Olympus C8080

fotografia podwodna


Aparat Olympus CAMEDIA C-8080 oferując najwyższą jakość rezultatów, wyróżniającą się nawet wśród lustrzanek cyfrowych z tego poziomu cenowego. Ten posiadający 8 milionów pikseli cyfrowy aparat fotograficzny, chroniony jest przez metalowy korpus wykonany ze stopów magnezu. Posiada pięciokrotny zoom o ogniskowej 7.1 - 35.6mm (odpowiednik ogniskowej 28- 140mm w aparacie małoobrazkowym) f2.4-3.5, co powoduje że podwodny fotograf może być w pełni zadowolony . Matryca 8 milionów pikseli, czas opóźnienia w wyzwoleniu migawki - 0.3 sek. - szybkie przetwarzanie danych stwarza możliwość wykonywania zdjęć z bardzo dużą częstotliwością. Na przykład, można fotografować z prędkością 1.6 kadru (każdy o rozdzielczości 8 milionów pikseli) na sekundę zarówno przy zdjęciach seryjnych jak i funkcji auto bracketing, i to w dowolnym trybie JPEG.

Posiada nowy wyświetlacz LCD, który nawet w promieniach słońca pozwala zobaczyć fotografowany obraz, jest to na pewno lepszy monitor niż w Olimpusie C5060. Monitor można też nachylać do dołu o 20 i w górę o 90 stopni, co ułatwia obserwowanie obiektu fotografowanego z trudnej i niecodziennej perspektywy. Niestety ustawiania monitora w innej płaszczyźnie istniej tylko, kiedy aparat nie jest włożony do obudowy wodoodporne, po włożeniu do obudowy nie mamy żadnej możliwości jego przestawienia.

C8080 posiada oprócz monitora LCD, elektroniczny celownik w którym ukazują się wszystkie aktualne ustawienia, nie ma więc potrzeby odrywania wzroku od fotografowanego obiektu, gdy wykonujemy zdjęcia. Niestety elektroniczny celownik może przydać się tylko na powierzchni, jego użycie pod wodą jest zupełnie niecelowe.

Priorytet przysłony, priorytet migawki oraz tryb ustawień manualnych w połączeniu z innymi funkcjami stwarza pełnię twórczych możliwości i pozwala na uzyskiwanie żądanych efektów, szczególnie w fotografii podwodnej.

Zdjęcia mogą być zapisywane w formacie .jpg .tif .raw

PARAMETRY TECHNICZNE

System zapisu: JPEG (DCF Reguła systemu plików dla aparatów cyfrowych), TIFF (bez kompresji), RAW, obsługa standardów Exif 2.2, Print Image Matching II, DPS oraz DPOF.
Pamięć: Wymienna karta pamięci xD-Picture Card (16, 32, 64, 128, 256 oraz 512MB.)Karta CompactFlash Type I/II, Microdrive (z wyjątkiem 320MB).
Przetwornik obrazu: 2/3 cala stała matryca CCD zawierająca 8.31 miliona pikseli. Efektywna liczba pikseli 8.00 milionów pikseli. (Rzeczywista liczba pikseli wykorzystywana przy przetwarzaniu obrazu.)
Obiektyw: Optyczny zoom 5x. Układ 15 elementów w 13 grupach. 2 elementy asferyczne. 3 soczewki niskodyspersyjne (ED). Długość ogniskowej 7.1 - 35.6mm (odpowiednik obiektywu 28 - 140mm w aparacie małoobrazkowym /35mm/).
Cyfrowy zoom: 1x - 3x (15-krotny bezstopniowy zoom po połączeniu z zoomem optycznym).
System fotometryczny: Cyfrowy pomiar ESP, Pomiar punktowy, Pomiar wielopunktowy., pomiar centralnie ważony. Funkcje Blokada ustawionej ekspozycji, wybór obszaru określania ekspozycji, wyświetlanie histogramu w trybie fotografowania i odtwarzania.
Czułość: Automatyczna ISO 50-400. Manualna ISO 50,64, 80,100,125,160,200,250,320,400
Kontrola ekspozycji: Programowana automatyka ekspozycji, Priorytet przysłony, Priorytet migawki, Manualne ustawianie parametrów ekspozycji. Blokowanie ustawionej ekspozycji. Programy tematyczne: Normalny, Portret, Scenerie nocne, Krajobraz.
Ustawianie ostrości: Podwójny system AF (Autofocus TTL działający w oparciu o detekcję kontrastu oraz pasywny system AF detekcji różnic fazowych).
Balans bieli: IESP2. Zaprogramowane ustawienia Cień, zachmurzone niebo, zdjęcia w świetle słonecznym, wieczorne słońce, światło żarówek, światło jarzeniówek 1,2,3,4.
Tryb sekwencji: Szybkie zdjęcia seryjne: 1.6 klatki na sekundę w dowolnym trybie JPEG (maks. 5 zdjęć).Normalne zdjęcia seryjne: 1.0 klatki na sekundę w dowolnym trybie HQ (maks. 26 zdjęć).
Wizjer: 240,000 pikseli EVF (elektroniczny celownik).
Przesłona: F 2.4 (ustawienie szerokokątne)/F3.5 (ustawienie tele).
Tryby pracy lampy: Auto (automatyczna aktywacja w przypadku słabego lub tylnego oświetlenia), Redukcja efektu czerwonych oczu,Błysk dopełniający (wymuszona aktywacja), Synchronizacja z długimi czasami naświetlania, Wyłączenie lampy (brak błysku), tryb błysku zależnego - slave.
Złącza: Wejście zasilacz (DC-IN), Interfejs USB 2.0 AutoConnect (storage class), Terminal wyjściowy audio / wideo (A/V)
Zasilanie: Bateria wielokrotnego ładowania Bateria litowo- jonowa, 7.2V. Opcjonalny zasilacz sieciowy (C-8AC).
Wymiary: 124 (szer.) x 84.5 (wys.) x 99 (głęb.) mm.
Ciężar: Około 660g.
Inne: QuickTime Motion JPEG, dźwięk: Format Wave.

Można dokupić obudowę PT-023 wykonaną z przeźroczystego poliwęglanu, która umożliwia wykonywanie zdjęć do głębokości 40m. Obudowa posiada możliwość sterowania wszystkimi przyciskami aparatu z zewnątrz. Posiada również wyjście gniazda do podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej w systemie TTL. Gniazdo lampy jest zgodne z standardem olimpusa i umożliwia podłączenie bezproblemowe tylko lampy FL-20 w obudowie PFL-01 (a nie jest to specjalnie dobra lampa do zdjęć podwodnych, zdecydowanie brakuje jej mocy)

Pełny zestaw akcesoriów do Olympusa C8080 jest zamieszczony na poniższym schemacie. Niestety średnica i wielkość gwintu na obudowie w chwili obecnej (a pewnie i w przyszłości) nie umożliwia zamocowanie konwertera szerokokątnego co zdecydowanie jest wadą obudowy PT-023. Jedyna możliwość zmniejszenia ogniskowej obiektywu a co za tym idzie zwiększenia kąta widzenia aparatu jest zastosowanie konwertera WCON-08D.

Aby zastosować konwerter szerokokątny WCON-08D należy dodatkowo kupić adapter CLA-8 i wymienny port obiektywu PPO-05. Co dzięki temu uzyskamy, po za wydaniem sporej ilości gotówki? Niestety niewiele konwerter szerokokątny WCON-08D zmniejsz ogniskową o 0,8 co daje nam 28mmx0,8 = 22,4mm. Niestety nie jest to wiele. Może trzeba zaczekać aż powstanie konwerter szerokokątny o współczynniku 0,6 wtedy uzyskamy ogniskową 16,8mm co powinno być już zadowalającą wartością. Poniżej dodatkowy port obiektywu PPO-05, adapter CLA-8 i konwerter szerokokątny WCON-08D, zwrócę uwagę na fakt, że jeżeli chcemy założyć konwerter szerokokątny należy to zrobić od przodu dodatkowego portu obudowy wodoodpornej.

Mam nadzieję że Olimpus wypuści dodatkowy port obudowy wodoodpornej umożliwiający dokręcenie zewnętrznych konwerterów szerokokątnych dla ustawienia obiektywu aparatu na ogniskową 28mm.

Dla wszystkich tych którzy nie lubią obudów firmowych firma Ikelite przygotowała, własną wersje obudowy podwodnej. Można ja stosować do głębokości 60m a więc głębiej niż obudowę firmową Olimpusa. Oczywiście taka ekstrawagancja kosztuje.

Ostatni znalazłem rozwiązanie problemu szerokiego kąta do C8080. Dodam, że niestety drogie i niesprawdzone. Na stronie www.nautilus-equipment.de/indexolympus.html znalazłem port ATHENA OPTi FZ mocowany do obudowy PT-023 i pozwalajacy zamocować konwerter szerokokątny DCR-FE180. Cena zestawu RAYNOX DCR-FE180+ATHENA OPTi FZ -- 889EUR.

Powyżej został pokazany sposób montażu wewnętrznego konwertera do Olympusa C5060 ale do Olympusa C8080 będzie podobnie. Strona www.athena-opt.com.

W Polsce konwerter "rybie oko" RAYNOX DCR-FE180 kosztuje 1.899,00 zł. Stosowany jest w aparatach cyfrowych i kamerach video, posiada gwint 62mm i współczynnik przeliczeniowy 0,24. Jednak co do jego jakości trudno cokolwiek powiedzieć.