splątana (czasami trudno tego uniknąć, szczególnie kiedy jeden z elementów łączonych jest wąski).

wezęł DIR

3. Krzyżujemy (nie robimy węzła) dwa wolne końce linki między karabinkiem a elementem łączonym. Na tym etapie musimy ustalić czy węzeł będzie przesuwalny czy nie, jeżeli będzie nieprzesuwalny, to mocno naciągamy linkę i to naciągnięcie utrzymujemy do końca wiązania. Wersja z możliwością przesuwania powinna być związana nieco luźniej, wielkość luzu należy dobrać eksperymentalnie.

wezęł DIR

4. Przekładamy wolne końce na drugą stronę, i wiążemy po drugiej stronie węzeł płaski, który zaciskamy ciągnąc z maksymalną siłą za wolne końce. Węzeł płaski dobrze zaciągnięty nie powinien się sam rozwiązać.

wezęł DIR

5. Należy koniecznie zwrócić uwagę, aby nie wyszedł nam węzeł babski, który ma tendencję do samoistnego rozwiązywania.

wezęł DIR

6. Pozostało zakończyć węzeł obcinając zbędne końce. Obcięte końce należy zatopić przy pomocy zapalniczki lub zapałek. Należy zostawić pewny zapas linki, aby było co zatapiać. W większości przypadków, takie rozwiązanie powinno wystarczyć.

wezęł DIR

obcinamy zbędne końce z pewnym zapasem

wezęł DIR

a następnie zatapiamy przy pomocy zapałek lub zapalniczki

wezęł DIR

podobnie postępujemy z drugim końcem, obcinamy z zapasem

wezęł DIR

i zatapiamy. Dla bezpieczeństwa możemy również lekko podtopić węzeł płaski

Jak widać węzeł został wykonany i zabezpieczony, przed rozwiązaniem przy pomocy zatopienia końców linki. Innym sposobem zabezpieczającym przed wysunięciem się końcówki linki z węzła jest, tuż przy węźle płaskim na końcówkach linki zawiązanie supła i zatopienie końcówek (ja wolę pierwszy sposób, czyli tylko zatopienie końcówek)

wezęł DIR

Na koniec jeszcze raz przestrzegę przed używaniem zbyt grubej linki, czym grubsza linka tym ma większe tendencje do samo rozwiązywania się.