Balast nurkowy

system balastowy


Balast służy do zrekompensowania dodatniej pływalności skafandra. Najczęściej stanowią go obciążniki ołowiane o ciężarze od 1 do 3kg zakładane na pas balastowy. Obciążniki mogą mieć różny kształt i ciężar. Ciężar pojedynczego kafla (określenie żargonowe) zawiera się w przedziale 0,5-5kg.


Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań stosowanego balastu.

Balast - tzw kafelki

typowe kafelki zakładane na pas balastowy. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane, głównie z powodu najniższej ceny. Kafelki wykonane jako odlew ołowiany, wygląd i ciężar zależy od kształtu formy. Przedstawione kafelki posiadają różny ciężar, lewy górny posiada ciężar 0,8kg; lewy dolny 1kg; środkowy 3kg, a te po prawej posiadają ciężar 2kg.
Często kafle są malowane na różne kolory, głównie w celach estetycznych. Ołów nie ulega korozji, i zabezpieczenie farbą nie jest wymagane. Naturalny kolor ołowiu to stalowo-szary, kafle nowe są jasnoszare, z upływem czasu zmieniają kolor na ciemnoszary.

balast nurkowy

Woreczki z śrutem

Jako obciążenie spotykany jest także śrut ołowiany, stosowany w pasach balastowych uszytych w formie kieszeni lub tzw. balaście zintegrowanym. Śrut wsypuje się do specjalnych woreczków i wkłada do kieszeni pasa balastowego lub jacketu.

balast nurkowy

Balast stosowany w noszakach typu miękkiego

śrut ołowiany umieszczony w worku wykonanym z materiału. Na końcach worka znajdują się mocowania do zapięcia karabinków.

balast nurkowy

Balst tzw "Red-Bul"

Nazwa pochodzi od stosowanego często wzoru odlewu. Stosowane są puszki o pojemności 0,25l i 0,33l.Wykonamie takiego obciążnika jest dość proste, odcinamy górną pokrywę puszki i wlewamy do środka ołów. Bardzo ważne jest, aby w ołowiu na stałe zatopić karabinek. Karabinek musi być połączony na stałe, i mieć możliwość łatwego wpinania i wypinania, tak jak na zdjęciu (balast po prawej stronie), balast musi dać się (powinien) wypiąć jedna ręką. Balast wykonany nieprawidłowo to ten na rysunku po lewej stronie. Karabinek nie jest przymocowany na stałe i jest dość mały. W rękawicach nurkowych trudno będzie go wpiąć, a wypiąć jeszcze trudniej, nie mówiąc że wykonanie tego jedną ręką jest praktycznie niemożliwe. Balast tego typu mocujemy do D-ringów umieszczonych na pasie biodrowym ( płyta i uprząż).

balast nurkowy Red-Bul