Szczelność obudowy

fotografia podwodna


Szczelność obudowy jest niezmiernie ważna, woda szczególnie słona, działa bardzo korozyjnie na aparat fotograficzny. Nawet mała ilość wody w obudowie spowoduje nieodwracalne uszkodzenie aparatu fotograficznego. Tylko dbając o obudowę, możemy uniknąć sytuacji uszkodzenia drogocennego sprzętu.

Oringi znajdują się nie tylko na połączeniu między dwoma częściami obudowy, ale również w uszczelnieniu każdego przycisku.

Jak zalać aparat fotograficzny? Prościej niż myślisz. Wystarczy, że nie zwrócisz uwagi na stan o-ringów lub sposób zamknięcia obudowy.

Dbaj o podwodną odbudowę czyli jak nie zalać aparatu fotograficznego na pierwszym nurkowaniu.

Większość aparatów używanych obecnie to "cyfrówki", przed działaniem wody chroni je wodoodporna obudowa wykonana przeważnie z poliwęglanu, lub w przypadku obudów do lustrzanek cyfrowych z tworzyw epoksydowych lub aluminium.

fotografia podwodna szczelność obudowy

Zalanie aparatu cyfrowego wodą słoną prowadzi prawie na 99% do jego całkowitego uszkodzenia, próba rozebrania i wysuszenia nic nie da

fotografia podwodna szczelność obudowy

dlatego nawet mycie alkoholem, niczego nie zmieni. Najważniejsze jest aby przestrzegać procedur, przy zamykaniu obudowy aparatu

Nie ma znaczenia jaką posiadamy obudowę - musimy o nią dbać. W zasadzie najważniejszym elementem jest o-ring, czyli gumowy lub silikonowy pierścień służący do uszczelnienia. O-ring to genialne uszczelnienie, możliwe do zastosowania praktycznie wszędzie, jego genialność polega na prostocie, posuniętej do granic możliwości.

O oringu należy wiedzieć że:

fotografia podwodna szczelność obudowy do wyjmowania o-ringów z gniazda używaj palców lub karty kredytowej,

o-ring musi być nasmarowany, smaruj je smarem silikonowym do tego przeznaczonym (większość producentów ma własne smary silikonowe),

fotografia podwodna szczelność obudowy o-ring musi być czysty - nie mogą do niego być przyklejone kawałki włosów, nici czy piasek, to wszystko może spowodować nieszczelność. Tak nawet jeden włos jest groźny.

o-ring nie może mieć nawet małych uszkodzeń, one również prowadzą do nieszczelności,

jeżeli masz wątpliwości czy O-ring jest dobry wymień go,

z o-ringami obchodź się bardzo ostrożnie wszelkie ostre narzędzia należy wyeliminować, bo mogą uszkodzić o-ring lub jego gniazdo. Uszkodzony o-ring można wymienić, uszkodzone gniazdo równa się wymiana obudowy,

fotografia podwodna szczelność obudowy czyścimy nie tyko o-ring ale i gniazdo o-ringu,

przy wkładaniu staramy się zwracać uwagę czy w gnieździe nie ma zanieczyszczeń,

o-ring wkładamy bardzo ostrożnie, nie naciągając go,

fotografia podwodna szczelność obudowy zawsze dokładnie sprawdzamy czy właściwie leży w rowku
fotografia podwodna szczelność obudowy Zanim zamkniemy obudowę musimy sprawdzić czystość powietrzni na drugiej części obudowy, tu również nie może być zanieczyszczeń, piasku, kurzu, włosów itp.
fotografia podwodna szczelność obudowy Po zamknięciu należy sprawdzić, czy w trakcie zamykania nie doszło do przesunięcia się o-ringu, lub przypadkowego dostania się jakie
fotografia podwodna szczelność obudowy

Przechowywanie obudowy

Obudowę trzymamy w pozycji zamkniętej, aby nie kurzyła się w środku. Dobrym zwyczajem jest wyjęcie głównego oringu i trzymanie go w osobnym pojemniku. Jeżeli tego nie zrobimy o-ring może się odkształcić. Może, ale nie musi, obecnie produkowane o-ringi nawet po kilku latach, nie wyjmowania działaj poprawnie.

Przy sprzęcie amatorskim proponuję, nie wyjmować oringu.

Dodatkowo pamiętaj: