Podział automatów

automat oddechowy


Konstrukcje automatów oddechowych dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

automat jednostopniowy polski automat Kajman

automat dwustopniowy o stopniach połączonych - Mors

automat oddechowy - nurkowanie

automat oddechowy dwustopniowy o stopniach rozdzielonych z octopusem, manometrem i inflatorem

Przyjęty podział ma obecnie znaczenie historyczne, przedstawia drogę rozwoju automatów oddechowych od konstrukcji najprostszych do bardziej skomplikowanych.
Obecnie korzysta się praktycznie wyłącznie z automatów dwustopniowych o stopniach rozdzielonych. Automaty dwustopniowe o stopniach połączonych wyszły z użycia. Sporadycznie można jeszcze spotkać automaty jednostopniowe. Wykorzystuje się je w celach szkoleniowych lub np.: fotografii i filmie podwodnym (powietrze wypływające z automatu nie przeszkadza w pracy -bąbelki powietrza nie wpływają w kadr aparatu fotograficznego).

Automat dwustopniowy o stopniach rozdzielonych ma szereg zalet w stosunku do automatu jednostopniowego:

Manometr, którym możemy kontrolować ciśnienie powietrza panujące w zestawie butlowym podłączamy do wyjścia HP ( HIGH PRESSURE (ang.) - wysokie ciśnienie). Występuje co najmniej jedno wyjście tego typu, lub dwa po przeciwnych stronach korpusu automatu. Stosowany jest tu gwint UNF 7/16" i jest on standardem.

Pozostałe elementy są podłączone do wyjść LP, których jest od 3-6. Stosowane są tu dwa rodzaje gwintu:

Konfiguracja standardowa (typowa) to:

Drugi stopień w automacie oddechowym jest zawsze membranowy, a pierwszy może byś membranowy lub tłokowy. Stosuje się w automatach oddechowych także element zmniejszające, opory oddechowe:

Wejście do automatu oddechowego może być typu:

« Wstecz Dalej »