Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Profile nurkowania
Teoria dekompresji
Tabele nurkowe, jak i komputery nurkowe nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa przy każdym profilu nurkowania. Niżej podaję profil prawidłowy i profile niekorzystne.
Prawidłowy profil nurkowania
profil prawidłowy - płetwonurek na początku nurkowania osiąga maksymalną głębokość i pozostaje na niej lub powoli zmniejsza głębokość, aż do rozpoczęcia wynurzania. Najważniejsze aby zacząć nurkowanie od głębokości największej. Bardzo ważne jest również aby profil był maksymalnie płaski (nie posiadał przebiegu typu zęby piły).
Obecnie możemy wyróżnić trzy profile prawidłowe:
- profil trapezowy - najstarszy wynikajacy z zasad stosowania tabel dekompresyjnych, gdzie profil był opisywany dwoma parametrami: maksymalną głębokością i czasem dennym. Nawet jeżeli nurkowanie było wielopoziomowe, to i tak tabele sprowadzały je do profilu trapezowego.
- profil wielopoziomowy - obecnie powszechnie stosowany przy nurkowaniu z komputerem nurkowym - zaczynamy od największej głębokości po czym powoli wynurzamy się coraz płycej, zatrzymuj się w ciekawych miejscach. Poszczególne poziomy mogą być wyraźnie zaznaczone lub rozmyte przez stałe bardzo wolne wynurzanie. Przy takim nurkowaniu komputer będzie zwiększał limit bezdekompresyjny (NDL) umożliwiając wydłużenie nurkowania bezdekompresyjnego, aż do osiągnięcia rezerwy w butli – nie przekroczymy czasu bezdekompresyjnego.
- profil trójkątny - stosowany głównie w nurkowaniu technicznym przy głębokich nurkowaniach – płetwonurek w szybkim czasie osiąga maksymalną głębokość, po czym zaczyna wynurzenie – po drodze zwalnia wynurzenie zaczynając wykonywać przystanki dekompresyjne. Tego typu nurkowania planuje się bardzo dokładnie, przy użyciu programów dekompresyjnych. Planowanie wymaga określenia wymaganej dekompresji oraz ilości gazów niezbędnej do bezpiecznego wynurzenia.
Profile nie zalecane
uporządkowane w kolejności od złego do bardzo złego
Odwrócony profil nurkowania
profil odwrócony - płetwonurek spędza większość czasu nurkowania na małych głębokościach, a maksymalną głębokość osiąga przy końcu nurkowania.
Piłokształtny profil nurkowania
profil piłokształtny - płetwonurek podczas nurkowania przebywa na zmianę na dużych i małych głębokościach. Skoki głębokości następują szybko po sobie i przekraczają 2-3m (oczywiście na głębokości mniejszej od 10m taki skok głębokości nie powinien przekraczać 1m)
Jo-jo profil nurkowania
profil typu jo-jo - płetwonurek wykonuję serię zejść i wyjść
tzw "wind". Wyjście może być na powierzchnię, lub małą głębokość.
Przy takim profilu, żaden komputer nurkowy nie zapewni nam, że nie
wystąpi choroba dekompresyjna. Profil taki jest szczególnie niebezpieczny,
należy tak planować nurkowanie aby nie dopuścić do powstania takiego profilu
nurkowania.