Wisła
spływy kajakowe
Spływy kajakowe Wisła
Wisła królowa polskich rzek - długość 1047km, przepływ w odcinku ujściowym wynosi 1000 m³/s. Źródła rzeki znajdują się na południu Polski, na wysokości 1107 m n.p.m. (Czarna Wisełka) i 1080 m n.p.m. (Biała Wisełka), na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wpływa do Morza Bałtyckiego w Zatoki Gdańskiej.
Podział biegu rzeki Wisły:
- bieg górny – od źródeł do Zawichostu (poniżej ujścia Sanu). Jednak locja i kilometraż jest liczony od miejsca, gdzie wpada Przemsza do Wisła – od tego miejsca Wisła powinna być żeglowna.
- bieg środkowy – od Zawichostu do ujścia Narwi (operacyjnie często przyjmuje się do stopnia wodnego Włocławek)
- bieg dolny – od ujścia Narwi (lub od stopnia wodnego Włocławek) do ujścia.
Nas na razie interesują okolice Krakowa czyli bieg górny. Na kilku spływach zwiedziliśmy różne odcinki rzeki, nie były to kolejne dni lecz pojedyncze wypady.
Przepływomierz w Smolicach wskazywał około 48 m³/s i choć stan był zbliżony do normalnego widać było że woda płynie wartko, tydzień wcześniej występowały spore opady i poziom wody był podniesiony o około 3m. Startujemy przy promie w Czernichowie (45,5km Wisły) a kończymy przy promie w Jeziorzanach (59km Wisły). Czas spływu 1,5 godziny. Na tym odcinku Wisła płynie w korycie o szerokości od 25-30m, po obu stronach są strome brzegi o wysokości od dwóch do pięciu metrów. Po drodze były dwie wyspy. Na wodzie możemy spotkać kaczki, jednak strasznie płochliwe oraz czaple siwe i białe.
Tyniec Opactwo Benedyktynów (63,5km Wisły)
Wisła
Warszawa - Modlin
Spływ zaczynamy w Warszawie przy Przystani Czerniakowskiej a kończymy na Narwi w Modlinie - dystans około 38km czas spływu 7 godzin. Poziom wody wysoki, woda w kolorze kawy, brak łach piasku. Ostatni odcinek Narwią pod prąd około 1,5 km.