Jak zapisać się na kurs nurkowania!
Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem
Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.
Woda
fizyka nurkowania
Woda - tlenek wodoru, związek chemiczny występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym, wzór chemiczny H2O. Znacznie cięższa od powietrza 1l waży około 1kg. Woda słona jest minimalnie cięższa od wody słodkiej. Woda słodka ma ciężar 1,00kg/dm³, woda słona w oceanach 1,03kg/dm³.Ta różnica w ciężarach jednak wystarcza, aby to uwzględniać w trakcie dobierania ilości balastu.
Woda jest praktycznie nieścisliwa, posiada stałą gęstość, niezależnie czy jest to 10m czy 1000m. Jej gęstość zmienia się głównie zależnie od temperatury oraz zasolenia. Czym wieksze zasolenie tym wieksza gęstość, jeżeli chodzi o temperaturę to największą gęstość ma woda o temp. 4° Celsjusza. Ten fakt powoduje że:
- woda w jeziorze od dna do termokliny ma 4°C przez cały rok,
- jeziora nie zamarzają w całej objętości.
Kolor wody
Woda może mieć rozmaite odcienie, do nurkowania najlepsza jest jasnoniebieska lub błękitna, zielone zabarwienie świadczy już o obecności glonów i ogranicza widoczność. Z fizycznego punku widzenia, lekko niebieski kolor wody, wynika z pochłaniania przez nią światła o barwie czerwonej ok. 100 × silniej niż o barwie niebieskie (chodzi oczywiście o pochłanianie światła widzialnego - maksimum absorpcji przypada na 760 nm).
Przeźroczystość wody
Przeźroczystość wody, ma kolosalne znaczenie dla płetwonurków. Czym większa, tym lepiej. Przeźroczystość w pionie jest większa niż w poziomie, nurkowie określają przeźroczystość poziomą, w prosty sposób – jest to odległość z jakiej widać nurka.
Przeźroczystość wody może wynosić:
- w bardzo czystych jeziorach górskich lub morzach 50-70m,,
- w morzach i oceanach 20-50m.
- w jeziorach, rzekach 4-15m.
Wszystkiego o własnościach wody, dowiesz się na następnych stronach.