Jezioro Białe Włodawskie - nurkowanie

miejsca nurkowe


Jezioro Białe Włodawskie

Lokalizacja
Okolice Włodawy, wschodnia Polska, pojezierza Łęczyńsko - Włodawskie
Głębokość max.
33,6m,
wysokość n.p.m. - m,
powierzchnię 106ha,
długość km,
szerokość km
Widoczność
do 8m
Dojazd
Z Warszawy drogą krajową nr 2 , przez Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Międzyrzec Podlaski do Białej Podleskiej. Tu zjeżdżamy z krajowej dwójki na drogę nr 814 i kierujemy się na Parczew, gdzie kierując się drogowskazami drogą 818 dojeżdżamy do Włodawy. Cały czas prosto, nie zbaczając do centrum dojeżdżamy do ronda.
Z Lublina dojazd jest prosty. Drogą nr 82 , przez Łęczną dojeżdżamy do Włodawy, skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ronda.
Z Włodawy na rodzie skręcamy w prawo, na drogę nr 812. Po 7 km dojeżdżamy do małego skrzyżowania. Kierujemy się tablicą OKUNINKA i skręcamy w lewo, niebawem dojedziemy do pierwszych zabudowań, i już tylko pozostaje odnaleźć swój ośrodek. Jeżeli przejedziesz pierwsze skrzyżowanie-nie panikuj za ok. 3 km masz następny zjazd do Okuninki.
Opis akwenu
Nad brzegami jeziora rozłożyła się wieś Okuninka. Cały akwen opasany jest drogą wzdłuż której zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe. W sezonie funkcjonuje z Włodawy linia komunikacji miejskiej. Wzdłuż drogi zlokalizowano 6 przystanków. Część ośrodków posiada własne pomosty, na których można spokojnie rozłożyć "majdan" i przygotować się do zanurzenia. Choć widok nurków jest tu dość częsty, zawsze wzbudza duże zainteresowanie wczasowiczów. Z tego powodu warto poświęcić uwagę na pozostawianie sprzętu pod opieką. W bezpośredniej bliskości tafli wody biegnie ścieżka spacerowa, łącząca wszystkie nadbrzeżne ośrodki. Ich ogrodzenia biegną tylko do tej dróżki, a dalej już tylko pomosty i woda.
Duże wrażenie sprawia jej przejrzystość. Poza okresami zakwitu, wynosi w litoralu ok. 8 m. Na dnie często spotykamy kredowe bryły, o charakterystycznej lekko galaretowatej konsystencji. Niestety jezioro jest dość ciemne , i nurkując poniżej 12 metrów musimy mieć ze sobą latarkę. Najlepiej sprawną. Termoklina występuje na głębokości 7-8 m. Maksymalna głębokość wynosi 33,6 m.
Niebezpieczeństwa
Brak niebezpieczeństw
Właściciel
....
Inne uwagi
W toni spotkać możemy szczupaki, sandacze i węgorze. Często spotykane są płocie, liny, karasie i sumiki karłowate. Na szczególną uwagę zasługuje występująca tu sielawa i sieja. Szczególnie podczas nurkowań nocnych, nie powinno być problemów z ich odnalezieniem.
Prawdziwie podwodne lasy tworzy wywłócznik, z dna wyrastają liściaste ramiona rdestnicy kędzierzawej. Niezwykłe dywany tworzy porastająca łagodne zbocza moczarka kanadyjska.

ATLANTIS - Jacek Lenart
www.atlantis.home.pl

Tel. 601-236-971
Możliwość nabicia butli: powietrze, nitrox do 40%
Możliwości wypożyczenia pontonu i przewodnika
Możliwość noclegu i wyżywienia

2. Stowarzyszenie Klub Żeglarski WEGA
www.kzwega.prv.pl

Grzegorz Wołoszun tel. 503 309 014
Możliwość nabicia butli: powietrze
Po uzgodnieniu telefonicznym : cały rok

3. Szkoła Nurkowania HYDROZAGADKA
Michał Bieńkowski 501-130-794
Możliwość nabicia butli: powietrze

Noclegi:
Baza noclegowa jest bardzo bogata. Szukaj na stronie: www.okuninka.pl , www.jezioro-biale.pl, www.okuninka.info
Dosyć dobrym poziomem mogą pochwalić się ośrodki: Rusałka (www.rusalka.okuninka.com ) i Bankowy. Obydwa posiadają bezpośredni dostęp do wody z własnymi plażami i pomostami.
Raczej średnim komfortem, ale za to niewysokimi cenami kuszą ośrodki: Lubelskich Hut Szkła ( własna, nieduża plaża i pomost) oraz Cukrowni "Krasnystaw" ( plac zabaw dla dzieci, brak bezpośredniego dostępu do jeziora, konieczność przenoszenia sprzętu) www.okuninka.pl/cukrownia.html . Istnieje możliwość wykupienia pełnego wyżywienia w stołówkach.

Białe Włodawskie mapa batymetryczna

opis Jacek Madejski