Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Hydrologia i locja w nurkowaniu
Hydrologia i locja
Zasoby wodne
Woda jest jedną z najpopularniejszych substancji w otaczającym nas świecie. Znajduje się zarówno w atmosferze jak i pod ziemią a przede wszystkim na jej powierzchni. Widziana z kosmosu Ziemia ukazuje się nam jako błękitna planeta w 3/4 powierzchni pokryta przez wody oceanów. Procentowo wody mórz i oceanów stanowią aż 97,6% hydrosfery (powłoki wodnej Ziemi). Pozostałe 2,4% przypada na wody słodkie. Z tego:
- pola lodowe i lodowce stanowią 87% tej liczby
- wody podziemne - 12.1%
- jeziora słodkie - 0,4 %
- jeziora słone - 0,3%
- na pozostałe 0,2% składa się woda glebowa, rzeki i para wodna w zawarta w atmosferze.
Woda na powierzchni Ziemi podlega ciągłemu ruchowi. Dzięki działaniu Słońca i wiatru, obrotowi Ziemi, sile ciążenia, trwa ciągła wymiana wody pomiędzy ladami, oceanami i atmosferą oraz nieustanne krążenie i mieszanie się wód w obrębie mórz i oceanów.
Gdzie nurkujemy - wody słodkie kontra wody morskie
Większość nurkowań wykonywanych corocznie na świecie odbywa się w wodach morskich i oceanicznych. Łatwy dostęp do tych akwenów nie przekreśla możliwości nurkowania w wodach słodkich, które w wielu rejonach świata są bardzo popularnym miejscem nurkowań turystycznych i szkoleniowych.
Pomiędzy tymi dwoma rodzajami wód występuje kilka zasadniczych różnic:
- zasolenie:
- większa wyporność - należy na nurkowanie zabrać więcej balastu,
- większa korozja, a więc wszystkie stalowe element takie jak noże sekatory należy dokładnie myć po nurkowaniu,
- niższa temperatura zamarzania wody w morzach, można nurkować w wodzie o temp poniżej 0°C - co powodu większe prawdopodobieństwo zamarznięcia automatu oddechowego.
- ruchy wody - pływy, falowanie, prądy w morzach posiadają znacznie większą wielkość. Pływy w jeziorach praktycznie są nie zauważalne.
- przenikanie światła - słabe w jeziorach, na skutek dużej ilości zawiesiny w wodzie, tej organicznej jak i nie organicznej. W większości jezior naszej strefy klimatycznej jest już zupełnie ciemno na głębokości 25m, jeziora bardzo czyste przepuszczają promienie słońca do 40m (np. Jezioro Trześniowskie), a bardzo czyste jeziora górskie nawet do 70m (Czarny Staw nad Morskim Okiem)
- termika - zmienne uwarstwienie termiczne w ciągu sezonu, w morzach małe zmiany w jeziorach zdecydowanie większe szczególnie w strefie najpłytszej,
- świat zwierzęcy (bogatszy w morzach, szczególnie tych zimnych, tak to wcale nie pomyłka, szczególne na roślinność temperatura wody ma duży wpływ).
Ciekawostki
- największym polskim jeziorem jest jezioro Śniardwy (113 km2)
- najgłębszym polskim jeziorem jest jezioro Hańcza (108 m).
- największym jeziorem świata jest Morze Kaspijskie (powierzchnia 372 000 km² – wielkość porównywalna z Bałtykiem).
- najgłębszym jeziorem świata jest Bajkał (1435m), jednocześnie największy zbiornik słodkiej wody w stanie ciekłym na Ziemi. Powierzchnia 331 500 km².