Sygnały akustyczne

znaki nurkowe


Mimo, że pod wodą, nie jesteśmy w stanie ocenić skąd dochodzi dźwięk, doskonale go słyszymy. Używając sygnalizatorów dźwiękowych można doskonale zwrócić na siebie uwagę. Do dyspozycji mamy:

Nóż z młotkiem

znaki akustyczne

rozwiązanie dość kłopotliwe, należy wyciągnąć nóż, uderzyć kilka razy o butlę (a jest to dość niewygodne, butla jest na plecach, więc uderzamy na oślep). Na koniec należy schować nóż.


Podsumowując:

Generalnie nie polecam takiej metody, można jej użyć, kiedy inne metody nie są dostępne.

koralik na gumce

znaki akustyczne

Bardzo proste rozwiązanie, gumkę z koralikiem zakładamy na butli w taki sposób, aby można było do koralika sięgnąć ręką, Koralik odciągamy na kilka centymetrów od butli i puszczamy. Uderzenia koralika o butlę wywoła sygnał dźwiękowy. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. Ważne: butla nie może mieć siatki.

marakesz

znaki akustyczne

Marakesz jest najczęściej przypięty do BCD w taki sposób aby łatwo do niego sięgnąć, Może być zamocowany na gumce, nie będzie wtedy potrzeby wypinania go z BCD . Użycie jest bardzo proste należy nim energicznie potrząsnąć. Kulki znajdujące się wewnątrz stalowej rurki wydają charakterystyczny odgłos stukania.
Wadą takiego rozwianie jest samoistne stukanie marakesza w czasie płynięcia, jeżeli obija się o inne elementy ekwipunku, polecam zawiesić go tak, aby o nic nie uderzał.

pneumatyczny młotek

znaki akustyczne

Pneumatyczny młotek wpinamy miedzy inflator a wężyk inflatora. Po naciśnięciu przycisku na obudowie młotka słyszymy bardzo wyraźny odgłos stukania. Rozwiązanie bardzo przydatne szczególnie dla osób prowadzących szkolenia nurkowe.

Wady: urządzenie jest napędzane, siłą rozprężającego się powietrza, to powietrze jest bezpowrotnie tracone. Przy nurkowaniu na większe głębokości (>10m) straty powietrza z tego tytułu mogą w sposób wyraźny wpłynąć na długość nurkowania.