Fotografia podwodna

fotografia podwodna


Fotografia podwodna poradnik. Jak pod wodą zrobić dobre zdjęcie ? To proste: znajdź dobry temat, uchwyć kolory, dostrzeż właściwą kompozycję, dobierz parametry ekspozycji, ustaw ostrość i na koniec naciśnij spust aparatu. Część z tych elementów aparat może wykonać za Ciebie, np. ustawienie ostrości - w większości przypadków jest automatyczne, ustawianie ekspozycji w początkowej fazie twojej przygody z podwodną fotografią również powierzysz sprzętowi. To jakie robisz zdjęcia nie zależy tylko od Ciebie, ale od posiadanego sprzętu i od atrakcyjności fotografowanego tematu. Na początek trochę o sprzęcie. Woda nie jest tak doskonale przeźroczystym ośrodkiem jak powietrze, pod woda nie zrobisz zdjęcia z kilku metrów, obiekty będą zamazane i bez kolorów, będziesz musiał do obiektu podpłynąć jak najbliżej, więc aby go objąć w całości będzie potrzebny obiektyw szerokokątny. Oczywiście to nie jedyne problemy, drugi problem to światło i kolory, pod wodą bardzo szybko "znikają" kolory, już na 5m nie ma koloru czerwonego, a czym głębiej tym wszystko staje coraz bardziej niebieskie. Aby temu zaradzić należy używać lampy błyskowej. Myślę, że tyle na początek wystarczy resztę znajdziesz w odpowiednich rozdziałach.

  1. Tytułem wstępu, czyli co można zrobić?.
  2. Zielona strona, czyli szybki start.
  3. Umiejętności nurkowe podwodnego fotogrfa.
  4. Woda - jej wpływ na fotografię:
  5. Szczelność obudowy czyli jak uniknąć najgorszego
  6. Ku lepszej fotografii, czyli pięć podstawowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, aby wykonać doskonałe zdjęcie (*). Pomyśl, czy dbasz o poziom wszystkich elementów w sposób właściwy? Elementy dobrego zdjęcia, nie są ustawione przypadkowo lecz w bardzo przemyślanej kolejności.
    1. Temat - od tego zacznij,
    2. Kolory - to podstawa fotografii podwodnej,
    3. Kompozycja - zadecyduje o wyrazie artystycznym,
    4. Ekspozycja - decyduje o prawidłowym oświetleni obrazu,
    5. Ostrość - to ostatni element, nie zapomnij o nim, bo wszystko zaprzepaścisz.
  7. Balans bieli czyli jak poprawić kolorystyką
  8. Niezbędne dodatki:
    Oczywiście nie wszystkie dodatki są niezbędne, niektóre się wzajemnie się wykluczają, jednak ich prawidłowe użycie potrafi znacznie podnieść atrakcyjność naszego zdjęcia.
  9. Kierunki rozwoju, czyli każdy może wybrać coś dla siebie - podstawowe informacje o makrofotografii, fotografii zbliżeniowej, fotografii średniego planu i na koniec fotografii szerokokątnej.
  10. Fotografia podwodna - podstawowe błędy
  11. Fotografia cyfrowa
  12. Aparaty cyfrowe - rozwój sprzętu jest bardzo szybki, może za szybki, trudno śledzić na bieżąco wszystkie nowości, poniżej opisałem aparaty cyfrowe, z którymi miałem do czynienia, część z nich nie jest produkowana, ale zamieszczony materiał może być ciekawa lekturą. No i na koniec postaram się opisać na jak wybrać aparat do podwodnej fotografii - będą to ogólne wskazówki a nie konkretne modele.
  13. Obróbka zdjęć, podstawy publikacji w Internecie
  14. Analiza zdjęć
  15. Fotografia analogowa - przegląd aparatów, wybieramy aparat fotograficzny.
  16. Kamera pod wodą
  17. Słowniczek fotograficzny
  18. Linki

Zobacz również:

(*) - na te pięć elementów zwrócił mi uwagę Piotr Stós, ja wyróżniałem cztery, łączyłem kompozycję z tematem zdjęcia. Teraz temat zdjęcia zostanie bardziej wyeksponowany.

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik

fotografia podwodna poradnik