Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Manometr
sprzęt nurkowy
Manometr mierzy i pokazuje ciśnienie czynnika oddechowego w butli. Wyskalowany jest w atmosferach [at] lub barach [bar]. Podłączony jest do pierwszego stopnia automatu oddechowego wężem wysokiego ciśnienia. Wąż zakończony jest zakuwką z gwintem UNF 7/16", Zakuwka w centralnej części posiada kalibrowany otworek, który ogranicza przepływ czynnika oddechowego. Takie rozwiązanie chroni manometr przed udarami ciśnieniowymi po otwarciu butli, a w przypadku pęknięcia węża ogranicza wypływ czynnika oddechowego. Wypływ czynnika oddechowego jest mniejszy, niż przy pęknięciu węża średniego ciśnienia.
Manometry są produkowane jako:
Manometr analogowy
są powszechnie używane, z powodu niskiej ceny. Charakteryzują się w pełni wystarczającą dokładnością wskazań oraz dużą niezawodnością. Manometr tego typu posiada wyskalowaną tarczę z podziałką co dziesięć jednostek. Wartość ciśnienia wskazuje obrotowa wskazówka. Skala od 0-50 jest zaznaczona kolorem czerwonym aby informować że zapas powietrza się kończy (tzw. rezerwa), czas zakończyć nurkowanie.
Manometr elektroniczny
Mogą występować jako osobne urządzenie, jak na obrazku, lub być zintegrowane z komputerem nurkowym.
Podłączenie do automatu oddechowego może być realizowane przy pomocy węża wysokiego ciśnienia lub nadajnika radiowego (w niektórych modelach komputerów nurkowych).
Manometr jest bardzo ważnym elementem naszego wyposażenia, umożliwia ciągłą kontrolę ciśnienia czynnika oddechowego zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo nurkowania i z tego powodu jest wymagany przy każdym nurkowaniu.
Należy przed nurkowaniem sprawdzić jego sprawność. Aby to zrobić należy: sprawdzić ciśnienie w butli manometrem kontrolnym, następnie przykręcić automatu do butli, wsiąść manometr w rękę, sprawdzić wskazania, powinien pokazywać "zero".
Odkręcamy zawór butli i ponownie sprawdzamy wskazania manometru, powinny się pokrywać z wskazaniami manometru kontrolnego (ważne: czasie odkręcania zaworu w butli nie wolno trzymać tarczy manometru w stronę twarzy, na skutek udaru hydraulicznego może dojść do eksplozji szybki manometru - tarczę manometru należy obrócić w stronę ziemi.). Rozbieżność wskazań do (+/-)10at może wynikać z dokładności urządzeń i jest dopuszczalna. Większe różnice są podstawą do wymiany manometru na nowy. Groźna jest sytuacja gdy nasz manometr zawyża wartość ciśnienia, może dojść do sytuacji, że przy wskazaniach np. 20at skończy się czynnik oddechowy.
Manometry zainstalowane w komputerach nurkowych o spadku ciśnienia w butli poniżej "ciśnienia rezerwy" informują sygnałem dźwiękowym. Wartość "ciśnienia rezerwy" można ustawiać w pewnych granicach przy pomocy interfejsu i komputera PC.
Manometr może znajdować się w jednej obudowie z inny przyrządami pomiarowymi np. głębokościomierzem, kompasem, termometrem czy komputerem. Taki zestaw nazywa się konsolą.
Manometr po rozebraniu - w zasadzie składa się z kilku częśći: korpusu, rurki burdona, tarczy i wskazówki
Zasada działania: pod wpływem wzrostu ciśnienia burka burdona rozwija się powodując ruch wskazówki
w stronę większego ciśnienia, przy spadku ciśnienia rurka wraca do pierwotnego kształtu.