Balans bieli

fotografia podwodna


Oko ludzkie posiada zdolność do dużej adaptacji na zmiany temperatury barwowej światła. Z tego powodu często nie dostrzegamy zachodzących zmian. Najłatwiej różnicę w temperaturze światła można zobaczyć będąc w domu, należy porównać np. światło świecy i lampy halogenowej. Okaże się że światło świecy jest bardziej żółte i bardziej ciepłe.
Tak więc temperatura źródła światła określają jego kolor. Części widma, którego jest najwięcej określa kolor światła. Im temperatura jest wyższa tym światło jest bardziej zimne - niebieskie, im temperatura jest mniejsza tym światło jest bardziej ciepłe - czerwone. Światło dzienne posiada temperaturę, zależnie od pory dnia 5500-6000K.

Temperaturę barwową źródła światła podaje się w Kalwinach (jednostkach pomiaru temperatury), temperatura określa skład spektralny promieniowanej przez źródło energii. Światło czerwone to około 1800K, żółte 5600K, niebieskie 9300K.

Poniżej podaję przybliżone wartości temperatur różnych źródeł światła:

Płomień zapałki 1700K
Wschodzące i zachodzące słońce 1850K
Świeca 1925K
Żarówka 100W 2500-3000K
Żarówka halogenowa 3400K
Światło słoneczne 1h po wschodzie 3500K
Światło księżyca 4100K
Światło słoneczne rano i po południu 4200K
Światło dzienne 5500-6000K
Żarówka jarzeniowa, słońce w południe 6500K
Światło w pochmurny dzień 7000-8000K
Lampa błyskowa 9000K
Czyste niebieskie niebo 10 000-15 000K

Balans bieli - to system równoważenia kolorów w różnych typach oświetlenia. W zależności od natężenia i rodzaju źródła światła kolory mogą wyglądać bardzo odmiennie. Balans bieli jest więc korektą koloru by "biel była biała", a pozostałe kolory tworzyły właściwa paletę. Aparaty cyfrowe oferują automatykę balansu bieli, a bardziej zaawansowane modele mają dodatkowo tryby balansu odpowiednie do sytuacji (np. do światła żarowego, jarzeniowego, słonecznego itd.).

Ustawianie balansu bieli o ile aparat na to pozwala powinno być przeprowadzone przy każdej zmianie głębokości nurkowania, zupełnie jak przy zmianie sprzętu nurkowego należy ponownie się wyważyć.

Do ustawienia balansu bieli można użyć białej tabliczki. Wykonujemy najazd na białą tabliczkę (cały kadr) i wciskamy przycisk automatyczny balans bieli (o ile posiadamy taką funkcję).

Niestety nie wszystkie modele aparatów pozwalają na wykonanie automatycznego balansu bieli. Często jest tak że posiadamy tylko możliwość wykonania kilku konkretnych ustawień, które nie są właściwe dla fotografii podwodnej..