Węzeł GIG

patenty i patenciki


Tak plątając sobie węzeł DIR pomyślałem, że jest on dość skomplikowany, dodatkowo cienki sznurek z czasem się przeciera, co może doprowadzić do zgubienia latarki - może warto wymyślić coś prostszego? Kombinowałem z różnymi węzłami i zdecydowanie wygrał prosty węzeł zwany supłem lub guzłem. Obecnie już zapomniałem o węźle DIR, węzeł GIG (Guzeł i Gumka) stosuje z powodzeniem od 2010r na wszystkim swoich latarkach - nigdy mnie nie zawiódł. Ty też możesz spróbować.

Węzeł GiG najlepiej się nadaje do połączenia latarki zapasowej z karabinkiem, ale również tą metodą można łączyć inne elementy z karabinkiem. do wykonania węzła potrzebna jest guma 4mm i oczywiście karabinek. Gumę najłatwiej zakupić w duzych marketach budowlanych. Ja zawsze mam kilka metrów takiej gumy w niezbędniku narzędziowym płetwonurka.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć opisujących sposób wiązania:

1. Potrzebujemy dwie rzeczy: gumę 4mm i karabinek - najlepszy będzie karabinek średniej wielkości. Dodatkowo do przycięcia gumy przyda się sekator, a do opalenia końcówek zapalniczka lub zapałki.

węzeł GiG

2. Na karabinku wiążemy supeł w odległości około 15cm od końca gumy, krótszy koniec przekładamy przez końcówkę latarki.


węzeł GiG

3. Krótszy koniec gumy zaplatamy wzdłuż supła (guzła) - powstaje podwójny supeł.

węzeł GiG

4. Teraz najważniejsze, podwójny supeł należy zaciągnąć jak najmocniej - zaciągamy jak najmocniej, dzięki temu węzeł się nie rozwiąże.

węzeł GiG

5. Nadmiar gumy należy odciąć sekatorem i zatopić przy pomocy zapalniczki lub zapałek - jeżeli końcówek nie zatopimy będą się brzydko szczepić.

węzeł GiG

6. Gotowe - latarka jest gotowa do użycia.

węzeł GiG

Poniżej jest pokazany węzeł GIG na trzech różnych latarkach, węzeł jest pewny i bardzo prosty w wykonaniu. Takie połączenie latarki z karabinkiem umożliwia korzystanie z niej bez wypinania latarki z d-ringu.

węzeł GiG

Życzę miłego używania - Martin.