Od makrofotografii do fotografii szerokokątnej

fotografia podwodna


czyli w poszukiwaniu idealnej odległości

Nurkowanie pozwala podziwiać podwodny świat, fotografia podwodna pozwala na jego utrwalenie. Jednak aby wykonać doskonałe zdjęcia potrzebne jest nie tylko szczęście ale określona wiedza i sprzęt. Inny sprzęt służy do fotografowania rekina wielorybiego czy wraku statku a inny do fotografowania szczegółów korali czy małych krewetek.

Fotografię podwodną możemy więc podzielić na kilka rodzajów związanych z wielkością obiektów, małe obiekty wymagają optyki umożliwiającej maksymalne powiększenie, duże obiekty wymagają optyki pozwalającej na jak największe przybliżenie.

"Zasada 1m"

W zasadzie niezależnie jaka jest wielkość obiektu najlepsze zdjęcia wychodzą, kiedy nasz aparat znajduje się w przedziale odległości od 0,5m do 1,5m od obiektu. Tak nurek fotograf porusza się w bardzo wąskich granicach, w przedziale odległości 1m. Kiedy odległość jest mniejsza niż 0,5m, mamy problemem z światłem czy to zastanym czy z lampy błyskowej - po prostu obiektyw je przesłania, kiedy jesteśmy dalej jak 1,5m mamy problemy z kolorami, woda bardzo mocno pochłania barwy i z naszych zdjęć znika kolor czerwony, nawet użycie lampy staje się problematyczne ze względu na odległość. W przypadku zbyt małej odległości można wymienić jeszcze jeden ważki problem - zbyt mała odległość od obiektu np. ryby zwiększa prawdopodobieństwo jego spłoszenia i zamiast udanego zdjęcia dostaniemy tylko zdjęcie ogona.

Oczywiście w bardzo czystej wodzie nurek fotograf może zwiększyć odległość od obiektu do kilku metrów a natomiast w wodzie o małej przezroczystości odległość może być zmniejszona do kilku centymetrów co jednak nie zmienia faktu, że 90% dobrych zdjęć robimy w przedziale odległości 0,5-1,5m.

Fotografię podwodną możemy podzielić na cztery podstawowe grupy