Żarówka porównanie latarek

pl.rec.nurkowanie


Latarka

Zbigniew Stychno Data: 25 stycznia 2001 14:50

Witam wszystkich, rzadko zaskakują mnie nowinki techniczne ale tym razem jestem w szoku.

Cała sprawa dotyczy oświetlenia zabieranego pod wodę a konkretnie porównania latarki Diverite Wreck Light z ich nowinką latarką HID.
Nie jest to może zupełna premiera ale w Polsce jest tych latarek chyba 3szt. Dla zainteresowanych są one na stronie diverite.com do zobaczenia .A ja mam je dzięki Jackowi Lubowieckiemu z Scuba Servis z Warszawy .

Wiem że opisy , slogany reklamowe to część elementów wpływu na naszą świadomość i dlatego do wszystkich nowinek jestem sceptycznie nastawiony .Tak też było w tym przypadku. Ze względu na zainteresowania nurkowe dość często używam sztucznego światła do nurkowania . Przechodziłem przez Lumeny , allulight itd robiłem sam sobie wynalazki do świecenia ,miałem parę ciekawych latarek z rozdzielnym zasilaniem i reflektorem (one najbardziej mi "spasowały").
Od niedawna szukałem latarek o większym natężeniu światła . Kłopot niby błahy - założyć większą żarówką. Ale rozmiar akumulatora i czas świecenia był nieadekwatny do otrzymanych wartości świetlnych. Myślałem że typ halogenu może trochę wspomóc. Wreszcie złapałem kontakt z latarkami firmy Diverite . Miałem już wcześniej dobre wspomnienia z nimi bo często pożyczałem od Krisa te latarki.

Ostatnio jednak trafiła mi do ręki latarka typu HID . Zapaliłem pierwszy raz i powoli ( jak świetlówka) zaczyna się rozpalać dziwnym niebieskawym światłem . Po ok 4-5s uzyskuje 90% mocy . I nic nie było by dziwnego w tym dopóki nie włączyłem obok dla porównania mocniejszej w watach latarki o standartowej żarówce . Porównanie jest niesamowite . Wygląda to tak jak by obok świeciła świeczka. Barwa światła jego siła jest nieporównywalna.
Sprawdzałem pomiary światłoczułym elementem i wykazywał 2.5 krotną większą siłę świecenia typu HID. Myślę że jest to napewno jakaś droga rozwoju oświetlenia .Mam zamiar coś więcej na ten temat napisać ale wpierw sprawdzę na żywo .

Zbyszek

Od: brunner Data: 25 stycznia 2001 15:13

Też słyszałem bardzo pozytywne opinie o tego typu żarówkach. Ciekaw jestem czy można zastąpić halogen (po niezbędnych adaptacjach) tego typu żarówką.

Mam podobne problemy jak Ty z oświetleniem, ale nie dlatego, że tam gdzie nurkuję jest ciemno, ale wręcz odwrotnie bardzo jasno. Jeżeli na nasłonecznionej rafie chcesz "wydobyć" w dzień prawdziwe kolory, to musisz przyświecić dużą ilością watt. Od kilku lat używam lampy halogenowej firmy Unterwassertechnik z Muehlheim k. Duesseldorfu. Jest to spora maszyna z płynną regulacją natężenia światła, która przy żarówce 100 W i maksymalnym natężeniu wytrzymuje 40-45 minut. Przy nurkowaniach nocnych gdy rzadko używa się pełnej mocy można by jednym ładowaniem (nie robię tego ze względów bezpieczeństwa) obskoczyć 3-4 nurkowania. Ceną są jednak waga i rozmiary całego ustrojstwa. Choć przyznam, że na nurkowania dzienne przydałaby się jeszcze mocniejsza zabawka - wtedy można by z większej odległości oświetlać wybrany obiekt.

Pozdrawiam Mirek Kaltenboeck "brunner"

Od: Wojciech WIkiera Data: 25 stycznia 2001 16:30

Użytkownik "brunner" w wiadomości do grup dyskusyjnych napisał: Też słyszałem bardzo pozytywne opinie o tego typu żarówkach. Ciekaw jestem czy można zastąpić halogen (po niezbędnych adaptacjach) tego typu żarówką.

Z technicznego punktu widzenia chyba wykonalne, ale nie wiem czy nie zbyt kosztowne. Z opisu wynika, ze zastosowana żarówka należy do lamp samowyładowczych, najprawdopodobniej wysokociśnieniowych (podwójna bańka szklana, jakby żarówka w żarówce). Pracowałem na czymś takim nad woda, a dokładniej w dyskotece, gdzie jest to dość popularne źródło światła z uwagi na zalety - niski pobór mocy w stosunku do otrzymywanej ilości światła, jednolite światło (po zogniskowaniu nie widać jaśniejszych i ciemniejszych plam od żarnika) i inne, o których nie będę wspominał. Do wad należą

Od jakiegoś czasu, zwłaszcza na zachodzie, coraz częściej tego typu żarówki wykorzystuje się tez w reflektorach samochodowych, ale to już zupełnie inna bajka...

Pozdrawiam, Why

Zbigniew Stychno Data: 25 stycznia 2001 23:14

Myślę Brunner że byłbyś mile zdziwiony barwą światła . Sprawdzałem czas świecenia (dzisiaj na basenie) 3,5h przy st. żarówce jest tam 18W (chyba jak dobrze się doczytałem) . Jest tam bardzo fajny żelowy akumulator podobny jak stosuje się w UPS Łatwy do demontażu i wymiany . Zobaczymy jak będzie dawała pod lodem w Hermanicach . Mam ochotę zabrać kamerę pod wodę wtedy zobaczyłbym różnice na filmie w wyciąganiu barw . Ale będę już miał dwie latarki i kupę innego szpeju a chcę się pobawić .

Myślę że ceną was też mile zaskoczę ale to dopiero w poniedziałek. Sam miałem zamiar robić . Ale jak policzyłem dobry akumulator wodorkowy do tego głowicę którą muszę dać zrobić bo pojemnik można np. z filtra do wody PCV adaptować przełącznik i elektronikę , nie wyszło dużo taniej a jeszcze nie ma tego efektu .

Naprawdę zapraszam na Hermanice jak mi jej nie utopicie to pożyczę będziecie w szoku . Ja dzisiaj dwie godziny pływałem w basenie bez świateł jak ostatnia sierota i się cieszyłem .

Zbyszek

MPawlak Data: 25 stycznia 2001 16:58

Zobacz nowe 10W HID z Halcyona. 3Ah, 10W HID - około $530, 4Ah, 10W HID -około $580. Natężenie światła jest mniejsze niż 50W halogenie, ale większe niż 35W halogenie, barwa światła jest znacznie lepsza.

Balast jest znacznie mniejszy niż przy 18W HID i praktycznie mieści się jednej malej obudowie razem z żarówka i reflektorem. 4Ah HID wypiera stary standard speleo 14Ah 50W halogen ze względu na znacznie mniejszy rozmiar przy tym samym czasie świecenia i znacznie większą trwałoś żarówki HID.

Pozdrawiam Maciej Pawlak