Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Węzeł DIR
patenty i patenciki
Często stajemy przed dylematem jak połączyć:
- karabinek i latarkę,
- karabinek z wężem wysokiego lub średniego ciśnienia,
Jednym z najlepszych rozwiązań jest użycie węzła DIR. Węzeł nie jest trudny, aby go zawiązać potrzebna jest linka o średnicy 1-2mm tzw "repik". Lina nie powinna być ani zbyt gruba ani z oplotem, bo węzeł będzie miał tendencję do samoistnego rozwiązywania się. Czym bardziej zwyczajna linka tym lepiej, nawet zlecam, aby to była linka plecionka a nie rdzeniowa.
Węzeł DIR może być zawiązany w dwóch wersjach: przesuwalnej, kiedy może się przesuwać po wężu i nieprzesuwalnej, kiedy jego przesunięcie jest bardzo trudne.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć opisujących sposób wiązania:
1. Przykładamy karabinek do elementu łączonego i przekładamy przez oba elementy linkę.
2. Linkę przekładamy trzykrotnie w taki sposób, aby poszczególne kluczki były równolegle obok siebie - linka nie powinna być splątana (czasami trudno tego uniknąć, szczególnie kiedy jeden z elementów łączonych jest wąski).
3. Krzyżujemy (nie robimy węzła) dwa wolne końce linki między karabinkiem a elementem łączonym. Na tym etapie musimy ustalić czy węzeł będzie przesuwalny czy nie, jeżeli będzie nieprzesuwalny, to mocno naciągamy linkę i to naciągnięcie utrzymujemy do końca wiązania. Wersja z możliwością przesuwania powinna być związana nieco luźniej, wielkość luzu należy dobrać eksperymentalnie.
4. Przekładamy wolne końce na drugą stronę, i wiążemy po drugiej stronie węzeł płaski, który zaciskamy ciągnąc z maksymalną siłą za wolne końce. Węzeł płaski dobrze zaciągnięty nie powinien się sam rozwiązać.
5. Należy koniecznie zwrócić uwagę, aby nie wyszedł nam węzeł babski, który ma tendencję do samoistnego rozwiązywania.
6. Pozostało zakończyć węzeł obcinając zbędne końce. Obcięte końce należy zatopić przy pomocy zapalniczki lub zapałek. Należy zostawić pewny zapas linki, aby było co zatapiać. W większości przypadków, takie rozwiązanie powinno wystarczyć.
obcinamy zbędne końce z pewnym zapasem
a następnie zatapiamy przy pomocy zapałek lub zapalniczki
podobnie postępujemy z drugim końcem, obcinamy z zapasem
i zatapiamy. Dla bezpieczeństwa możemy również lekko podtopić węzeł płaski
Jak widać węzeł został wykonany i zabezpieczony, przed rozwiązaniem przy pomocy zatopienia końców linki. Innym sposobem zabezpieczającym przed wysunięciem się końcówki linki z węzła jest, tuż przy węźle płaskim na końcówkach linki zawiązanie supła i zatopienie końcówek (ja wolę pierwszy sposób, czyli tylko zatopienie końcówek)
Na koniec jeszcze raz przestrzegę przed używaniem zbyt grubej linki, czym grubsza linka tym ma większe tendencje do samo rozwiązywania się.