Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Kamieniołom Gębczyce - nurkowanie
miejsca nurkowe
Kamieniołom Gębczyce
- Lokalizacja
- Gębczyce
- Głębokość max.
- wyróżniamy dwa zbiorniki:
zbiornik lewy max. głębokość 32,3m
zbiornik prawy max. głębokość 17m - Widoczność
- różna od 2-3m
- Dojazd
- Musimy dojechać do Strzelina. W Strzelinie kierujemy się na Ziębice. Za wioską Szczodrowice po przejechaniu przez przejazd kolejowy i przejechaniu około 0,5km skręcamy w lewo, kierując się na Biały Kościół. Za tą miejscowością skręcamy w lewo na Gębczyce. W Gębczycach po pokonaniu 2 zakrętów przed mostkiem skręcamy w prawo (jest tabliczka na słupie). Droga zaprowadzi nas do lasu, w lesie na pierwszym rozjeździe należy skręcić w lewo, po około 200m przejeżdżamy koło zabudowań i po następnych 200m jesteśmy w lewym zbiorniku. Możemy dojechać samochodem praktycznie do wody. Zbiornik prawy znajduje się po prawej stronie od drogi, ale aby tam się dostać potrzebujemy pokonać w pionie około 20m
- Opis akwenu
- Są to wyrobiska górnicze po kopalni granitu, skalne ściany opadają pionowo w dół. Zbiorniki o niewielkiej powierzchni ale głębokie.
- Niebezpieczeństwa
- Duża głębokość, sporo zatopionych drzew, słaba widoczność, ciemno już na 15m.
- Właściciel
- ....
- Inne uwagi
- ....
Uwaga: z dniem 01.08.2007 zbiornik stał się niedostępny z powodu wznowienia eksploatacji. W przypadku dodatkowych informacji proszę o kontakt.
Uwaga: z dniem 01.08.2007 zbiornik stał się niedostępny z powodu wznowienia eksploatacji. W przypadku dodatkowych informacji proszę o kontakt
Zbiornik lewy
Zbiornik lewy widok od strony wejścia do wody. Zbiornik nie jest duży tak na oko 50 na 100m, wejście do wody nie jest trudne, wystarczy przejść kilka metrów w wodzie do kolan aby dostać się do zbiornika.
Drugie wejście do wody 10m dalej.
Zdjęcie zrobione od strony lewej zbiornika
mapka akwenu, kliknij na mapkę aby powiększyć,
Widoczność w zbiorniku nie rzuca na kolana, jak patrzymy na wodę z powierzchni robi wrażenie czystej, jak tylko wsadzimy głowę pod wodę, od razu czujemy rozczarowanie, oceniam że widoczność przy powierzchni jest około 2,5m może miejscami dochodzić do 3m.
Poniżej 19-20m poprawia się ale oceniam że nie przekracza 4m.
Jeżeli planujemy nurkowanie w Gębczycach należy zaopatrzyć się w latarkę. Na głębokości 15m jest już zupełnie ciemno i na głębsze nurkowanie należy bezwzględnie zabrać latarkę. Ponieważ w wodzie jest sporo zawiesiny najlepiej mieć latarkę o wąskim snopie świata, latarka z szerokim kątem świecenia działa podobnie jak światła długie w samochodzie w czasie mglistej nocy, po prostu niewiele widać. Zdecydowanie polecam światło punktowe.
Pod wodą nurkujemy wzdłuż pionowych ścian schodzących pionowo w dół do głębokości 30m. Zatopione drzewa i gałęzie występują na głębokości od 0m do około 10m. Należy uważać aby przypadkowo się nie zaplątać.
W pionowych ścianach występują gniazda kalcytu.
Pod wodą można oglądać oprócz pięknych białych kamiennych ścian, pozostałości po kopalni granitu, np. kawałki wagonika, osie jak i same wagoniki oraz inne żelastwo. Lokalizacja poszczególnych pozostałości znajduje się na mapce.
Przedstawicielem świata zwierząt są okonie i raki. Wszystko występuje w śladowych ilościach.
Na pionowej ścianie znajdowało się coś takiego. Roślina to czy zwierze? Kto wie niech napisze do mnie ze stosowną informacją.
Na małych głębokościach występuje moczarka kanadyjska, można ja dostrzec już z powierzchni. Inna podwodna roślinność praktycznie nie występuje.
Skalne ściany w miejscach nasłonecznionych wyraźnie są zasiedlone. Na ścianach powstają dziwne wzory.
Na południowych ścianach kamienie obrośnięty jest glonami
Zbiornik prawy
Zbiornik prawy robi niesamowite wrażenie, zapiera dech w piersiach, jednak aby się do niego dostać należy skorzystać z klatki schodowej znajdującej się po lewej stronie zbiornika. Widoczność w zbiorniku podobna jak w zbiorniku lewym. Patrząc z powierzchni wygląda na jakieś 4m przy powierzchni.
Prawa strona zbiornika, pionowe ściany schodzące do wody.
Lewa strona zbiornika z klatką schodową. Jedyna droga prowadząca w dół, choć nie jedyna umożliwiająca wejście do wody.
Klatka schodowa prowadząca do wody i schodząca na jego dno, które podobno jest 17m poniżej lustra wody (piszę podobno bo nie nurkowałem w tym zbiorniku).
Niestety klatka schodowa jest poważnie uszkodzona i zejście do wody jest sporym wyzwaniem. Brak stopni (myślę że widoczny na zdjęciu) może znacznie utrudnić skorzystanie z niej.