Latarki HID

sprzęt nurkowy


Latarki HID znajdują coraz większe uznanie wśród nurków. HID lampa wyładowcza (ang. High-Intensity Discharge) wykorzystująca do świecenia łuk elektryczny, wymaga odpowiedniego układu sterującego podnoszącego napięcie. Wysoka cena powoduje, że jest wykorzystywana głównie przez nurków technicznych w nurkowaniach wrakowych jaskiniowych czy głębokich. HID daje jasne światło, zbliżone do światła naturalnego 6000-6500K, umożliwia również osiągniecie dużego kąta skupienia wiązki światła 3-6 stopni (wrażenie miecza świetlnego) co w przypadku latarek diodowych LED jest jeszcze niemożliwe. Powszechnie używa się palniki HID o mocy 10W, 12W, 24W, 35W, 45W. Latarki tego typu robi się powszechnie w postaci dwu elementowej, kanistra oraz palnika, elementy połączone są kablem o długości 1,1-1,3m, głowica jest wyposażona w uchwyt Goodmana.

Ważnym elementem są akumulatory oraz rodzaj kanistra, najlepsze kanistry wykonane są z derlinu, tańsze z aluminium. Derlin ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż aluminium, więc lepiej chroni akumulatory w zimnej wodzie przed spadkiem pojemności. Ważnym elementem jest również sama głowica, a w zasadzie to czy dobrze leży w ręce czy nie ma np. konfliktu między głowicą a pierścieniami od rękawic suchego skafandra?

Zalety: Jasne światło o naturalnej barwie, duże skupienia (mały kąt świecenia). Porównując HID-a do halogenu należy jego moc pomnożyć przez 4 (mniej więcej oddaje to właściwe proporcje). Czyli HID 24W świeci jak 24W x 4 = 100W światła halogenowego.

Wady takiego oświetlenia to wysoka cena, możliwość uszkodzenia palnika przy uderzeniu, niemożność odpalenia zaraz po zgaszeniu. Obecnie jest już sporo producentów sprzedających sprzęt dedykowany specjalnie dla nurków.

latarka nurkowa HID

Latarki tego typu robi się powszechnie w postaci dwu elementowej,
kanistra oraz palnika (głowicy) HID, elementy połączone są kablem o długości 1,1-1,3m,
głowica jest wyposażona w uchwyt Goodmana

latarka nurkowa HID

Dlaczego HID przy mocy 35W świeci krócej niż 50W?

Witam
Odpowiadam dlaczego pozornie słabszy HID-35W świeci czasami krócej niż halogen 50W.
Trzeba zacząć od tego co to jest HID. HID to taka dziwna "żarówka" która nie ma włókna przewodzącego prąd rozgrzewając się przy tym do prawie białości , a zamiast tego w środku palnika powstaje łuk elektryczny (coś pomiędzy błyskawicą a spawarką).

A teraz o zasilaniu. Halogeny przeważnie zasilamy 12V natomiast HID w zależności od mocy i producenta, ale średnio 4500V - malutko? Istnieją dwa sposoby zasilania palników. Pierwszy liniowy, w którym moc i napięcie jest prawie takie same przez cały czas, ale palnik rozgrzewa się nam przez około dwie minuty i po wyłączeniu nie można go odpalić do czasu ostygnięcia palnika. Drugi (taki jaki używamy) zmienny, gdzie natężenie w momencie rozruchu jest duże i maleje w ciągu niecałej minuty, ale za to palnik świeci od razu na maxa i załącza się za każdym razem.

A teraz czas. HID 35W pobiera około 3A , do tego dosyć rozbudowana elektronika około 1A - powinno być 4 A czyli mniej niż halogen 50W ale... No właśnie to małe ale. HID 35W w momencie rozruchu potrafi pociągnąć z akumulatora do 20A , na szczęście krótko i w zasadzie po około 30 sekundach stabilizuje się na około 3,8A. Z tego jasno wynika dlaczego niby mniejsza moc, a krócej świeci. Z tym, że jeśli dojadę nad wodę z naładowaną latarką i załączę ją tylko raz na pewno będzie świecić dłużej.

Ale wydaje mi się że nie tędy droga czy trochę dłużej czy krócej, nie po to kupuje HID 35W. Tylko ktoś kto widział to monstrum w akcji może coś o tym, powiedzieć , halogen 50W to przy HID-zie jak świeczka.

Pozdrawiam Paweł