Iluminator sferyczny lub port kopułowy

fotografia podwodna


Im mniejszy dystans do fotografowanego obiektu, tym lepsza jakość zdjęcia, to wie każdy podwodny fotograf. Powstaje więc pytanie - jak zbliżyć się do obiektu nie tracąc jednocześnie obszaru zdjęcia?. Należy użyć obiektywu szerokokątnego z iluminatorem sferycznym. Iluminator sferyczny spełnia dwie role:

  1. pozwalający uzyskać ostrość na całej powierzchni kadru, a nie tylko w jego środku,
  2. dodatkowo rozszerza kąt widzenia.

Iluminator sferyczny, aby działał poprawnie, to znaczy pozwalał uzyskiwać ostre zdjęcia w całym kadrze, musi spełniać dwa podstawowe kryteria:

  1. dopasowania krzywizny iluminatora do danego typu obiektywu,
  2. oraz musi znajdować się w odpowiedniej odległości od obiektywu

Jak z tego wynika iluminatory sferyczny nie jest elementem uniwersalnym, zawsze jest dedykowany do danego obiektywu w przypadku obiektywów mokrych lub jest dedykowanym portem kopułowym dla obudów podwodnych. Przed zakupem, należy zapoznać się wykazem zgodności obiektywów z portami, publikowanymi przez wszystkich producentów, lub poradzić u sprzedawcy.

Najprostsze porty kopułowe wykonywane są z poliwęglanów, robi tak firma Ikelite, jednak najlepsze są porty szklane. Mimo, że iluminatory wyglądają bardzo podobnie, różnią się znacznie, a najistotniejsza różnica to sposób mocowania do obudowy. Każda firma posiada swój standard mocowania, czasami jest to gwint o różnym skoku i średnicy, innym razem bagnet. Generalnie decydując się na dana obudowę podwodną danego producenta czy dany obiektyw mokry, jesteśmy skazani na zakup portu kopułowego od tego samego producenta.

Port kopułowy Dome Port firmy Inon dedykowany do zewnętrznego (mokrego) obiektywu UWL-100

Port kopułowy Dome Port firmy Ikelite 6" dedykowany do obudów firmy Ikelite

Iluminator sferyczny firmy Subaldo obudów Subal

Dostępne porty oferowane przez firmę Subal do obudów Subal