Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Szczelność obudowy
fotografia podwodna
Szczelność obudowy jest niezmiernie ważna, woda szczególnie słona, działa bardzo korozyjnie na aparat fotograficzny. Nawet mała ilość wody w obudowie spowoduje nieodwracalne uszkodzenie aparatu fotograficznego. Tylko dbając o obudowę, możemy uniknąć sytuacji uszkodzenia drogocennego sprzętu.
Oringi znajdują się nie tylko na połączeniu między dwoma częściami obudowy, ale również w uszczelnieniu każdego przycisku.
Jak zalać aparat fotograficzny? Prościej niż myślisz. Wystarczy, że nie zwrócisz uwagi na stan o-ringów lub sposób zamknięcia obudowy.
Dbaj o podwodną odbudowę czyli jak nie zalać aparatu fotograficznego na pierwszym nurkowaniu.
Większość aparatów używanych obecnie to "cyfrówki", przed działaniem wody chroni je wodoodporna obudowa wykonana przeważnie z poliwęglanu, lub w przypadku obudów do lustrzanek cyfrowych z tworzyw epoksydowych lub aluminium.
Zalanie aparatu cyfrowego wodą słoną prowadzi prawie na 99% do jego całkowitego uszkodzenia, próba rozebrania i wysuszenia nic nie da
dlatego nawet mycie alkoholem, niczego nie zmieni. Najważniejsze jest aby przestrzegać procedur, przy zamykaniu obudowy aparatu
Nie ma znaczenia jaką posiadamy obudowę - musimy o nią dbać. W zasadzie najważniejszym elementem jest o-ring, czyli gumowy lub silikonowy pierścień służący do uszczelnienia. O-ring to genialne uszczelnienie, możliwe do zastosowania praktycznie wszędzie, jego genialność polega na prostocie, posuniętej do granic możliwości.
O oringu należy wiedzieć że:
- do wyjmowania o-ringów z gniazda używaj palców lub karty kredytowej
- o-ring musi być nasmarowany, smaruj je smarem silikonowym do tego przeznaczonym (większość producentów ma własne smary silikonowe),
- o-ring musi być czysty - nie mogą do niego być przyklejone kawałki włosów, nici czy piasek, to wszystko może spowodować nieszczelność. Tak nawet jeden włos jest groźny.
- o-ring nie może mieć nawet małych uszkodzeń, one również prowadzą do nieszczelności,
- jeżeli masz wątpliwości czy O-ring jest dobry wymień go,
- z o-ringami obchodź się bardzo ostrożnie wszelkie ostre narzędzia należy wyeliminować, bo mogą uszkodzić o-ring lub jego gniazdo. Uszkodzony o-ring można wymienić, uszkodzone gniazdo równa się wymiana obudowy,
Dodatkowo pamiętaj:
- po każdym nurkowaniu w słonej wodzie należy przepłukać podwodną obudowę w wodzie słodkiej, chronisz w ten sposób obudowę i o-ringi przed osadzaniem się soli. Najlepiej zanurzyć podwodna obudowę w słodkiej wodzie przez kilka minut a następnie kilka razy przepłukać w bieżącej słodkiej wodzie.
- po płukaniu obudowę należy dokładnie osuszyć, najlepiej przez zgrubne wytarcie czystym ręcznikiem,
- otwierać obudowę dopiero kiedy będzie sucha,
- nie wystawiać obudowy na działanie słońca i wysokiej temperatury,
- obudowę trzymaj w pozycji zamkniętej aby chronić jej wnętrze przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami,
- aby przed nurkowaniem wkładać do obudowy specjalne torebki pochłaniające wilgoć i zapobiegające parowaniu obudowy, a dokładnie szyby znajdującej się przed obiektywem aparatu,
- zamykając obudowę sprawdź czy o-ring jest w gnieździe, jeżeli nie jest musisz go poprawić,
- staraj się wkładać aparat do obudowy w suchym miejscu, czyli w domu, hotelu, kabinie łodzi. Nigdy nie rób tego nad wodą, bezpośrednio przed wejściem do wody czy w pośpiech. To najlepsze sposoby aby zalać obudowę,
- Zawsze zanim zanurzysz się pod wodę sprawdź czy obudowa jest szczelna, o-ring wraz ze wzrostem głębokości (ciśnienia) działa coraz lepiej, wiec jeżeli na powierzchni wody jest OK głębiej również będzie. Sprawdzenie polega na zanurzeniu obudowy i obserwacji czy nie ma wycieku bąbelków powietrza, jeżeli są obudowę wyjmujemy ponad wodę i sprawdzamy czy nie ma wody. Zanurzenie nie powinno być długie 5 sekund w zupełności wystarczy. Jeżeli w obudowie jest nawet najmniejsza ilość wody, nie wolno jej zanurzać głębiej, należy wyjść z wody i wyciągnąć aparat z obudowy. Absolutnie nie należy po kilku minutach z takim aparatem wchodzić ponownie do wody, nawet jeżeli znajdziemy przyczynę usterki. Zanim to zrobimy należy obudowę dokładnie wysuszyć i od nowa przygotować do nurkowania.
- nigdy nie skacz z aparatem do wody, wskocz sam i poproś partnera lub inną osobę o jego podanie - sprawdź od razu czy obudowa jest szczelna.