Elba - nurkowanie

miejsca nurkowe na świecie


Elba - malownicza wyspa u wybrzeży Włoch. Położona między kontynentem (10km) a wyspą Korsyką, największa z grupy Wysp Toskańskich o powierzchni 224 km2. Elba jest wyspą górzystą, szczególnie mocno można to odczuć jeżdżąc samochodem, najwyższy szczyt, Minte Capanne, wysokość 1019 m n.p.m. Zbudowana z granitów i skał osadowych. Posiada, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, oraz dobre połączenie promowe. Większość promów pływa z Piombino do Portoferraio, prom płynie ok. 1godziny, z częstotliwością co godzinę. Największa miejscowość Portoferraio.

widok na Portoferraio o strony wschodniej, po prawej wyspa Scoglietto

za drugim półwyspem był nasz obóz, jak widać nawet w morzu, może być słaba widoczność

tak wygląda większość miejscowości

widok na Portoferraio od strony południowej

Nasz wyjazd na Elbę przypadł na początku maja 2004, pogoda niestety nie dopisała, silny wiatr spowodował duże falowanie morza, widoczność spadła do ok. 10m, w niektórych miejscach spadła poniżej 5m. W czasie pobytu wykonałem kilkadziesiąt nurkowań, wszystkie z aparatem fotograficznym Olympus C5060 w obudowie do zdjęć podwodnych. Czas jednego nurkowania przekraczał przeważnie 70minut. Większość nurkowań, to nurkowanie płytkie mniej niż 20m, średnia głębokość to ok 8m. Efekt zdjęciowy można zobaczyć na stronie flora i fauna Morza Śródziemnego. Większość nurkowań została przeprowadzona w okolicy bazy, czyli miejscowości Nisporto. Zdecydowanie najlepsze miejsce do nurkowania, które odwiedziłem to wyspa Scoglietto (mapka pozycja 1), godny polecenia jest również wrak Elwiscott w miejscowości Reliti di Pomonte (mapka pozycja 21), oraz stok opadający do głębokości ponad 40m w miejscowości S' Andrea (mapka pozycja 6). Z przewodnika nurkowego wynika, że szczególnie atrakcyjny jest cypel położony w południowo-wschodniej części, tam jest najwięcej miejsc nurkowych (mapka pozycja 9-15), z tym że z zamieszczonych mapek wychodzi, że najciekawiej jest na głębokości 25m i więcej. Próbowałem tam dojechać samochodem ale nie ma nawet dobrej drogi, najlepszym rozwiązaniem jest chyba dopłynąć pontonem.

Nisporto - tu był nasza baza, zatoka z piaszczysto skalistym dnem

Wyspa Elba jest naprawdę bardzo piękna, zdjęcia zamieszczone na stronie, nie oddają w pełni całego uroku wyspy, ale mam nadzieję, że przybliżą jej wygląd.

piękne kwiaty - ...

jacht stojący w zatoce

W latach 1814-1815 przymusowo przebywał na wyspie Napoleon I, po przegranej wyprawie na Moskwę.
Wojna z Rosją rozpoczęła się w 1812r. Mimo zwycięstwa pod Borodino i zajęcia Moskwy wyprawa Napoleona zakończyła się odwrotem. W bitwie narodów pod Lipskiem Napoleon poniósł decydującą klęskę. Napoleon poddał się w Paryż w 1814, wojskom sprzymierzonych, zrezygnował z tronu i zachowując tytuł cesarza udał się na wyspę Elbę. W 1815, wykorzystując niezadowolenie Francuzów z rządów Ludwika XVIII Burbona, powrócił 20 marca na czele nielicznej armii do Paryża i przejął władzę (sto dni Napoleona). Pokonany przez wojska francusko-angielskie pod Waterloo 18 czerwca, zmuszony został do zrzeczenia się tytułu cesarza. Został aresztowany i zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł 1821r.

"więzienie" Napoleona

a taki miał Napoleon widok, muszę przyznać, że widok miał przepiękny

Opis miejsc nurkowych.

Elba miejsca nurkowe

mapka wyspy Elby z zaznaczonymi miejscami nurkowymi

Wyspa Scolietto - pozycja mapki 1.

Wyspa Scolietto - maksymalna głębokość 55 m, nurkowanie dostępne tylko z pontonu. Wyspa znajduje się w Parku Narodowym w pobliżu Portoferraio.
Wysepka jest dostepna zarówno dla nurków jak i łodzi motorowych. Jedyne obostrzenie to zakaz polowania. Zakotwiczyć można po wschodniej stronie wyspy. Chyba najpiękniejsze miejsce na całej wyspie. Można spotkać mureny, szkaradnice, żabnice, barakudy, graniki, homary, bujną roślinność i to wszystko w dużej ilości. Opłynąć wyspę można w około 70-80minut. Zdecydowanie najładniejsza jest część północno-wschodnia (od strony morza), tam gdzie kotwiczymy, stromo opadający stok pokryty dużą ilością dużych kamieni. Zobacz dokłądny opis nurkowania na wyspie Scolietto.

Capo San Andrea - pozycja mapki 6.

Capo San Andrea - piękny kamienny stok schodzący do 45m z początkami rafy koralowej. Jedno z najpiękniejszych miejsc na całej Elbie. Obowiązkowe nurkowanie. Po zjechaniu krętą drogą do miejscowości San Andrea docieramy do piaszczystej zatoczki, która jest w centrum miasteczka (uwaga: w sezonie pewno nie będzie, gdzie zaparkować bo nie ma parkingu, lub zjazd będzie zabroniony, samochód trzeba będzie zostawić na parkingu położonym około 800m wcześniej. Nurkuje się z lewej strony. Lazurowa woda, piękne, wygładzone przez morze skały, mostki i kładki drewniane, śródziemnomorska roślinność, po prostu bajka. Zobacz dokłądny opis nurkowania Capo San Andrea.

Wrak Elwiscott - pozycja mapki 21.

Reliti di Pomonte - Wrak Elwiscott - statek towarowy, zbudowany w 1960 r w stoczni Scheepswerven Gebr. Van Diepen-Waterhuizen dla armatora Antonio Scotto Lavina z Neapolu. Statek pływał pod włoską banderą. Waga brutto 500 ton. Ładowność 1,070 ton. Długość 62,25 m, szerokość 10,20 metra, wysokość 6,16 metra. Wyposażony w 1 silnik diesla 4 biegowy 8 cylindrowy o mocy 800KM. Jednopokładowy 1,8 km2 powierzchni. Prędkość max 11,5 węzła. Zatonął 10 stycznia 1972 r. załadowany drewnem. Awaria silnika spowodowała, iż dryfujący statek zderzył się z wystającymi skałami. Przez długi czas dziób statku wystawał ponad powierzchnię wody, stanowiąc zagrożenie dla kąpiących się na plaży. Dlatego postanowiono zepchnąć go na głębszą wodę. Zobacz dokłądny opis nurkowania Pomonte wrak Elwiscott.

Zatoka Nisporto - pozycja mapki 22.

Zatoka Nisporto to nasza baza wypadowa, znajduje po północno-wschodniej stronie wyspy, szerokość zatki to około 200m, jej długość od 200-300m, zatoka bardzo wolno odada w dół, dno to głównie trawy morskie, które na głębokości około 15m przechodzą w dno piaszczyste. Bardzo ciekawe formacje skalne występują po lewej i prawej stronie zatoki. Zobacz dokłądny opis nurkowania w zatoce Nisporto.

Kawerny w Nisportino - pozycja mapki 23.

Kawerny w Nisportino - po zachodniej stronie zatoczki występują wymycia w skałach brzegowych ciągające na głębokość kilku metrów, powstały dzięki temu trzy grotki. Wszystkie znajdują się obok siebie, w kolejnych zatoczkach na głębokości 3-8m. Należy bardzo uważać przy dużym falowaniu, występują duże ruchy wody, tam i z powrotem, wciąga do kawerny, szczególnie tej z syfonem. Jeżeli falowania nie ma, kawerny są bezpieczne. Po zwiedzeniu kawern można popłynąć na głębokości 8-10m do zatoczki Nispotro. Maksymalna głębokość 12m, dalej piaszczyste dno opadające bardzo powoli w dół. Zobacz dokłądny opis nurkowania kawerny w Nisportino.

Cala dell' Inferno - pozycja mapki 24

Mi jamy zatokę Nisportino i płyniemy dalej wzdłuż brzegu na północny wschód, dopływamy do kolejnej zatoki – Spiaggia dei Mangani, niedostępnej z brzegu. Jest tu mała plaża, do której można dobić pontonem. Odległość od Nisporo to około 2,6km. Cel naszego nurkowania znajduje się około 250m na południowy wschód co jest sporym dystansem, jeżeli grupa jest doświadczoną i mamy sternika warto te 250m popłynąć pontonem. Miejsca ciekawe są płytko 6-3m. Na mapce to mały cypelek Cala dell’ Inferno. Warto zwiedzić cypelek, małą zatoczkę i popłynąć w prawo. Zobacz dokłądny opis nurkowania na cypelku Cala dell' Inferno.

Wrak samolotu Junkers 52 - pozycja mapki 52

Około 300 metrów na północ od latarni Portoferraio na głebokości 37m leży wśród morskich traw wrak Junkeras 52 należącego do niemieckiej armii. Został zestrzelony w dniu 9 września 1944 roku , a odkryty ponownie dopiero w 1997.

karmienie mew na promie w drodze powrotnej

Jak to zwykle bywa dzień powrotu nadszedł szybko i niespodziewanie, jeszcze tylko ostatni rzut oka na wyspę, karmienie mew z ręki i 1450km drogi powrotnej do Krakowa, i można myśleć o następnym wyjeździe. Pewnie Egipt?

OGÓLNE INFORMACJE O NURKOWANIU NA ELBIE:

  1. Nie ma żadnych pozwoleń na nurkowanie, które trzeba wykupywać. Nurkuje każdy kto chce i gdzie chce.
  2. Poza parkiem narodowym w okolicach Portoferraio wolno wszędzie polować z jakimkolwiek narzędziem do polowań podwodnych.
  3. Pontony z silnikami muszą mieć włoskie OC, które można wykupić w Portoferraio w firmie ubezpieczeniowej RAS. Kosztuje 48 E za silnik (nie pamiętam do ilu koni, my mieliśmy 25KM. Nie polecam konkurencji - cena jest dwukrotnie wyższa
  4. Prom na Elbę najlepiej załatwiać przez pośredników w Polsce - wtedy cena jest dużo niższa niż wykupywanie biletów na miejscu. My korzystaliśmy z agencji Moby Lines w Krakowie na Ul. Szpitalnej