Latarka podstawowa i zapasowa - mocowanie i obsługa

sprzęt nurkowy


Mocowanie latarek w DIR (nurkowanie techniczne)

Mocowanie latarek najlepiej opracowali nurkowie techniczni i na nich będziemy się wzorować. Sprawa jest bajecznie prosta, kiedy nurkujemy w skrzydle, tu nie musimy nic wymyślać.

latarka podstawowa mocowanie
latarka podstawowa w konfiguracji technicznej składa się zawsze z kanistra i głowicy z uchwytem typu Goodman. Preferowana moc to LED 20W lub więcej.
latarka podstawowa mocowanie
Głowicę latarki trzymamy w ręce lewej, nieużywaną przypinamy do prawego D-ringu piersiowego.

Mocowanie latarek w nurkowaniu rekreacyjnym

Dobra, to była wersja dla nurków technicznych, a co ma zrobić nurek rekreacyjny? Myślę, że można to troczę uprościć i przejść na wersję z dwoma latarkami jedną podstawową i jedną zapasową. Kazda latarka musi być wyposażona w karabinek, umieszczony na jej końcu. Karabinek służy do przypięcia latarki do D-ringu pasa ramiennego, drugim elementem stabilizującym latarkę są specjalne gumki znajdujące się na pasach ramiennych. Mocuje się latarkę podstawową na pasie ramiennym prawym, latarkę zapasową na pasie ramiennym lewym. Taki sposób montażu nie przeszkadza w czasie pływania a jednocześnie pozwala łatwo skorzystać z latarek. Latarkę należy włączyć przed odpięciem z D-ringu, w razie zgubienia łatwiej będzie można ją znaleźć, będzie doskonale widoczna dzięki temu, że jest włączona.

I tu proponuję jeszcze jedną modyfikację, do łączenia karabinka tłokowego z latarką użyjmy węzła GIG, dzięki temu nie będziemy musieli latarek w ogóle odpinać – więc z pewnością jej nie zgubimy. Poniżej kilka zdjęć i opis obsługi.

latarka podstawowa
Najlepiej do tego celu nadają się latarki o małej i stałej średnicy (bez rozszerzeń i zwężeń) i długości 15-24cm.
latarka podstawowa
Latarka z rozszerzeniem na głowicy – takie rozwiązanie może utrudniać wyciągnięcie latarki spod gumki.
latarka podstawowa mocowanie
Latarka podstawowa znajduje się po prawej stronie, na raz korzystamy z jednej latarki. Latarka zapasowa jest przypięta do lewego D-ringu piersiowego i przymocowana pod gumką nałożoną na pas piersiowy – kiedy jest nieużywana, praktycznie jest niewidoczna.
latarka podstawowa mocowanie
Latarkę możemy trzymać ręką prawą.
latarka podstawowa mocowanie
jak i ręką lewą.
latarka podstawowa mocowanie
Jeżeli trzeba można trzymać również oburącz.
latarka podstawowa mocowanie
Ponieważ latarki nie wypinamy z D-ringu, możemy ją puścić, kiedy jej nie używamy. Będzie świeciła w dół – nie ma potrzeby jej wyłączać. Kiedy płyniemy blisko dna partner będzie widział nasze światło.
latarka podstawowa mocowanie
Na nurkowaniu nocnym, jeżeli mamy odpowiednio mocne latarki i nie machamy nimi na wszystkie strony, będziemy wiedzieć że wszystko jest OK u naszego partnera po sposobie poruszania się światła po dnie.
latarka podstawowa mocowanie
I to tyle w temacie obsługi latarki. A ha! Jeszcze dwie sprawy. Latarki wyciągniętej, nie chowamy pod wodą pod gumkę – jest to trudne i nie ma takiej potrzeby. Ma sobie spokojnie wisieć. Nieużywaną latarkę należy zgasić. Druga sprawa – jeżeli przechodzimy na latarkę zapasową, to ma ona pozostać po lewej stronie – ją również można obsługiwać prawą jak i lewą ręką.

Stosujmy się do zasady: podstawowa latarka po prawej stronie, zapasowa latarka po lewej. Jeżeli przejdziemy na zapasową latarkę pokażmy to partnerowi. Jak? Bardzo prosto. Klepnijmy partnera w ramię, aby zwrócił na nas uwagę. Kiedy to zrobi, pokażmy palcem wskazującym wolnej ręki na latarkę lewą (w okolicy mocowania latarki do D-ringu) – partner powinien wiedzieć, że to zapasowa latarka. Powinien odpowiedzieć OK - rozumiem.

No dobra, a co jak mamy jacket? Tak samo, jacket również powinien mieć D-ringi piersiowe. Wpinamy w nie latarki i po sprawie, bo nie mamy gumek, za które możemy schować latarki. Chowania latarek po kieszeniach jacketu nie polecam.