Nurkowanie

nurkowanie


Jak zacząć nurkować?

Nurkowanie jest obecnie bardzo popularne, wiele osób na wyjeździe w rejony tropikalne, zostaje wprost oczarowana życiem podwodnym. Decyzja o rozpoczęciu nurkowania jest oczywistą konsekwencją. Jak zacząć nurkować? Kto może nurkować? Czy nurkowanie jest niebezpieczne? To tylko niektóre pytania. Wszystko o nurkowaniu znajdziesz na naszej stronie nurkomania.pl, ale jeżeli jesteś naprawdę początkujący zobacz stronę jak zacząć nurkować?


Nauka pływania

Nauka pływania

Płetwonurek powinien umieć pływać. Czym lepiej czujemy się w wodzie, tym nurkowanie sprawia nam więcej przyjemności. Nie ma nic gorszego niż strach, że w przypadku pogorszenia się warunków nurkowania, silny prąd, duża głębokość nie poradzimy sobie. Umiejętność pływania w ABC (masce, fajce i płetwach) jak i bez niego należy doskonalić, trening czyni mistrza.


Snorkeling

Snorkeling

Najprostsza forma aktywnej obserwacji życia podwodnego. Człowiek wyposażony w maskę, fajkę (ang. snorkel) i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim. Snorkeling uprawia tysiące osób, nawet o minimalnych umiejętnościach pływackich. Oczywiście, czym większe umiejętności, tym większa przyjemność.


Freediving

Freediving

Cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród płetwonurków. Wynika to z dostępności tego sport. Nakłady na sprzęt są minimalne. Praktycznie można zacząć posiadając tzw. podstawowy sprzęt nurkowy: płetwy , maskę, fajkę ("ABC"). Uprawiając freediving należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z obcowania w środowisku wodnym.


nurkowanie rekreacyjne

Nurkowanie rekreacyjne

Nurkowanie i przygoda, czy da się to połączyć? Tak i to z powodzeniem. Większość osób zaczyna swoją przygodę z nurkowaniem od kursu Open Water Diver (OWD). To podstawowy stopień pozwalający nurkować bez instruktora do 18m. Następny stopień to przeważnie Advanced Open Water Diver PADI (AOWD) lub jakaś specjalizacja. To jaka droga podążysz zależy wyłącznie od ciebie. Ta droga zaczyna się od pierwszego kroku.


Nurkowanie techniczne

Nurkowanie techniczne

Nurkowanie techniczne - to posiadanie odpowiedniego sprzętu, określonych umiejętności, dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego doświadczenia, pozwalającego nurkować głębiej niż 40m (teoretyczna granica nurków rec), planować nurkowania dekompresyjne, oraz używać wielu mieszanek oddechowych podczas jednego nurkowania, jak również przeprowadzać dekompresję akcelerowaną (do 100% tlenu włącznie). Nurkowanie jest dokładnie planowane, a formalnym potwierdzeniem tego jest wykonanie Run Time. Zasada zawsze planuj nurkowanie i nurkuj jak planowałeś" to podstawa nurkowania technicznego.


Ratownictwo

Ratownictwo

Nurkowanie to sport bardzo bezpieczny, pod warunkiem "nurkowania z głową". Wypadki to w większości przypadków błąd ludzki - złe zaplanowanie nurkowania, przekroczenie uprawnień i własnych umiejętności, totalne lekceważenie zasad bezpieczeństwa nurkowania. Sprzęt zawodzi bardzo rzadko i to głównie z naszej winy, brak lub złe serwisowanie jest tego główną przyczyną. Ratownictwo nurkowe jest na tyle ważnym tematem, że znajduje się w programach szkolenia wszystkich federacji nurkowych. Oczywiście pewne elementy ratownictwa nurkowego są przekazywane już na poziomie stopnia podstawowego i przewijają się przez wszystkie kursy i specjalizacje.


Nurkowiska w Polsce

Nurkowiska w Polsce

Polska jest wspaniałym miejscem, gdzie możesz uprawiać nurkowanie. Nurkować można nie tylko w morzu - Bałtyk, ale również w jeziorach, tylko rzeki nadają się tylko do spływów. Poniżej zamieszczam najbardziej atrakcyjne miejsca w Polsce. Z przyjemnością oddaję do dyspozycji mapkę z pięknymi i czystymi jeziorami do nurkowania.


Nurkowiska na świecie

Nurkowiska na świecie

Nurkowanie można uprawiać w wielu miejscach. Zobacz listę ciekawych miejsc.


Podstawowa zasada nurkowania:

"planuj swoje nurkowanie i nurkuj jak planowałeś"

Pamiętaj, aby podczas nurkowania przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Sprawdź czy wykonujesz prawidłowo wszystkie podstawowe umiejętności (ćwiczenia), z szczególnym uwzględnieniem sprawdzenia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, ze zdajesz sobie również sprawę jak ważna jest właściwa konfiguracja sprzętu. Właściwy sprzęt do nurkowania jest niezmiernie ważny.