Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Przegrzanie organizmu
mieszanki oddechowe
Zimna woda prowadzi do hipotermii – ten fakt zna każdy, kto nurkuje w polskich wodach (poniżej termokliny temperatura wody 4C). Więc jak doprowadzić do przegrzania? Można, wszystko zależy gdzie i w czym nurkujemy.
Zbyt ciepła pianka lub suchy skafander niedobrany do panujących warunków na powierzchni lub w wodzie, może doprowadzić do przegrzania. Nurkowie najczęściej przegrzewają się w czasie ubierania lub przy dojściu do wody, choć w samej wodzie również można się przegrzać.
Przyczyną przegrzania w większości przypadków jest brak doświadczenia i lekceważenie wpływu słońca. Dobre panowanie metody wejścia do wody pomaga w łatwy sposób uniknąć większości problemów związanych z przegrzaniem. Poniżej przedstawię dwie sytuacje, które mogły doprowadzić do przegrzania.
Doskonale pamiętam nurkowanie w Grüner See przepięknym okresowym jeziorku górskim w środkowej Austrii. Woda tam jest błękitna a widoczność 10-30m, jednak temperatury wody praktycznie od powierzchni 4C – aby zanurkować potrzebny jest skafander suchy. Nurkujemy chyba w połowie maja, temperatura powietrza odczuwalna około 25C. Ubieramy skafandry pod schroniskiem, w palącym słońcu, na parkingu pełnym samochodów, zakładam twiny rękawice i kaptur, w ręce biorę aparat do fotografii podwodnej w obudowie Subala (ciężkie to wszystko ja diabli) i idę około 80m nad wodę. Kiedy dochodzę do wody mam już wszystkiego dość, czyje jak pot leje się po całym ciele – mam tylko jedną maść jak najszybciej do wody.
W tym przypadku zawinił pośpiech, wystarczyło poświecić więcej czasu na przygotowanie nurkowania. Przynieść wcześniej nad wodę twina i aparat podwodny a dopiero potem ubierać sprzęt nurkowy.
Przegradzanie organizmu (hipertermia) może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego.
Przegradzanie organizmu – objawy.
Charakterystycznym objawem hipertermii jest uczucie gorąca. Skóra całego ciała staje się bardzo ciepła, sucha i zlewa się potem. Można także zaobserwować osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia.