Mocowanie octopusa

sprzęt nurkowy


Octopus to dodatkowy drugi stopień, stosowany jako alternatywne źródło powietrza. Konstrukcyjnie oktopusa to standardowy drugi stopień automatu oddechowego, ale z pewnymi zmianami, posiada:

Octopus w trakcie nurkowania nie powinien luźno zwisać. Może to doprowadzić do jego zabrudzenia piaskiem, drobnymi kamyczkami, muszelkami, itp. co praktycznie może uniemożliwić korzystanie z takiego octopusa, lub zakrztuszenie się nurka, a w przypadku potrzeby szybkiej lokalizacji, mogą wystąpić poważne trudności. Mocowanie oktopusa powinno zapewniać:

typowy uchwyt do mocowania octopusa

zapewnia pewne zamocowanie, oraz zabezpiecza przed dostawaniem się zanieczyszczeń do automatu. Zdecydowanie element godny polecenia.
Zamocowanie octopusa: jak na rysunku, część widełkową zakładamy na ustnik od góry i zatykamy ustnik. Jeżeli nie mamy wprawy mogą być problemy z ponownym zamocowaniem octopusa pod wodą.

bańka

zapewnia pewne zamocowanie, oraz zabezpiecza przed dostawaniem się zanieczyszczeń do automatu.
Zamocowanie octopusa: jak na rysunku, wkładamy ustnik automatu do wnętrza bańki.

Bańka również może mieć kształt ustnika.

Uwaga: pod wodą może powodować bąblowanie automatu, aby tego uniknąć należy bańkę zalać wodą zaraz po zanurzeniu.

gumka

rozwiązanie, które można wykonać we własnym zakresie koszt jest znikomy. Zapewnia pewne zamocowanie, nie zabezpiecza automatu przed dostaniem się zanieczyszczeń w 100%, ale myślę że jeżeli gumka nie jest długa i drugi stopień wisi blisko BCD to zabezpieczenie jest na 99%.

Z gumowej linki o średnicy ok. 4mm należy wykonać kluczkę o średnicy trochę mniejszej od średnicy ustnika (kluczka powinna po rozciągnięciu dać się nałożyć na ustnik. Mocowanie może być bezpośrednio do BCD jak i do karabinka (jest wtedy możliwość zdjęcia). Wszystkie połączenia zostały wykonane przy pomocy samozaciskowych pasków.
Stosuję takie rozwiązanie z powodzeniem w sprzęcie szkoleniowym, główny powód to to, że dwa wcześniejsze rozwiązania zapewniają odpowiedniej trwałości (często ulegają uszkodzeniu już na pierwszych lub drugich zajęciach przy ćwiczeniu oddychania z alternatywnego źródła powietrza lub oddychania partnerskiego). Zobacz również stronę octopus na gumce.

mocowanie do węży

Takiego rozwiązania absolutnie nie należy stosować, jest bardzo niepewne, nie zabezpiecza również przed dostawaniem się zanieczyszczeń do drugiego stopnia. Często zdarza się że automat wypada z mocowania lub wąż się przesuwa co powoduje bezwładne zwisanie automatu. Może to doprowadzić do kłopotów z lokalizacją oraz zabrudzenia automatu.

Zobacz również prawidłowy montaż sprzętu