Apeks płetwy RK3 i RK3 HD

testy sprzętu


RK3 to płetwy techniczne, zostały zaprojektowane z wojskiem Stanów Zjednoczonych. Foldery reklamowe piszą: wykonane zostały z wytrzymałej gumy termoplastycznej, oraz posiadają dużą kieszeń stopy, która swobodnie pomieści buta skafandra suchego. Płetwy wyposażone są w wygodne sprężyny, które zapewniają szybkie i łatwe zakładanie i zdejmowanie.

I te wszystkie słowa mogę potwierdzić. Dodać można że płetwy są produkowane w dwóch poziomach twardości: zwykłej i HD i w trzech rozmiarach: Medium; Large; Super. Poniżej dostępne rozmiary i waga płetw.

RK3 Medium 0,98kg, Large 1,19kg, Super 1,27kg
RK3 HD Medium1,1kg, Large 1,4kg, Super 1,44kg

Apeks płetwy RK3 czarne

Płetwy Apeks RK3 są produkowane w dwóch kolorach: czarnym i białym. Model RK3 HD jest dostępny tylko w kolorze czarnym.

Apeks płetwy RK3 białe

Białe płetwy Apeks RK3

Apeks płetwy RK3 białe

Mocowanie sprężyny jest na śrubie, co pozwala na łatwy montaż i demontaż. Sprężyna jest ustawiana pod małym kątem w górę, co ma zapewnić lepsze ustawienie sprężyny po założeniu.

Apeks płetwy RK3

Podeszwa płetwy posiada ząbkowany wzorek mający zapewnić lepszą przyczepność do podłoża.

Apeks płetwy RK3

Kiedy porównamy płetwę Apeksa RK3 z płetwą Divesystem Tech Fin wyraźnie widzimy, że ma mniejsze pióro. To ma wpływ na działanie płetwy, w stosunku do płetwy Divesystem machanie płetwami jest łatwiejsze co znacznie mniej męczy nogę, to oczywiście może być dla niektórych wadą a dla niektórych zaletą – dla mnie jest to zaleta. Drugi parametr który, różni te płetwy to manewrowość, płetwy Divesystemu są znacznie czulsze na wszelkie ruchy nogi (co było do przewidzenia porównując wielkość płetw), ale ta różnica nie jest wielka i łatwo się przyzwyczaić że ruch płetwy musi być delikatnie większy.

Apeks płetwy RK3

Największe różnice zobaczymy w konstrukcji kalosza, płetwa Divesystem Tech Fin ma cienkie ścianki, które ławo dostosowują się do kształtu buta, płetwa RK3 ma ścianki zacznie grubsze, co pewnie korzystnie wpływa na trwałość (choć w Divesystemie z kaloszem nic złego się nie działo). Dodatkowo mogę dodać że kalozsz jest idealnie wyprofilowany, jest najwęższy przy palcach i rozszerza się ku tyłowi, dziękui czemu but jest idealnie trzymany.

Podsumowując mogę powiedzieć, że płetwy Apeksa RK3 są naprawdę dobre. Przez wiele lat pływałem na płetwach Divesystem Tech Fin (pewnie z 15lat) i w tym czasie nic lepszego nie znalazłem. Teraz przeszedłem na Apeksa RK3. Cena płetw to około 547zł (ale przy zniżce 10% to tylko 492zł)(ceny na koniec 2017r), czy to dużo czy mało? Ja wziąłem i wszystkim polecam jako pierwsze płetwy i ostatnie. Pewnie w tej cenie to najlepsze płetwy techniczne. Jedyne czego nie ma w tych płetwach a było w płetwach Divesystem to neoprenowa osłona sprężyny ułatwiająca zakładanie i zdejmowanie płetwy - to najwygodniejsze rozwiązanie jakie kiedykolwiek widziałem - i tego mi żal.

I na koniec jeszcze jedna pochwała dla Apeksa - za materiał płetw, w folderze możemy przeczytać, że jest to wytrzymała guma termoplastyczna. Nie mogę tego potwierdzić ani zaprzeczyć, ale cokolwiek to jest to sprężystość ma świetną, na pewno lepszą od gumy.

O trwałości płetw postaram się napisać po dwóch latach eksploatacji, na razie po 5 miesiącach, nie widać żadnych problemów.